Oprava odpadu souseda přes náš pozemek

Od: Datum: 20.11.14 12:21 odpovědí: 8 změna: 21.11.14 12:19

Dobrý den

Máme dotaz.Máme pozemek a na něm rok postavený domek,provedeny terénní úpravy + vysetí trávy,nový plot.Museli jsme dělat protlak pod komunikací kvůli napojení na obecní kanalizaci a vodovod.

Soused má údajně přes náš pozemek veden odpad.Dnes si zatím na svém pozemku začali kopat a vypadá to,že mají v plánu navštívit náš pozemek a kopat i tam.

Otázka zní :Za jakých podmínek jim můžu a nebo musím umožnít povolit kopat na našem pozemku?

Musím jím to povolit? Musejí to potom dát do původního stavu?

Nebo jím to musím povolit a oni mi musejí ukázat nějaký dokument,kde je na našem pozemku ten odpad zakreslen?

Předem moc děkuji za rychlou reakci,protože bagr se blíží.

Tom


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc*
Datum: 20.11.14 12:26

Máte doma katastrální mapu svého pozemku? případně list vlastnictví? Není na něm uvedeno břemeno daného potrubí?

IS by měl mít někdo někde zakresleny, pak můžete zjistit, že máte společný odpad na hranicích pozemků...

Vždy v sousedských vztazích postupujte nejprve dohodou - tady asi nezjistíte, jestli soused má nebo nemá v úmyslu dále pokračovat.. Zeptejte se jeho...

A pokud opravdu dojde na nutnost opravy rozkopáním vašeho pozemku, umožnit ano - náklady na opravu pozemku do původního stavu by měl hradit soused.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 15:10
avatar

Za jakých podmínek jim můžu a nebo musím umožnít povolit kopat na našem pozemku?
Podmínky si musíte domluvit spolu. Zdali můžete či mustíte je málo informací.

Nemusíte jim to povolit, ale co bude dál? Ano, musejí to dát do původního stavu, přesněji tak, jak to dovolí agronomický čas.

Těžko dneska vysejí trávu, aby byla zítra zelená..

Co je to za kanalizaci? Jeho či obecní, s břemenem?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.11.14 16:21

Zdravím

Je to jejich stará kanalizace,která údajně vede přes kus našeho pozemku a ústí do obecní.Žádné věcné břemeno na to pří koupi pozemku nebylo a není.

Myslím,že pokud ji mají ze septiku svedenou do obecního v xy let starých trubach a stal se tam problém,tak budou mít lepší se napojit rovnou do obecní kanalizace.

My museli protlakem.Obecní kanalizace a voda jsou přes cestu na druhé straně

Samozřejmě nechci dělat problémy,ale vesele si kopou a připravují si to směrem k nám k pozemku a ještě se ani nebyli zeptat,jestli s tím souhlasíme nebo ne a třebas jen co na to říkáme

Tom

Datum: 20.11.14 16:00

Pravděpodobně (neznám detaily) by se na Vaši situaci uplatnil z.č.274/2001 Sb., dle kterého:

§ 7

Práva a povinnosti stavebníka,

vlastníka a provozovatele při výstavbě, údržbě

a provozování vodovodu nebo kanalizace

(1) Vlastník vodovodu nebo kanalizace je oprávněn za účelem kontroly, údržby nebo stavební úpravy vodovodu nebo kanalizace vstupovat a vjíždět na příjezdné, průjezdné a vodovodem nebo kanalizací přímo dotčené cizí pozemky, a to způsobem, který co nejméně zatěžuje vlastníky těchto nemovitostí. Stejné oprávnění má i provozovatel za účelem plnění povinností spojených s provozováním vodovodu nebo kanalizace.

(2) Stavebník13 a vlastník vodovodu nebo kanalizace mají právo umísťovat na cizí pozemek nebo stavbu tabulky vyznačující polohu vodovodu nebo kanalizace.

(3) Vznikne-li spor o rozsah oprávnění vyplývajících z odstavců 1 a 2, rozhoduje o tomto sporu příslušný vodoprávní úřad.

(4) Práva podle odstavců 1 a 2 musí být vykonávána tak, aby bylo co nejméně zasahováno do práv vlastníků pozemků a staveb. Za tímto účelem je oprávněná osoba zejména povinna svůj vstup na cizí pozemek nebo stavbu jejímu vlastníku předem oznámit a po skončení prací pozemek nebo stavbu uvést do předchozího stavu, pokud se s vlastníkem nedohodne jinak. Výkon tohoto práva musí být prováděn též tak, aby co nejméně omezoval osoby užívající pozemek nebo stavbu na základě smlouvy s vlastníkem pozemku nebo stavby a další osoby, které ji užívají s jeho souhlasem.

(5) Vznikla-li osobě uvedené v odstavci 4 výkonem práv stavebníka nebo vlastníka vodovodu nebo kanalizace podle odstavců 1 a 2 majetková újma, nebo je-li tato osoba omezena v obvyklém užívání pozemku nebo stavby, má tato osoba právo na náhradu. Nedojde-li k dohodě o výši a způsobu náhrady, poskytne stavebník nebo vlastník vodovodu nebo kanalizace osobě uvedené v odstavci 4 jednorázovou náhradu podle zvláštního právního předpisu14 bez zbytečného odkladu, nejpozději do 6 měsíců ode dne vzniku práva na náhradu. Tím není dotčeno právo domáhat se náhrady u soudu. Toto ustanovení se nepoužije na případy styku vodovodů a kanalizací se stavbami zřízenými podle zákona o pozemních komunikacích.

(6) Práva a povinnosti podle odstavců 1 až 5 přecházejí na právní nástupce stavebníka, vlastníka a provozovatele vodovodu nebo kanalizace, jakož i na právní nástupce vlastníků pozemků a staveb.

Ano, máte právo na to, aby Vám vlastník kanalizace ukázal dokumentaci, kudy hodlá provádět údržbu kanalizace. Vše si nafoťt před, v průběhu i po provádění údržby.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.11.14 18:41
avatar

a pak kdo dává nejlepší odpovědi, zde je ukázka opravdové odbornice.

aaela, opět *palec*

doplněno 20.11.14 19:20:

abych mohl hodnotit, musím se registrovat, že?

jmlc, to netuším..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc*
Datum: 20.11.14 19:10

abych mohl hodnotit, musím se registrovat, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 21.11.14 12:19
avatar

tak ano - po registraci mi to nabízí i hodnocení odpovědí, přestože jsem nezadával dotaz... - tak snad někdy i poradím dobře :D

a omlouvám se za OT...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 19:20

Děkuji, od Vás to vždy potěší :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.