Sňatek s cizincem- které příjmení psát první?

Od: Datum: 16.11.14 21:25 odpovědí: 4 změna: 17.11.14 07:42

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, zda někdo nevíte jak se to dělá s pořadím příjmení, když by si chtěl někdo ponechat původní i nové. V USA se dává nové příjmení až nakonec a ještě se před něj může psát i pomlčka. Ale pokud by žena byla z Čech, musí se českým pravidlům přizpůsobit i její příjmení, pokud si nechá české občanství? Tzn., že za křestní jméno by se psalo nejprve nové příjmení?

Musí se o to někde u nás žádat na úřadě, pokud by to ta žena nechtěla českým, ale jejich způsobem? Asi je podstatné, co si řeknou v den svatby, jaké budou používat příjmení. Může se ale stát, že to tu nebude úřadům vyhovovat, co ta žena nahlásila při sňatku tam?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.14 21:34

A ještě bych se ráda zeptala, co by se stalo, pokud by se tu na úřad nic nenahlásilo a neudělala by se změna ani v občanském průkaze?

Děkuji.

Datum: 16.11.14 22:23
avatar

Po změně jména přestane platit OP, budete povinna si OP vyměnit. Pokuta za nesplnění povinnosti může být až 10.000 Kč.

Ke jménu snad napíše někdo další.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.11.14 22:36

V ČR je to naopak, nové příjmení se užívá na prvním místě, na druhém to původní. Můžete užívat i pomlčku, nebo zákon to nezakazuje, narozdíl od státních úřadů, které musí dvojí příjmení psát bez pomlčky,nebo zákon jim to neumožňuje:

§ 70 z.č.301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení

(2) Fyzická osoba, jejíž příjmení jsou zapsána v knize narození nebo v knize manželství, může před kterýmkoli matričním úřadem prohlásit, že bude užívat pouze jedno, popřípadě dvě příjmení. Za trvání manželství lze takovéto prohlášení učinit pouze souhlasným prohlášením manželů. Prohlásila-li fyzická osoba při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí, nelze prohlášením upustit od užívání společného příjmení, jestliže toto manželství trvá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.11.14 07:42

Jak cituje kolega nějaký zákon první nové příjmení jako druhé to staré

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.