Výše mateřské

Od: Datum: 19.11.14 11:51 odpovědí: 2 změna: 19.11.14 19:46

Dobrý den, chci se zeptat jak se mi bude počítat výše mateřské, když jsem od 11/2010 zaměstnaná na dobu neurčitou, ale zaměstnání bylo přerušeno mateřskou dovolenou od 1.8.2011,poté jsem pobírala rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Letos od 1.8.2014 jsem nastoupila opět do práce a v březnu 2015 nastupuji opět na mateřskou dovolenou, tudíž budu pracovat teď jen nějakých 7 měsíců. Bude se mi do výše mateřské počítat jen odpracovaných 7 měsíců? počítá se i rodičovský příspěvek do toho? Nebo jak to bude v tomto případě? děkuji moc za odpověď. Katka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.14 13:24
avatar

Žádné dávky nelze použít jako základ pro výpočet dalších dávek. Tzn., že rodičovský příspěvek se nemůže promítnout do pěněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění).

Trvá-li stejné zaměstnání, vypočte se PPM pravděpodobně ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte (PPM bude ± stejná).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.11.14 19:46
avatar

Pokud se u stejného zaměstnavatele ženě vyplácí druhá PPM, která začala do 4 let věku předchozího dítěte, zjistí se nový neredukovaný průměr a porovná se s minulým. Dávka se pak spočítá z toho, co je pro matku výhodnější.

Dávka se vždy počítá z hrubých mezd, dosažených v rozhodném období, což je 12 kalendářních měsíců před nástupem na PPM. Částka se podělí počtem dnů (zpravidla 365). Pokud jste v těch 12 měsících měla období, kdy jste pobírala rodičovský příspěvek, nezapočítává se ani ten (je to dávka státní sociální podpory, ne hrubá mzda), ale nebudete poškozená, protože i měsíce, v nichž jste nepracovala, se odečtou, takže vypočítaný průměr nebude rozmělněn.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.