Výpověď z nájmu a předčasné předání bytu

Od: Datum: 21.11.14 12:41 odpovědí: 1 změna: 21.11.14 13:03

Náš dům je ve vlastnictví bytového družstva, jehož jsem členem představenstva. Máme dva typy nájemníků - členy a nečleny. Nečlenové jsou ti, kteří neměli na odkoupení bytu, případně ti, kdo přišli po nich když byli původní nájemníci nečlenové vystěhováni, případně zemřeli. Jak je patrno z předchozího, nečlen je náchylnější k sociálním "haváriím". A teď k jádru problému: Naše nájemnice nečlenka přišla o práci a přestala platit nájemné. Za pomoci krátkodobých zaměstnání a brigád vždycky dluhy nějak poplatila. Nyní ale již několik měsíců neplatí, komunikace je obtížná (pokud vůbec jaká) a tak dostala výpověď z nájmu. Běží jí výpovědní lhůta. Nyní se ozvala, že se vystěhuje - výpovědní lhůta není zdaleka u konce a tlačí nás do předání/převzetí bytu. Potud OK. Jenže si to představuje jak Hurvínek válku a my máme obavy, že už ji neuvidíme, potřebujeme tedy trochu času na přípravu.

1. Potřebujeme vyčíslit aktuální dluh vč. příslušenství (kvůli formálnímu uznání dluhu) - k tomu dotaz: Pokud dojde k předání bytu před skončením výpovědní lhůty, je (bude) nárok na vymáhání nájemného (o zálohy na služby nejde, kdo nebydlí, služby nevyužívá, aspoň takk to vidím já) až do konce výpovědní lhůty nebo to dřívějším předáním předmětu bytu padá?

2. Pokud byt nepřevezmeme k nájemnicí stanovenému datu, hrozí nebezpečí, že se jednoduše vytratí. Co je potřeba k násilnému otevření bytu a k jakému datu to lze provést? Počítám, že (s výjimkou průhledné výmluvy, že nájemnici už 3 týdny nikdo neviděl, tak jestli tam neleží) až ke konci výpodědní lhůty.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.14 13:03

Máte pravdu, že by to mohl být problém, neboť ona nájemnice se opravdu v budoucnu může bránit tím, že byt už fakticky neužívala a družstvo jej mohlo pronajmout jiné osobě, tudíž je nemravné, aby za něco, co už fakticky ani právně nemohla užívat platila nájem. Problém by také byl, kdyby došlo k poškození bytu v době od faktického předání do okamžiku pronájmu cizí osobě.

Je potřeba dát nájemníci podepsat uznání dluhu (co do důvodu a výše).

K otevření bytu po skončení nájmu: Doporučuji byt otevřít z důvodu " hrozícího nebezpečí" (například, že "jde cítit plyn") za přítomnosti třetí osoby. Učinit zápis, že dne X byl cítit plyn z bytu č. ,hrozilo bezprostřední nebezpečí škody na zdraví a majetku, nemožnost dozvonit se na jakoukoliv osobu, byt byl za přítomnosti 3.osoby násilně otevřen, neboť se jedná o byt právně volný, nájem v bytě skončil, po otevření bylo zjištěno, že byt je neobývaný, nenachází se zde žádné věci, byl zjištěn mírný únik plynu. Podpis alespoň tří osob. Mám za to, že zrovna tato osoba se u soudu asi bránit nebude, pokud nemá ani na zaplacení nájemného a služeb s nájmem spojených.

Ideální je dávat postup při skončení nájmu přímo do nájemních smluv. Není to zcela dle práva, ale je to dohoda stran, neboť, kdybyste měl postupovat dle práva, tak je to naprostá katastrofa: neodejde-li osoba dobrovolně, dle práva jenom žaloba na vyklizení, náklady na soudní proces, osoba neplatí, tak současně žaloba na úhradu dlužného nájemného + bezdůvodného obohacení, po dobu soudního řízení má osoba (legálně) právo byt bezplatně užívat, je-li nemajetná, tak ve výsledku získáte bezcenný exekuční titul a ušlý zisk za několik let soudních tahanic.

doplněno 27.11.14 19:18:

Ještě doplňuji odpověď k dotazu č. 2:

"Pokud byt nepřevezmeme k nájemnicí stanovenému datu, hrozí nebezpečí, že se jednoduše vytratí. Co je potřeba k násilnému otevření bytu a k jakému datu to lze provést? Počítám, že (s výjimkou průhledné výmluvy, že nájemnici už 3 týdny nikdo neviděl, tak jestli tam neleží) až ke konci výpodědní lhůty."

V případě, že nájemnici už delší dobu nikdo neviděl, lze tady použít fikci odevzdaného bytu dle § 2292 NOZ, který právě na tyto případy nově pamatuje:

§ 2292

[Odevzdání bytu pronajímateli]

Nájemce odevzdá byt pronajímateli v den, kdy nájem končí. Byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Opustí-li nájemce byt takovým způsobem, že nájem lze bez jakýchkoli pochybností považovat za skončený, má se byt za odevzdaný ihned.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.