Dá se zabránit omdlení?

Od: Datum: 09.11.14 21:05 odpovědí: 8 změna: 10.11.14 12:22

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenost jak zabránit omdlení. Vlivem mého nízkého tlaku a slabšího srdce alespoň jednou do dvou měsíců omdlím. Když jsem sama, tak mi pomáhá lehnout si na zem, dívat se do vzduchu a mít zvednuté (pokrčené) nohy, ale to se dost dobře nedá dělat mezi lidma. Naposledy dneska jsem omdlela na veřejném místě.. cítila jsem, že to příjde, ale bohužel opření se nepomohlo, a tak jsem skončila na zemi. Asi chápete, že je to nepříjemné... Nemáte nějakou radu, která pomáhá? Pitný režim dodržuji a v daný okamžik pití nepomáhá...
Díky za rady a omlouvám se za zvláštní dotaz.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.14 21:17

Nemůžete se opírat, když na vás jdou mdloby. Zkuste se předklonit - to je rada sestřiček z nemocnice a kupodivu mně to pomáhá. Někdo má nízký tlak trvale, s tím se velice nic nedá dělat. Snad jen pít černou kávu, občas to pomáhá.

Ohodnoceno: 2x

Od: skye®
Datum: 10.11.14 10:34

Předklonit se ze stoje je dost nebezpečné, znám z vlastní zkušenosti. V pubertě jsem omdlévala dost často a kolikrát skoro ze vteřiny na vteřinu. Taky mi radili předklonit se, tak jsem to udělala jak jsem cítila, že to na mě jde a padala jsem přímo na hlavu. Jsem ráda, že jsem si tenkrát hlavu úplně nerozbila.

Takže já radím okamžite si na místě, kdekoli sednout a pak tu hlavu dolů. Jednou jsem si sedla na zem v autobuse. Lidi na mě koukali jak na magora, ale ustála jsem to

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.11.14 22:03

Ahoj. Když cítíš, že to přichází a jsi schopna na to nějak reagovat, tak si lehnout a zmenšit riziko nějakého poranění, je asi nejlepší možnost. Při tom předklonění by jsi mohla padnout na obličej. Si myslím. Kontrola u lékaře by asi byla na místě. Ta napoví určitě víc. Ahoj.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.11.14 07:26

Zkusit najít někde místo, kde se dá sednout a hlavu mezi nohy. Docela mi to připomíná, jak to se mnou před pár lety švihlo v Kauflandu. Už jsem šel ke dveřím na čerstvý vzduch když najednou... plesk, přímo do dveří. *smich*

Datum: 10.11.14 10:07

Taky poradím to samé - hlavu mezi kolena. Mozek se musí prokrvit a tak se v něm zvedne tlak.

Trochu pomůže i oplachování studenou vodou, kdy se pak prokrví obličej, ale hlava mezi kolena opravdu pomáhá.

Krom toho pozorujte souvislosti, kdy na vás mdloby jdou (někdy je to v souvislosti s menses, vydýchaným vzduchem, hladověním atd.)

Kdyby se to stupňovalo a nějak vás to handicapovalo, jsou i cvičení asistenční psi, kteří se cvičí pro tyto účely u epileptiků, možná by šel cvičit i na migrenika, poradily by Pomocné tlapky. Pes vás ohlídá, aby vám nikdo neublížil a neokradl vás při omdlení a dá najevo, že se mdloby blíží.

Datum: 10.11.14 10:30

Trpěla jsem na to celou pubertu, když jsem rostla... nízký tlak a už to lítalo, prásk sebou sem, prásk sebou tam.

Pomáhá čerstvý vzduch, hlava mezi kolena, pokud možno, lehnout si a dát nohy nahoru. Lidi, nelidi. Takže je dobré nenosit přitom úplné minisukně. :D Důležité je hlavně naučit se padat - vzít hlavou o roh při pádu by bylo horší než samotné omdlení, takže snažit se prostě snížit, aby pád nebyl z výšky.

A ještě mi poradila masérka stlačovat si jeden bod. Když odtáhnete palec od zbytku prstů, tak do toho dolíku mezi nimi tlačit druhým palcem zhruba pod úhlem 45°. Když se jde do hloubky, bolí to, takže střídat tlak ještě nebolestivý a na chvilku i ten bolestivý (ale ne příliš).

Když jsem se ptala doktorky na další možnosti prevence, říkala, no tak si dejte ráno panáka. Ale kdo si to může dovolit, že? :D

Od: asd*
Datum: 10.11.14 11:49

Zabránit těžko. Snažit se bojovat s nízkým tlakem, a jinak zabránit "švihnutí" o zem = lehnout si nebo aspoň sednout a hlavu mezi kolena. Lidi ať si blbě čumí, oni sebou o zem nefláknou. kdo omdlívá nečekaně a lehnout nestíhá, tak vůbec neni od věci mít přilbu - rozdíl fláknutí hlavou o zem s přilbou a bez ní je zásadní - bez přilby otřes mozku nebo i fraktura, s přilbou nic. Akorát na člověka lidi koukaj jak na pitomce...

Osobně bych se určitě nepředkláněl, lehal bych si do boku do stabilizované polohy (aby mi při omdlení hlava padla na ruku a ne na dlažbu). Pak možná přetočit se na záda a pokrčit nohy nebo je zvednout (opřít o zeď). Pohledy čumilů nebo zašpinění obleku bych neřešil, zdraví je důležitější. Možná by se hodil i nápis "když omdlím nečumte a zvedněte mi nohy" nebo tak něco...

Datum: 10.11.14 12:22

"Zamlada" jsem také omdlívala při braní krve, očkování atd.Někdy mi bývalo na omdlení i v dlouhé frontě v obchodě. Potom jsem si čapla na bobek a v této poloze jsem setrvala, než se to zlepšilo .Dobří lide mi radili, ať sebou nosím takovou tu plechovou lahvičku s kořalkou a při pocitu na omdlení si trochu loknu. Ale nemám alkohol v oblibě (snad jen vaječný końák), tak jsem tuto radu nezkoušela...Ale vy to zkuste, může to zabrat !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.