Neschopenka-mateřská

Od: Datum: 19.11.14 20:09 odpovědí: 2 změna: 19.11.14 21:24

Dobrý večer přátelé ...

Přítelkyně má v práci oddělano 6 měsíců,čekáme miminko a je v druhém měsíci.Teď ji běží ještě měsíc zkušební doba,před zkušební dobou byla pod legální agenturou 3 měsíce,teď je 2 měsíce pod firmou přímo,na mateřskou potřebuje odpracovat 270 dnů,tak se tedy ptám.Když ji doktor vystaví neschopenku,poběží ji ty dny dál?Nebo je lepší aby ty dny v práci oddelala?Každopádně ve zkusebce zatím tajime že čekáme mimco aby ji nevyhodily.Netahá těžké věci a ani to není náročná práce,akorát stojí na nohou celý den.Když půjde na neschopenku tak ji ve zkusebce mohou vyhodit ne?Každopádně bude mít nárok na mateřskou když by na ní přinejhorším šla?Dokud to půjde tak v práci bude diky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.14 20:18
avatar

I na neschopence běží 270 dnů. Podmínkou je, aby trval pracovní poměr. Musí mít prostě 270 pojištěných dnů. Těhotenství není nemoc, takže když nebude mít žádné potíže, může pracovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.11.14 21:24
avatar

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) je potřebná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních (nikoliv pracovních) dnů. Neskončí-li zaměstnání v průběhu zkušební doby, měla by přítelkyně tuto podmínku splnit.

Další podmínkou pro přiznání PPM je účast na nemocenském pojištění v době vzniku nároku na PPM (8 až 6 týdnů před pravděpodobným termínem porodu) nebo nástup na PPM v ochranné době, jež v tomto případě činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (maximálně však 180 kalendářních dnů).

Ať přítelkyně "nechodí na neschopenku" ve zkušební době. Zaměstnavatel by pak mohl po 14 dnech nemoci pracovní poměr zrušit ve zkušební době, což by mohlo negativně ovlivnit nárok na PPM (přítelkyně by se nemusela "vejít" do ochranné doby).

Onemocní-li přítelkyně až po skončení zkušební doby za trvání zaměstnání, bude se i doba nemoci posuzovat jako doba účasti na nemocenském pojištění.

doplněno 19.11.14 21:27:

Pozor i na informaci o těhotenství zaměstnavateli. I s ní bude lépe počkat až po skončení zkušební doby.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.