Postup převodu bytu v notářské úschovně

Od: Datum: 07.11.14 08:26 odpovědí: 3 změna: 09.11.14 10:48

Dobrý den,

dnes jsem byl u notáře a nechal jsem si vyjet č. účtu kam budu schovávat peníze pro převod nemovitosti.

Chtěl bych se poradit jak se dále postupuje, mám v tom zmatek.

Je potřeba nyní podepsat smlouvu a pak zajít k notáři a pak poslat peníze? Nebo jaké jsou kroky?

Děkuji, pěkný den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pavla2014
Datum: 07.11.14 09:18

Notář s Vámi sepíše protokol o přijetí peněz do notářské úschovy až v okamžiku, kdy jsou peníze na účtu úschovy. Takže napřed poukážete peníze na účet úschovy - ten účet je v bance vyčleněn samostatně jen pro tuto konkrétní úschovu a pak přijdete k notáři. V protokolu o přijetí úschovy musí notář zapsat podmínky vydání úschovy v souladu s kupní smlouvou. Proto je nutné přinést kupní smlouvu již podepsanou ( ve smlouvě je upraven způsob platby prostřednictvím notářské úschovy) a nebo ještě lépe podepsat smlouvu přímo před notářem. Samozřejmě jde to i tak, že vám kupní smlouvu sepíše notář notářským zápisem. To se obecně doporučuje a to hned z několika důvodů. 1) oba úkony spolu souvisí - podmínky vydání úschovy musí přesně odpovídat kupní smlouvě 2) notářský zápis je veřejnou listinou - má větší právní sílu než obyčejná smlouva s ověřeným podpisem a za sepisování veřejných listin nese odpovědnost stát 3) notářský tarif souběh úkonů zvýhodńuje tak, že na notářskou úschovu přijatou v souvislosti s kupní smlouvou sepsanou notářem je sleva 90%. Pokud byste z nějakého důvodu nechtěl dát předem peníze na účet úschovy, pak by to notář mohl řešit svěřeneckou smlouvou, kterou napřed podepíšete a teprve pak se ukládají peníze. Rozdíl je ovšem v tom, že přijetí notářské úschovy je úkon za který ručí stát, svěřenecká smlouva takovou ochranu nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.11.14 09:21
avatar

Dobrý den, také v tom mám zmatek - např. pojem "vyjet účet" neznám. Ale, já kdybych se chystal na takto závažnou a finančně náročnou záležitost, bych od toho notáře neodešel dříve, než bych si od něho zjistil přesný postup a všechny informace - kontaktujte opět toho notáře a nechte si vše podrobně vysvětlit (a ptejte se ho - on zná podrobnosti). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: delly
Datum: 09.11.14 10:48

Děkuji moc za vysvětlení, já budu mít sepsanou smlouvu u reality a s tou pak chci přijít k notáři.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.