Kdo nabídne tykání?

Od: Datum: 20.11.14 20:05 odpovědí: 14 změna: 22.11.14 08:43

Ahoj :)

Dlouho řeším jeden problém a rád už bych to konečně nějak uzavřel. Osm let se živim jako lektor rekvalifikačních kurzů, jsem kluk (chlap? - něco si dosaďte) a je mi 32. S účastníky kurzů si samozřejmě vykáme, s některými z nich se ale občas trochu sblížíme, např. chodíme spolu o přestávce pro svačinu a v rámci konzervace řešíme i osobní věci. V takový situaci je ovšem dost trapný si dál navzájem vykat a přestože z těch lidí cítim, že by si se mnou potykali, nikdo zřejmě neví, kdo má tykání nabídnout.

Takovej typickej zástupce mého dilema je stejně stará holka (žena? - si dosaďte). Nabídka tykání se podle mě řídí 1) společenským postavením, 2) věkem, 3) pohlavím. Moje úvaha: Pohlaví je jasný, nabízet by měla ona. Věk je jasnej, jsme si rovni. Společenský postavení - to je kámen úrazu.

Jsem lektor. Všichni dělají, co jim řeknu. Mám moc lousknutím prstu kohokoli vyřadit z kurzu. Kdo přijde pozdě, toho pokárám. Zdá se tedy, že společensky vyšší postavení mám já. AVŠAK. Moje výplata je z jejich daní, já jsem vlastně ten, komu oni platí a já jim sloužim. Řekl bych, že jsem kuchař, kterej pro ně vaří jídlo. Mám zodpovědnost vůči nim, ale oni vůči mně žádnou zodpovědnost nemají.

Takže nevim! Nejsem schopnej tuhle situaci rozsoudit, takže v důsledku si jako největší idiot vykám s lidma, kteří se mi svěřují (například) se svými sexuálními problémy a už mě to sere to vykání. Co vy na to? :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 20.11.14 20:13

Ano,je to dilema...Ale,což to takhle říci těm lidem /té dívce/ na rovinku tak jako nám tady? Nikdo Vám hlavu neutrhne a každý čeká na ten první krok...Udělejte ho Vy. Je mně to už hrozně trapné,řešíme tady privátní situace a vykáme si.Navrhuji tedy tykání.Souhlasíte?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.11.14 20:16

Berete to moc vážně. Etiketa, neetiketa, řešila bych to s citem daným intuicí. Tykání bych nabídla mužskému pohlaví, pokud se nejedná vyloženě o staršího muže (45 a výš), ženskému v rovině vašeho věku. Myslím, že tím nemůžete nic zkazit, ani nikoho urazit.

Datum: 20.11.14 20:23

Díky :)

Můj problém vlastně není Jak to řešit, ale Jak by to správně mělo být :)

Datum: 20.11.14 20:37

I v rekvalifikačním kursu má žena vyšší společenské postavení než muž a tykání nabízí vždy ona. Mně by asi osobně vadilo, kdybyste mně nabídl tykání, na druhou stranu, já bych se asi v rekvalifikačním či jiném kursu nesvěřovala se sexuálními problémy. Pokud tedy ženy (dívky) nemají problém se Vám svěřovat s intimními věcmi, asi příliš neřeší ani to tykání.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.11.14 20:23

Taky si myslim ze to moc resis. Co se tyce zen, je to jasne. I kdyby mela postaveni jakekoliv, tykani navrhuje ona. Ty ovsem jako lektor,pokud se s lidma stykas i nad ramec svych povinosti, muzes tykani navrhnout. Etiketa neetiketa.

Libi se mi jak mnoho lidi resi etiketu pri navrhnuti tykani a v restauraci pousti jako zenu prvni a dvere otevrit taky neumeji. Ale to nerikam ze je tento priklad.

Od: ben®
Datum: 20.11.14 20:24

Dobrý den, jste lektor, vyučující a tedy máte být pro "žáky" autoritou. Pokud jste si jistý, že jste tou autoritou silnou, tak můžete na začátku každého kurzu navrhnout všem tykání. Tím bude atmosféra během kurzu asi přátelštější. Ovšem, já bych to neudělal - někdo to nemusí příjmout, někdo to může považovat za zlehčení toho kurzu a někdo to zneužije přímo. Raději snad zůstat tou autoritou a "netahat" si do toho bližší nebo až osobní pocity. Pokud zůstanete v kontaktu s někým i po skončení kurzu, tak je to už situace jiná a pak by ta nabídka na tykání měla přijít od té ženy. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.11.14 20:25

Postavení v kolektivu (tedy i služebně nebo společensky významnější osoba) je nadřazené oběma pohlavím, tudíž tykání byste měl navrhovat Vy.

