Promlčecí lhůta výživného

Od: Datum: 21.11.14 21:23 odpovědí: 13 změna: 22.11.14 13:31
Zdravim mám takový dotaz s byvalou přítelkyni jsem byl 7 let a nyní máme 4 letou dceru nyní po mě žádá výživné za celou dobu a to jsme spolu žili ve společné domácnosti do 2let dcery od té doby jsem ji platil peníze na ruku bez podpisu.
Zajímá mě zda jde v tomto případě využít promlčecí lhůty která je 3 roky.
Dekuji všem za odpovědi

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.14 22:01
avatar
Na výživné se promlčení nevztahuje. Jednou je to vaše dítě, tak proč na něm šetřit?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetr102
Datum: 22.11.14 04:40
Děkuji za odpověď ano máte pravdu ale zajímal by mě váš postoj pokud by jste na dítě řádně platil a pak by se vše otočilo proti vám. Tady nejde o to ze to nechci zaplatit jen o to ze platím za moji hloupost a za vypocitavost bývalé přítelkyně. A jde jak píšou níže pokud bych neplatil takovou dobu proč o to nezadala dříve? Třeba se zamyslet ;)
Od: peetr102
Datum: 22.11.14 04:41
Děkuji za odpověď ano máte pravdu ale zajímal by mě váš postoj pokud by jste na dítě řádně platil a pak by se vše otočilo proti vám. Tady nejde o to ze to nechci zaplatit jen o to ze platím za moji hloupost a za vypocitavost bývalé přítelkyně. A jak jak píšou níže pokud bych neplatil takovou dobu proč o to nezadala dříve? Třeba se zamyslet ;)
Datum: 21.11.14 22:24
avatar

V případě výživného pro nezletilé dítě může soud přiznat výživné i tři roky zpětně , ale , ale ,ale -

Soud bude vycházet s výpovědí - sehnat svědky kteří viděli předávání peněz (pokud tedy nemáte podesané platby)Soud se bude taktéž ptát proč několik let bývalé nevadilo že neplatíte .

Taktéž je divné že na Vás nedala bývalá trestní oznámení pro neplacení ,4 měsíce nepacení již policie šetří ( nedala protože bylo zaplaceno )

To stirecek - Vy by jste platil 2 x když je zaplaceno - situaci asi neznáme , tak jen radíme

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.11.14 23:57
avatar
Nějak jsem nepochopil otázku. Pokud žili ve společné domácnosti, platit nemusí, jen musí dokázat, ze žili "společně ". Od dvou let co platí na ruku, to musí dokázat taky , takže svědky, pro příště poštou nebo přes účet. Takže shromažďovat důkazy a čekat, AZ soud vyzve... Obecně ale promlčecí lhůta na výživné není... Něco se dá ale odsedět :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bullshit
Datum: 22.11.14 00:13

No záleží dost na tom, jakým způsobem v té společné domácnosti žili. Mimo jiné se také platí výživné neprovdané matce apod. Takže být tazatelem, tak si rozmslím do čeho jdu a jaké právní povědomí má matka jeho dětí, případně její právník, aby se pak ještě nekroutil. Nejlepší pro obě strany je vždycky domluva. Jinak samozřejmě na všechno mít doklady, ideálně hnát vše přes účet, výpis se dá z banky vždycky vyjet. Také soud řeší přístup otce k dítěti (zda mu dává dárky, přispívá na kroužky atd. zda si ho bere nebo o něj nejeví vůbec zájem apod.).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bullshit
Datum: 22.11.14 00:03

Z pohledu trestního může žádat tři roky zpětně, každopádně nic jí nebrání, aby zbytek žádala občansko-právní cestou. Pokud nezaplatíte, může Vám být udělen zákaz řízení případně na Vás může nechat uvalit exekuci.

doplněno 22.11.14 00:04:

někdě stačí neplatit tři měsíce, někdě stačí zaplatit jen část a už se to bere jako neplacení, v každém kraji se to bere jinak, naše zákony nemají jednotný výklad a tak si to každé státní zastupitelství dělá po svém

doplněno 22.11.14 00:10:

