Kamarádka mě vysává

Od: Datum: 06.11.14 13:51 odpovědí: 6 změna: 06.11.14 15:51

Zdravím, prosím poraďte, už nevím, co s tím, poznala jsem jednu ženu, je to ani ne měsíc, docela jsme se skamarádili, jenže teď mám problém, že neustále mi volá, píše sms. Má psychické problémy, byla i léčena na psychiatrii. Teď jsem ji pomáhala řešit její problém, řekla jsem že ji pomůžu a taky pomáhám. Jen ona zavolá, já ji vyslechnu poradím a ani ne za 5 minut dalši hovor, že už nemůže a že neví co dělat. Volaáme si a já ji řeknu že jdu k lékaři, že ji zavolám večer, ona mi za tu dobu volá tak 20x, píše sms, že neví co dělat atd. Teď mi řekla co jsem byla sama hospitalizovaná a nemohla ji vzít telefon, že kdybych se neozvala, spáchala by sebevraždu. Že už by dál nemohla. Nejde o to, že bych ji nechtěla pomoct, to chci a pomáhám ji jak můžu, ale jsem už vyšťavěná z toho jak mi neustále volá, moje rady si k srdci nebere a navíc se bojím, že když třeba někam pojedu a nebudu ji moct brát telefon, že je schopná si něco udělat. Prosím poraďte co s tím, mám někam zavolat? Zajistit ji odbornou pomoct? Nebo co s tím? Máte s tím někdo skutečnosti? Já už sama nemůžu, mám své zdravotní problémy a už psychicky nemůžu. Moc Vám děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: atj®
Datum: 06.11.14 13:57
avatar

Ahoj,

já bych zavolal odbornou pomoc. Toto není zdravý člověk.

doplněno 06.11.14 14:01:

Jenom ještě doplním, že jsem se setkal s něcím podobným u své ex kdy mě neustále bombardovala a vyhrožovala že se zabije po rozchodu. Že vypila savo a podobné, neváhal jsem a ihned volal sanitku. Savo sice nevypila ale i tak se na její zdraví podívali. Byla pár dní na pozorování a pak dala pokoj.

I když si člověk není jistý zda je ten druhý toho schopen, okamžitě se obrátit na pomoc.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 06.11.14 14:52
avatar

Také zdravím. V první řadě si musíte uvědomit, že Vy nejste zodpovědná za její život. Nenechte se psychicky vydírat, je to pro Vás velmi vysilující. Vím, že se snažíte pomoci, ale na toto sama asi nestačíte. Promluvte si s ní o tom, doporučte jí, aby hledala odbornou pomoc a byla pod dohledem psychiatra, protože to je to nejlepší, co pro sebe může udělat. Nebojte se jí říci, že na tom nejste dobře po zdravotní stránce a potřebujete klid. Že jí nemůžete být k dispozici na tlf. 24 hodin denně. Své problémy musí řešit, ne je přenášet na Vás a zatěžovat Vás takto. Odnesla byste to psychikou i Vy. Upnula se na Vás víc, než je zdrávo, ale to neznamená, že za ni máte takovou zodpovědnost, jakou si připouštíte. Znáte se velmi krátce a sama vidíte, že Vám to neprospívá. Ta žena potřebuje opravdu zřejmě dohled a péči odborníků. Pokud jí chcete být oporou, snažte se to dělat v mezích, které jsou pro Vás únosné. Já bych ji požádala, aby mi nevolala, protože se jí nemohu třeba hned věnovat a ani hned nevím, jak reagovat. Ale nabídla bych jí třeba e-mail, aby mi mohla psát, když bude chtít. A možná, že si při psaní i ona více uleví..Zvažte to, záleží čistě jen na Vás, do jaké míry jí chcete podávat pomocnou ruku.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: wamp®
Datum: 06.11.14 15:21
avatar

Kapička *palec* Pro tazatelku,vůbec se nebojte,že si něco udělá,to jsou pouhé bláboly ! Ona těmi telefonáty chce připoutat vaši pozornost,chce,aby se jí někdo věnoval a mluvil s ní...Změnte si číslo mobilu,pokud ona nebude akceptovat vaše podmínky. Řekněte jí,ať se jde léčit,tam jí pomohou !

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mirabela
Datum: 06.11.14 15:41

Všem moc děkuji za odpovědi. Kamarádce jsem řekla, že nejsem bohužel její psychiatr, to musí jít k němu. Že mám taky své problémy a nemůže mi do nekonečna volat a uhánět.Že ji vyslechnu, ale ne že to budou hovory 30x za den. Kamarádka se mi omluvila a co jsem položila telefon tak do pár minut sms zpráva že je na dně, že vypila dost slivovice a nevidí do budoucna pro ni nic dobrého a jde radši spát... nemám na to slov opravdu. Jinak psychiatra má, chodí k němu a bere cipralex údajně. Několikrát byla v léčebně.

Datum: 06.11.14 15:49

Bohužel jste na sebe "nabalila" psychicky nemocného člověka a jste nyní do určité míry manupulována chováním té tzv. kamarádky. Mnohdy je jediné řešení, jak s takovými lidmi jednat, omezit s nimi komunikaci nebo přestat komunikovat, prostě nereagovat, dlouze nevysvětlovat, proč nemůžete reagovat.prostě reagovat stručně v tom smyslu, že nyní nemám čas a třeba-ozvu se večer a večer se taky ozvat.Vyhrožování sebevraždou je klasická manupulace těchto lidí, až už vědomá bebo nevědomá, kterou se k sobě snaží něěkoho tzv. připoutat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 15:51
avatar

To je velmi nepříjemná situace. Kamarádka je zručná manipulátorka a citová vyděračka, takovým lidem říkám psychičtí upíři. Čím dřív takové přátelství utnete, tím lépe pro vás. Navíc, jak vidíte, jí to nijak nepomáhá, chvíli s ní mluvíte a jak dlouho pociťuje úlevu? Ani ne pět minut, možná ani to ne. Za to vy jste pak celé odpoledne unavená, jako byste složila vagón uhlí.

Jediné, co by jí možná pomohlo, je informovat o tom jejího ošetřujícího psychiatra, aby jí upravil léčbu, protože evidentně tato není dostatečná, když ji takto válcuje úzkost a navíc ještě prášky zapíjí tvrdým alkoholem. Pokud nezvládá samostatnou existenci a stále hovoří o sebevraždě, navíc ještě pije a nedodržuje životosprávu, je to indikace k hospitalizaci na uzavřeném oddělení.

Počítejte s tím, že vše, co v tomto případě uděláte, se otočí proti vám a vše dobré, co jste udělala, bude zapomenuto. Vy jste jí řekla, že je vám to, jak se chová, nesnesitelně nepříjemné, ona své chování nedokáže změnit. Pokud se bude chtít zabít, udělá to i navzdory tomu, že byste si ji nastěhovala domů, živila ji, šatila a pomáhala jí nepřetržitě 24 hod. denně, protože její úzkosti nepramení z toho, že jste nebo nejste na lince, ale z něčeho jiného.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.