Jak zrušit změnu jména?

Od: Datum: 15.11.14 19:17 odpovědí: 9 změna: 16.11.14 13:58

Dobrý den,

jsem mladá studentka, která i přes nulové zkušenosti s úřady požádala z rozmaru o změnu jména. Žádost, kterou mi přímo na místě, složila paní na matrice, byla schválena. Následky a detaily toho co jsem učinila mi došli až poté, co jsem se vzdala práva na odvolání. Říkáte si, že jsem asi byla opilá, když jsem udělala tohle a pravda je, že opilá jsem sice nebyla, ale byla jsem hodně rozrušená z rozchodu s přítelem, s kterým jsem byla delší dobu. Patrně proto, mi vše včas nedošlo a teď toho hodně lituji, neboť jsem si celou tou věcí selsky řečeno "nasr*** do bot". Brzy mi vyprší platnost OP a dosud jsem o nový s novým jménem nežádala. Za každou cenu chci do té doby věci vrátit do původního stavu, ale potřebuji pomoc. Bylo mi řečeno, že žádost mohu podat znovu, ale patrně mi ji neschválí, neboť předchozí žádost je čerstvá a to rozhodnutí je obvykle na celý život. Nevím zda se mám obrátit na právníka, či zdali by pomohlo lékařské potvrzení, že jsem byla mimo? (Ten lékař mi přijde jako dobrý nápad, ale nechci mít záznam, že jsem byla psychicky nevím co, bojím se, aby mne pak nevyhodili ze školy.) Jsem z toho zoufalá a svou chybu si uvědomuji, bohužel však mi vše došlo až den poté, co jsem se vzdala práva na odvolání. Prosím poraďte, celá věc je hodně špatná, neboť bude mít trvalé negativní následky na celý můj život ze strany studia i rodinné situace s mým otcem - před půlrokem přestal plnit povinnost a čeká nás soud, s jiným jménem o ty peníze přijdu a tím pádem končím i na studiích. Opravdu zoufale potřebuji zpět své původní jméno. Předem děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.11.14 19:30
avatar

Dobrý den, nejsem v tomto odborník, ale jaký je rozdíl ve Vaší situaci a třeba změnou jména sňatkem? Jde o jméno nebo příjmení? Rodné číslo máte snad stále stejné a to je důležitější údaj, než jméno. Myslím, že z právního hlediska se nic pro Vás nemění. Zdravím!

doplněno 15.11.14 19:49:

A to není možné v rodině vysvětlit a najít tam pochopení? Jak to dělají lidé, kteří si třeba nechají změnit pohlaví? To se také musí v rodině vysvětlovat a ta rodina, když za něco stojí, tak to přijme.

Možná řešíte zbytečný problém - možná je rodina dotčena a nemá pochopení.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.11.14 19:39
avatar

má pravdu předseda *palec*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: manka005*
Datum: 15.11.14 19:44

Dobrý den, bohužel jde o jméno (což by mi nevadilo) ale i o příjmení a z pohledu změny příjmení sňatkem není rozdíl prakticky žádný. Ano, rodné číslo mám stejné, ale z hlediska příjmení se prakticky v současnosti zříkám rodiny. Což mi předtím nedošlo. Nyní mám pocit, že nikam nepatřím, i když svou rodinu miluji.

Datum: 15.11.14 19:49
avatar

a to jste vyčetla kde?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 19:56
avatar

Podle mne už platnost OP vypršela v okamžiku, kdy jste se vzdala práva na odvolání.

Nyní máte nové příjmení a neplatný OP.

Změna příjmení nijak nesouvisí s vyživovací povinností Vašich rodičů, vyživovací povinnost bude trvat, dokud nebudete schopna se sama živit.

Změna příjmení neznamená ani to, že byste se vzdala rodiny (kdo Vám to nakukal?), Váš otec je stále Vaším otcem ...

