Majetek obce - jak zabránit rozprodávání?

Od: Datum: 05.11.14 21:59 odpovědí: 8 změna: 25.11.14 21:32

V obci jsou snahy o rozprodávání, tunelování.

Nákres:

1.TJ (Tělovýchovná jednota) chce vystavit sportovní areál, ovšem prostředky nemá. Proto "žádá" zastupitelstvo o zainvestovávání obcí, a následně převod parcel na TJ.

2.Prodej inženýrských sítí třetím objektům - plynovod, kanalizace, ad. Zbavit se veškerého majetku tvořící hodnotu obce.

3.Rozprodej obecních pozemků do vlastních řad? Pro starosty by nebyl problém prodat pozemek bez jakéhokoliv uvedení záměru o prodeji na úřední desce 15 dní předem - klidně by ho prodal z fleku v kanceláří, nebýt upozornění učetní.

Lze nějakým způsobem získat seznam pozemkových parcel v majetku obce? Pokud by nějaká parcela změnila majitele, kdo si toho všimne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 05.11.14 22:04

Podejte trestní oznámení na P ČR, st. zastupitelství pokud máte důkazy. Znáte, víte o existenci cuzk.cz?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: dotazovatel
Datum: 05.11.14 23:10

V předcházejícím případě (prodeje) vše nakonec proběhlo v souladu se zákonen. Pokud by se situace opakovala, a prodej by byl nestandartní, tak:

Podat trestní oznámení na starosty, zažalovat neplatnou smlouvu o prodeji, nebo podat podnět k šetření na ministerstvu vnitra?

Ano, portál znám. Ovšem proklikávat se stovky parcel a zjištováním, která patří obci, se mi nechce. Zajímal jsem se o možnost získání seznamu parcel, stejně jako má možnost získat soukromá osoba pomocí dálkového přístupu do katastru.

Datum: 05.11.14 22:28
avatar

Jsou obce, které podporují sport, a je majetek, který je ve skutečnosti zátěží. Neznám žádné podrobnosti, jen váš jednostranný pohled, ale tím chci říct, že každá mince má dvě strany a to, co se vám jeví jako špatné hospodaření, může z jiného úhlu pohledu vypadat jinak.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: dotazovatel
Datum: 05.11.14 23:21

Ano, především z pohledu osob, kterým se daným rozhodnutím dává určitých privilegií. Jste vnímavý, příspěvek trefný, škoda jen, že v tomto případě neplatí. Mohl bych uvést podrobnosti, ovšem to účelu dotazu nepomůže.

Datum: 05.11.14 23:30
avatar

U nás to chodí tak, že prodej obecních pozemků musí projít jednáním a schválením rady a zápisy z rady jsou veřejné a měly by být na úřední desce obce.

A samozřejmě obec, jako majitel pozemků, je zapsána v Katastru nemovitostí, takže v konkrétním katastru si vyhledejte všechny osobní pozemky a pak si to musíte periodicky hlídat, případně sledovat i to, jestli obec nějaký pozemek též nenabyla.

Pokud starosta nepostupuje, jak má, lze podat stížnost na kraji, případně přímo podat trestní oznámení ohledně pochybení ve správě veřejného majetku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 06.11.14 09:42
avatar

V tuto chvíli se mi to jeví jako trošku zvláštní, protože je čerstvě po volbách a zastupitelé přebírají agendu (tedy pokud tam nezůstali ti původní...)

Každá větší akce se MUSÍ schválit a odhlasovat na zasedání zastupitelstva, které bývají veřejná - choďte tam! Ptejte se! diskutujte! Každý prodej musí být zveřejněný na obecní vývěsce a příp. na iternetu - sledujte je!

ad 1 Obec může samozřejmě zainvestovat výstavbu či rekonstrukci sportovního areálu, ale nemusí ho převádět na TJ, může např. pronajmout třeba za korunu ročně.

ad 2 Inženýrské sítě se často předávají společnostem (např. Vododvody a kanalizace apod), protože jejich údržba stojí velké peníze, které třeba obec nemá nebo je nechce vydávat. Toto je logická věc.

ad 3 o tom jsem již psala.

Prostě - zajímejte se o to, co vaši zastupitelé dělají a co schvalují, choďte na zasedání a ptejte se!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.14 19:43

Tak jsem to zjistil. Na adrese: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberLV.aspx vybrat katastrální území, zapsat LV 10001 nebo 1. Vypíše se majetek obce. LV 10002 je tuším majetek státu.

Datum: 25.11.14 21:32
avatar

Nebojte se oni si ti co si chtějí k penězům pomoct poradí, mají výborné právníky a i když náhodou dojde k nějakému udání, trestnímu stíhání, napsání dvou tun spisů..., ve finále jako již mnohokrát (téměř vždy) v této naši krásné vlasti, nestane se vůbec nic a odejdou bez trestu a s miliony v kapse. Jen vy, jako ta hrstka poctivých co tu ještě zbyla, budete za obecního blázna a nebude s vámi půl dědiny mluvit. Fuj, udavač...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.