Očkování - uhrada zdravotnický personal

Od: Datum: 02.02.15 19:45 odpovědí: 5 změna: 07.02.15 18:39

Dobrý večer,

prosím mohl by zde někdo poradit. Jakým způsobem probíhá očkování proti hepatitidě B před nástupem na pracoviště do zdravotnického zařízení, kdy se jedná celkem o tři dávky. Zajímala by mne zkušenost, kdo hradí částku v případě, že je nástup do státního zařízení a v čí režii je v případě nástupu do soukromého zařízení?

Praktický lékař nedal zcela jasnou odpoved´, proto vkládám dotaz zde na poradnu.

Děkuji a přeji pěkný večer


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.15 19:54

Zaměstnavatel nemá zákonem danou povinnost uhradit očkování.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.02.15 22:55
avatar
Já si zase myslím, že pokud to zaměstnavatel vyžaduje, pak hradí náklady on.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 01:08
avatar

Souhlasím s Majsterjoem. Požaduje-li zaměstnavatel očkování, měl by je uhradit, přestože záíkoník práce výslovně neukládá hradit očkování. Povinné očkování zaměstnanců podle mne spadá do oblasti péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci, jež (oblast) patří mezi povinností zaměstnavatele.

Očkování by (budoucí) zaměstnanci měli podstoupit u lékaře, s nímž má jejich (budoucí) zaměstnavatel uzavřenu smlouvu o poskytování pracvně lékařských služeb (u tzv. závodního lékaře).

Ale počkejte si ještě na další názory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 04:13
avatar

Povinnost zaměstnance absolvovat očkování je výslovně uvedena v § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení je zaměstnanec povinen podrobit se preventivním prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy. Očkování proti infekčním nemocem upravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb., v platném znění. Povinnost zaměstnavatele tato očkování hradit však neexistuje. Více zde, včetně rizikových provozů, kde je toto očkování ve zdravotnictví vyžadováno - stanovisko právníka http://zdravi.e15.cz/clanek/m…kovani-zamestnavatelem-453728

Takže jestli vám ho zaměstnavatel uhradí, je jen na něm a musíte se přímo poptat u vašeho zaměstnavatele. Bohužel nevím, kam nastupujete, takže konkrétní odpověď vám nikdo zde poskytnout nemůže, ale sdělí vám to jistě na personálním odd. a poradí, jakou formou to proplácejí, pokud to proplácejí. Vymáhat proplácení ze zákona nelze.

Pokud by se očkování proti hepatitidě B týkalo studenta medicíny, je pro studenty, kteří jsou občany ČR, bezplatné. Více např. zde 3LF (ale platí i pro 1LF).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jjjjjj
Datum: 07.02.15 18:39

Děkuji za příspěvky jedná se o obor Stomatologie.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.