Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proplacení svátku vs náhradní volno

Od: svejk007* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

Zaměstnavatel nám nezaplatil práci ve svátek ,vykázal to jako náhradní volno,které nemůžeme vyčerpat (máme také dost přesčasů

které neproplácí a nestíhame si je vybrat).

Tak na co je nahradní volno? *bum*

Ma na to právo?

Prosím odkaz na nějaký §

Díky Š007

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*
hodnocení

0x

Posílám paragrafy ze zákoníku práce:

§ 115 Mzda, náhra/...

(1) Za dobu práce ve svátek 23) přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek 23), které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

celý zákon např. zde business.center.c/...

Držím palce!

 

natas*
hodnocení

0x

Dobrý den, radíla bych Vám zakoupit si Zákoník práce, stojí přibližně 100Kč. Dobrý rádce.

Teď k Vašemu dotazu, dle zákoníku práce Vám zaměstnavatel může přikázat maximálně 8 hodin přesčasů týdně, 150 hodin přesčasu ročně. Za práci ve státní svátek, práci v noci, práci ve stíženém pracovním prostředí Vám náleží mzda + min. 25% z průměrného výdělku. Nacož máte dle zákoníku práce nárok. Takže jako první krok Vám radím dojít si za zaměstnavatelem, vedoucí osobou, která je kompetentní a říci jí, že chcete proplatit hodiny přesčas. To jakou formou Vám bude uhrazena práce přesčas záleží na společné domluvě, mzda (peníze), volno případně naturálie.Odvolávejte se na zákoník práce, najděte si přesné znění paragrafů. Nebavte se o tom s nikým jiným než se zaměstnavatelem, kolegové z práce Vám nepomůžou naopak by Vám mohli uškodit. Musíte se bránit sám. Stůjte si za tím. V případě, že zaměstnavatele neopustí jeho drzost, obrať te se na úřad práce a podejte stížnost a žádost k šetření, dále se můžete se stížností obrátit na finanční úřad pod který spadá firma pro kterou pracujete. PS: Nemusíte se bát, že by Vás za městnavatel za Vaši obranu vyhodil, nemá na to právo. Nemůže Vás vyhodit bez toho aniž by jste mu podepsal výpověď. Proti výpovědi od zaměstnavatele se můžete odvolat a v takovém případě se stává neplatnou. Na 53 by Vám musel napsat tři písemná varování, která byjste musel opět podepsat.

celp*

Rada od natas je tak trochu vyhlášení války zaměstnavateli.Raději běžte pracovat jinam.Vy sice vyhrajete možná jednu bitvu,ale ve válce zvítězí zaměstnavatel.Navíc na vás budou spolupracovníci mírně řečeno nahněvaní.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]