Datum: 20.11.14 20:26

Osobní věci lze řešit i s lidmi, s nimiž si vykáte, nic trapného v tom není. Lektor má podobné postavení jako učitel, oba by si měli udržovat určitý odstup. Ani jeden by podle mne neměl tykání nabízet, ale ani takovou nabídku přijmout. Nebo až po skončení kurzu/vzdělávání.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.11.14 20:43

Zdravím zakladatele, také učím dospělé. Je fakt, že jsem zatím, po dobu kurzu, neuvažovala nad tím, že bychom si s někým tykali, i když jsme si vyloženě padli do oka, jsou to fajn grupa a mají mě rádi (a já je) a atmosféra je tam hodně uvolněná. A to jsme s jedním účastníkem kurzu přišli na to, že jsme vzdáleně příbuzní. Myslím si ale, že když už si tykat, tak se všemi, ne jen s některými. A pokud nejsou Vaše vztahy s jinými účastníky připravené na tykání, tak bych si vykala i s těmi, se kterými mám ten vztah jiný. Mám už přes dva roky studentku na soukromé lekce, je to holka jen o pár měsíců starší, než já. A celou tu dobu, co se známe, si vykáme, ačkoliv vlastně občas probíráme i docela dost soukromé záležitosti a v podstatě je náš vztah docela kamarádský. To vykání nepřekáží, zato tykání, které není na místě, dokáže potrápit.

Datum: 21.11.14 02:25

Já to vidím takhle. Ty pořádáš-vedeš kurz, máš za něj odpovědnost, měl bys mít autoritu bez ohledu na to, kdo tě platí, učitel ve škole se taky neplazí před žáky přestože je placený z jejich (byť budoucích) daní. A za další – pokud tykání nenabídneš ty a ten(ta) druhý si z podobných důvodů netroufne, tak si holt budete vykat. Takže cítíš li že je čas, jen směle do toho.

Datum: 22.11.14 03:27

Nesouhlasím: Lektor/Učitel se musí ke všem účastníkům kurzu chovat stejně (musí mít ke všem stejný přístup). Pokud tykání, tak všem. To však nebude všem účastníkům vyhovovat ...

Datum: 21.11.14 08:30

"Ahoj, já jsem Honza Novák a povedu tento kurz. Říkejte mi Honzo nebo pane Nováku." - tohle říct na začátku kurzu ve třídě a je to.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.11.14 09:10

"Pravidla jsou zdánlivě jednoduchá: Tykání navrhuje vždy společensky významnější osoba. Mezi osobami stejného pohlaví je to ten výrazně starší (u rozdílu do deseti let prioritu nehledejme, je to jedno). Mezi dospělým mužem a dospělou ženou tykání navrhuje žena.

Nehledejme komplikace při věkovém rozdílu, ani třicet let rozdílu neznamená, že přednost získá muž. "

Toliko p. Špaček-citace

Pakliže nejste "kmet" tykání navrhuje vesměs žena. Vyjma nadřízený-podřízený. Jako pouze lektor nejste nadřízený...takže ...jako gentleman počkejte na návrh od ženy. S muži je to dle věku. Starší mladšímu.

Datum: 22.11.14 08:43

Také učím léta v kurzech a vždycky si vykáme + oslovujeme se křestním jménem, výsledkem je přátelská a uvolněná atmosféra, mezi sebou si "studenti" za chvíli tykají, i když jsou věku různého - asi že jsou na stejné lodi, já jsem "nadřízený" - mám za ně zodpovědnost, aby se něco naučili, opravuji je, usměrňuji... jak už psala Ivžez, když už tykat, tak se všemi, což nemusí být všem příjemné... taky by bylo řešením si s tou dotyčnou tykat v soukromí, mimo hodiny - pokud si povídáte o tak intimních tématech, klidně jí to navrhněte vy...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.