Nevyplacená mzda

Od: Datum: 14.11.14 07:23 odpovědí: 5 změna: 15.11.14 05:36

Dobrý den všem,

manželce zaměstnavatel nevyplatil za poslední dva měsíce plat a manželka kvůli tomu ukončila před půl rokem pracovní poměr Táhne se to už celého půl roku a z důvodu že zaměstnavatelem byla švagrová,nechtěli jsme zatím podnikat žádné právní kroky.Jelikož je ale situace taková,že se s ní prostě domluvit nedá a dluží nám mimo to ještě 30000,- které jí manželka půjčila v době trvání prac.poměru...samozřejmě bez dokladu ale pro peníze si přišel jiný zaměstnanec který je ochotný toto dosvědčit,nezbývá nám než jít právní cestou.Je nějaká rada,popřípadě,má někdo podobnou zkušenost jak postupovat? Je řešením např. podat návrh na insolvenci,nebo něco jiného?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.14 09:16
avatar

asi to nebude Váš případ, ale nám když dlužil příbuzný, tak stačilo zajít za jeho rodiči a dluhy dotyčný vrátil, no ale neznám podmínky a vztahy ve vašem příbuzenstvu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.14 10:43

Vztahy k rodičům švagrové jsou od jisté doby na bodu mrazu...tudy cesta nevede.Děkuji za radu

Datum: 14.11.14 09:21

To, že jste nepodnikli právní kroky, to byla zásadní chyba, protože čas pracuje proti vám. Pokud je zaměstnavatel v insolvenci, můžete žádat Úřad práce o vyplacení až 3 mezd z rozhodného období. Rozhodné období je 3 měsíce před a 3 měsíce po měsíci, kdy byla vyhlášená insolvence. Pochopitelně návrh na insolvenci podat můžete, ale podmínkou je to, že musí existovat více věřitelů. V případě mzdy tedy alespoň 2 zaměstnanci.

Dle mého názoru můžete jít cestou soudního sporu, nicméně s tímto zkušenost nemám, to už musí poradit někdo jiný. Já mám zkušenost pouze s insolvencí a uplatnění nároků u Úřadu práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.11.14 10:52

Zaměstnavatel zatím v insolvenci není.Špatně je asi i to,že po ukončení pracovního poměru byla manželka nějakou dobu na Úřadu práce a toto tam neuvedla.Pořád jsme si mysleli že se s ní domluvíme rozumně.Zvolili jsme špatnou variantu a ona už na případné urgence ani nereaguje. Ne nadarmo se říká,že rodina je většinou jeden z nejhorších zaměstnavatelů.

Datum: 15.11.14 05:36
avatar

Zašlete písemnou výzvu k doplacení dlužné mzdy (doporučeným dopisem s dodejkou) a k vrácení dluhu (přiložit kopii písemného svědectví), pokud nevyhoví ve stanoveném termínu, žalovat.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.