Jinak bych řekl § 34 odst. 1 písm. d), e) zák. č. 40/2009 podle situace, v § 196 je v odst. 1 až 1 rok, v odst. 2 až dva roky a v odst. 3 až tři roky. Takže podle situace je doba promlčení 3-5 let dle trestního řádu. Otázkou je, jak je to v rovině občansko-právní, to už nevím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peetr102
Datum: 22.11.14 05:02
Děkuji všem za odpovědi co jsem procital na netu nejsem první ani poslední kterému se tato situace stala. Byl jsem i na policii věc řešit k výpovědi a důkazum byli i na mě straně jen nic nemám papírově doloženo ano co se týče styku a dárků s malou tak to je naopak tam důkazy jsou. Přičemž bývalá přítelkyně tvrdila že se nestýkame s dcerou. Jen jsem dnes narazil na to ze nějaká promlčecí lhůta existuje akorát tomu úplně nerozumím proto jsem se obrátil na vás. Není to o tom ze bych se chtěl z toho vykroutit jen se mi nelibi že pokud se matka dítěte rozhodne vás oskubat nenaděláte s tím nic? A jak píšete jak je možné že po takové době o to žádá to ji 4 roky tedy nevadilo že neplatím?
doplněno 22.11.14 05:11: A jde o to ze jsem ji to neplatil na účet jelikož měla sociální dávky a veškeré příspěvky a pokud bych ji to posílal na účet o to by ji dali méně jelikož měla vypocitane životní minimum
Jen pro upřesnění pro stirecek :)
Od: pb®
Datum: 22.11.14 08:44
No výborně, takže pobírala sociální dávky a zřejmě na ně neměla nárok? A víte, že neprávem vyplacené sociální dávky se musejí vracet, kdežto neprávem vyplacené alimenty nikoliv? To je vaše želízko v ohni. Jo ty mě budeš žalovat o alimenty i za dobu, kdy jsme spolu bydkeli? Tak já dám k prozkoumání ty tvoje sociální dávečky.
Krucinál braňte se! Víte zažívám tohle teď v rodině. Moje sestra se ani ne ve dvou letech věku dítěte zamilovala a odešla za jiným. OK na to má nárok. Ovšem proti sviním je třeba tvrdě zakročit. Taky vyhrožuje tím, že bude požadovat zpětně výživné i za dobu, co s nimi otec dítěte žil. Ten je taky pitomec, co se naučil používat elektronické bankovnictví včera a i velké částky za rekonstrukci bytu platil tak, že 3x obešel bankomat. Sestra taky neprávem pobírá příspěvek na bydlení na státní byt, kde už půl roku nebydlí a momentálně je prázdný a brala je i v době, kdy v bytě bydlel a nájem platil otec dítěte. On to totiž nikdo nezjišťuje, stačí jen prohlášení na úřadě. Byla na rodičáku, ale utekla od rodiny za milencem a o dítě se nestarala. To je na okamžité nahlášení.
Zkrátka bez dokladu už jí nesmíte dát ani korunu, ale tohle snad musí každý trochu finančně gramotný člověk vědět! Schovávat všechny účty a kopírovat nebo skenovat je, barva totiž po dvou letech vyprchá, abyste se pak u soudu neoháněl prázdným papírem. A nic by Vás nemělo donutit lhát na úřadě.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 22.11.14 09:06

Od známé vím, že výživné musí sociálce přiznat. Ano, dostala by o to méně. Když jste ji výživné platil a ona to nepřiznala, tak má průser. Když sociálka to zjistí, musela by peníze vracet sociálce, které dostala neprávem. Vy musíte dokázat, že jste ji peníze předával do ruky. Ona asi ví, že kdyby přiznala výživné, tak sociálka na ní skočí. Je proto jednodušší říci, že neplatíte, potopit vás, než aby měla problémy ona.

Něco podobného měla známá, jenže přítel opravdu neplatil. Pak jednou zaplatil a ona to hned nepřiznala. Přiznala to zpětně, ale problémy stejně měla. Že zatajila výživné.

Já bych se s ní domluvil, tedy jestli je to možné. A hlavně peníze posílat na účet, nebo proti podpisu. Zda pak výživné na sociálce přizná nebo né, je jen její věc. Vy budete z obliga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 09:50
avatar
No tak! Pokud jsi platil a ona to nechce přiznat kvůli dávky, tak ji řekni, ze na ní podáš trestní oznámení. Protože ji to platila socialka a tudíž to brala dvakrát. Oni tam chtějí i výpisy z účtu, takže kdybys posílal na účet, viděli by to. Ale ty to můžeš posílat poštovní poukazkou v hotovosti a to nikdo neuvidí a hlavně ty budeš mít doklad, zes to poslal. Jen to bude stát něco navíc o poštovné. Takže se s ni domluv, ať stáhne žalobu, pokud ji dala nebo ji pošleš ke dnu a plat poštovní poukazkou. Může dál pobírat životní minimum a jestli to nepřizná, je to jen její problém. Je to pro ní výhodné...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.11.14 12:56
avatar

Z toho plyne poučení - a to nejen pro vás - že podílet se na podvodu je nevýhodné... Kdybyste jí s podvodem na sociálku nepomáhal a posílal peníze na účet, nemusel jste to teď řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 13:31
avatar

Za dobrotu, na žebrotu

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.