Změna příjmení nemá žádný vliv ani na studium.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.11.14 19:59

Na změnu příjmení není právní nárok, záleží to tedy na posouzení příslušných úředníků. Pokud v žádosti vypichnete některé věci, které jste uvedla zde v dotazu a dostatečně projevíte upřímnou lítost, můžete k tomu připojit i vyjádření Vašich rodičů, možná Vám změnu příjmení na Vaše původní opět povolí. Ale musíte opravdu tu žádost sepsat dobře. Lékaře do toho netahejte, to nemá vůbec žádný význam. Víte, bude to oříšek i pro ty úředníky, oni s Vámi mohou soucítit a říct si, že to byl projev mladické nerozvážnosti a ukvapenosti, nicméně i oni musí vytvářet určité úřední postupy a úředně měnit čerstvě úředně změněné příjmení musí být velmi velká výjimka, neboť právě s odkazem na Váš případ by potom mohl kdokoliv jiný argumentovat ve svém vlastním případu.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: manka005*
Datum: 15.11.14 21:05

Rozumím, moc děkuji, zkusím se nad tím zamyslet a něco sepsat. Děkuji.

Datum: 16.11.14 05:20
avatar

Na podobné "kravské" nápady měl nejlepší lék můj nebožtík otec. Pádnou dělnickou ruku. A ta dokázala z hlavy vyhnat i sebeblbější nápady.

Vy asi nevíte, co vlastně chcete. Jméno není ošklivé žádné, snad se mi vyloženě nelíbí jen SERAFÍNA, a to snad nejste. A příjmení? Píšete o studiích, takže jste ve věku, kdy se přibližuje doba vašeho případného sňatku a tudíž i změny příjmení. Tak na co ten krok?

Jak sama píšete, bylo to z pouhého rozmaru. A z Vaší blbosti. Jenže Vám nedocvaklo, že se distancujete od své rodiny a že přijdete o peníze a podporu při studiu. Toho je Vám asi líto nejvíce.

Nechte to být, jak to je. Nové jméno a příjmení jste chtěla, nové jméno a příjmení máte. Dopadlo to podle Vašeho přání. Ono se říká: DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ! A že nedostanete peníze? Víte, kolik studentů chodí při studiu na brigády? Budete chodit taky a vyděláte si. Aspoň si budete sama sebe o to víc vážit. Měla jste víc přemýšlet. Tím Vám nijak nenadávám, je to prostě další životní zkušenost, pomocí kterých se člověk formuje. Teď už budete vědět, že nikdy...Kdyby vám to někdo rozmlouval před časem, poslala byste ho do háje. A nyní to víte sama. To je ta zkušenost.

Doktora bych do toho netahala. Jak jste mohla být mimo? Fetujete? Chlastáte? Doufám, že ne a tak proč ze sebe dělat MIMONĚ? To by mi bylo nadevše trapné.

Nechte si své krásné nové jméno, zmákněte brigády a úspěšně studujte dál. Dokažte sama sobě, že kdeyž jste se tou změnou odloučila od rodiny, nepotřebujete ani jejich peníze. Nebudete jediná, kdo dokáže studovat i bez podpory rodiny. Je to pro Vás další životní zkušenost, věřím, že dobrá. Jaga.

doplněno 16.11.14 05:37:

Myslím, že z úřadu Vás vyvedou rychlým krokem. Práva na odvolání jste se vzdala, udělala jste krok, který si každý jen trochu soudný člověk musí dobře rozmyslit. Proto nechápu, proč by se zabývali někým, kdo byl včera Máňa Nováková, dnes je z ní Angelika Čarokrásná a zítra přijde, že chce být zase Máňou Novákovou. To je krok, který si každý musí dobře, víc než dobře, rozmyslet. A když už ho jednou udělá, ať je po jeho!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 13:58
avatar

Z jakého důvodu jste to vlastně udělala - něco Vám zřejmě na situaci podvědomě vadit muselo, jinak byste na takovou blbost nepřišla. No, ale touto odpovědí Vám asi nepomůžu - jenom - co když to podvědomí mělo pravdu?, takže nakonec budete se změnou spokojená.

Pokud se mýlím a byla to fakt jenom blbost, zažádejte si ihned o zrušení změny jména, jistě Vám po určitých úředních peripetiích vyhoví a "blběji" už vypadat nebudete. Zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.