Dědictví po matce

Od: Datum: 05.11.14 05:44 odpovědí: 7 změna: 05.11.14 21:33
Ahoj. Jmenuju se Eliska a bydlim v Brne. Mam tri sestry (všechny jsou vazne nemocne, dve jsou v peci otce, jedna je zavisla) . Mama nam umrela pred peti lety a s tatou se nevidam, protoze nas ps.tyra. Po smrti matky doslo k vyrovnání dedictvi a dohodli jsme se, ze se vse necha napsat na otce a on nas do trech let vyplati. Trileta lhuta jiz zkoncila a stale nas nevyplatil. Zkousim to dohodou, ale otec hleda klicky, jak se usneseni soudu vyhnout. Nabizi mi, ze vse prepise na me, avsak s bremenem, aby vse zustalo jak je a nic se neprodavalo. Jedine co bych mohl prodat by byla nejmensi polozka dedictvi, ktera nedosahuje podilu, ktery mi ma vyplatit. Tou polozkou je byt, ktery mi matka odkazala, avsak jen slovne. Nutno dodat, ze pri vyporadani o dedictvi, nebyla tato polozka zahrnuta do odhadu a samotny odhad cen nemovitosti je podezrele nizko. V zahranici zustali po matce dalsi nemovitosti, ale k vyporadani zatim nedoslo.
Zajimal by me vas nazor.
Co by jste delali? Ja uz jsem rozhodnuta. Zajima me nazor ostatnich.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.14 07:28
avatar

Asi to bude hodně složité, když v notářském zápise je psáno, že se dědictví po matce zříkáte ve prospěch otce. Navíc, existuje lhůta, snad tří let, kdy se lze proti vypořádání dědictví, odvolat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: eliskat
Datum: 05.11.14 08:27
V notarskem zapisu je uvedeno, ze otec vyplati kazdemu z deti jeho podil.
Datum: 05.11.14 08:48
avatar

Otázka zní: A má otec možnost, má takové finanční zdroje, aby Vás vyplatil? Finanční situaci otce jistě znáte, nebo tušíte. Máte - li majetek nejen tady, ale i v zahraničí pouvažujte, aby Vás zastupoval člověk znalý práva, i když jsou tyto služby drahé. Sama se asi s otcem nedohodnete a vše nevyřešíte.

Nezapomeňte, co je psáno, to je dáno. Nějaké ústní sliby dědictví, nebo splácení mnohdy vyšumí do ztracena. Možná je někdy dobré spokojit se s menším, ale jistým podílem. Nechat si ten byt a prodat si ho sama? Nebo pronajímat. Někdy blaze tomu, kdo nic nemá. Majetek v zahraničí může být jenom na zlost. Nemáme informace, vy víte více. Ale jestli jste již rozhodnutá, tak jenom moje všeobecné rady.

doplněno 05.11.14 09:01:

Jinak Vás chápu, ono všechno ohledně dědictví dochází až později.

Jinak odhadní ceny nemovitostí byly před pěti lety někde jinde.

Pro účely vypořádání notáři nepoužívají tržní ceny. Mám vlastní zkušenost. Byt bych prodala osobně za cenu o mnoho, mnoho vyšší, než bylo uvedeno v notářském zápisu. Ale nemůže se zvýhodnit jedna strana ani poškodit druhá, takže se musí spolehnout na zkušenosti a rozhodnutí notáře, že bude jednat spravedlivě. Záleží i na Vás dědicích, jestli jste přistupovali k této otázce poctivě a odpovědně a vše jste před notářem vyřešili. Takhle to vypadá, že jsou ve Vás pochybnosti. Pokud by se objevill nějaký majetek po matce, tak lze dědické řízení znovuotevřít. Ten poplatek za to, je snad okolo 800 set korurun

Ohodnoceno: 1x
 
Od: eliskat
Datum: 05.11.14 09:31

Diky za cenne rady, vazim si toho.

Od: notarskaporadna
Datum: 05.11.14 11:13

Jestliže existuje majetek zůstavitele, který nebyl v dědickém řízení projednán, můžete požádat soud o dodatečné projednání dědictví. Není s tím spojen žádný soudní poplatek, platíte odměnu notáři a ta se řídí notářským tarifem - vychází z hodnoty nově objeveného majetku. Pokud dědic nesplnil závazek k vyplacení peněžitého plnění ostatním dědicům, mohou se tito dožadovat plnění soudní cestou. Další možností by bylo dojít k dohodě, kterou byste stvrdili ve formě notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti exekucí. To by znamenalo poskytnout další čas na splnění závazku, ale pokud by se tak nestalo, věc by bylo možné předat rovnou exekutoři.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 15:42
avatar

To je celkem jednoduché. Osobně už s otcem nevyjednávat, obrátit se na advokáta a přistoupit k vymáhání. Nic jiného nemůžete dělat. Otec jistě má nějaký majetek, takže buď vás vyplatí, nebo dojde k uplatnění vašeho nároku exekucí. A myslím, že když tatík zjistí, že mu nejspíš může pan exekutor zaklepat na dveře, tak vás vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 21:33

Závazek otce vyplatit dědicům jejich podíl je uveden ve výroku onoho usnesení o dědictví? Nebo je to jen zmíněno někde v odůvodnění usnesení o dědictví? Pokud je tato povinnost uvedena přímo ve výrokové části (to je ono za I.,II.,apod.) máte v ruce v podstatě exekuční titul s nímž můžete jít, budete-li chtít, přímo za exekutorem. Pokud to však je pouze v odůvodnění usnesení, musela byste se o tento nárok s otcem soudit. A teprve poté, budete-li v soudu úspěšná, jít za exekutorem. Jste-li rozhodnutá domáhat se svého nároku exekučně, vyzvěte nejprve písemně (na doručenku) otce k plnění jeho povinnosti dle usnesení příslušného soudu. Teprve pak se obraťte na exekutora.

Rozhodnutí závisí samozřejmě na Vás, a nemáte to jednoduché, obzvláště, pokud Vás má vyplatit otec, který Vás, dle Vašeho tvrzení, psychicky týrá, ale na druhou stranu se stará o dvě nemocné sestry. Věřím tomu, že Váš vztah k otci je rozporuplný, ale neznám podrobnosti, takže vše může ve skutečnosti být jinak než jak to vypadá na první dobrou. Držím Vám palce, ať se rozhodnete jakkoliv.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.