Odkdy dítě samo doma?

Od: Datum: 31.10.14 08:43 odpovědí: 9 změna: 31.10.14 14:19

Mohu nechat 14 let staré zodpovědné dítě hlídat menšího sourozence třeba 4 hodiny denně? Kdyby se přece jen něco stalo, co by na to říkal zákon?

Odkdy jste nechávali své děti/dítě samotné doma.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.14 08:48

Do dovršení plnoletosti jste za dítě zodpovědná Vy jako rodič. Moje děti jsou ještě malé, takže vlastní zkušenost nemám, ale já býval se starším bratrem doma určitě, když ještě ani jemu nebylo 18 sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 08:49

Dítě ve věku 14 let je schopno se o mladšího sourozence postarat, ale... Ale 4 hodiny denně !?!? To se mi zdá nějak moc času. Vlastně takové dítě nebude mít čas na nic jiného.

Kdyby se malému něco stalo, tak za to pochopitelně odpovídáte Vy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.10.14 09:42
avatar

Já osobně jsem v deseti normálně hlídal svoji o šest let mladší segru.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.14 10:07
avatar

Pokud je to po chvílích, a jen občas, myslím, že to nevadí. Ale pokud jsou to 4 hodiny vcelku a pravidelně, je to moc. I 14 leté dítě má právo na svůj život,může si zajít za kamarády, vypracovat si úkoly, mělo by se učit.

Podle sebe: už jako 10 - 11 letá jsem vodívala za ruku svou sestru /o 6 let mladší/ do MŠ/. Základka i MŠ byly v jedné budově, takže jsem to měla "při cestě". Nikdy se nic nestalo, byla jsem pyšná, že mi rodiče už svěřili dohled nad mladším sourozencem.

Občas mamka nařídila, že vezmu sestru ven. Jenže já už měla své kamarádky věkem k sobě, své zájmy a vůbec se mi "to mimino" s sebou nechtělo tahat. Ale když se ozvalo" když ji nevezmeš, budeš doma taky!", to jsem se nějak překonala. Ovšem malé sestře jsme s kamarádkami tehdy neprovedly nic dobrého. Občas jsme jí někde utekly. A pak byl doma mazec.

Jinak je fakt, že nad námi jako dobrý anděl bděla naše babička, která bydlela s námi a dohlížela na nás. Umřela, když mi bylo 17 a sestře 11 let.

Takže bych to starší dítě nenutila k pravidelným 4 hodinám služby.Když je občas potřeba, ať ho vezme s sebou pro chleba, ať se s ním pohoní v parku, ale dávat mu ho pravidelně na triko? Starší dítě bude nespokojené, což chápu, a i Vy byste mohli jako rodiče narazit. Zatím za děti /obě/ zodpovídáte a ty 4 hodiny pravidelně, to je opravdu moc. *bum* Jaga.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 31.10.14 10:18
avatar

Je otázka, co je mladší sourozenec. 14-leté dítě s desetiletým můžou být sami doma, ale aby se čtrnáctiletý pravidelně a dlouhodobě staral o dvouletého, to bych viděl jako problém.

Čtrnáctileté dítě není ze zákona odpovědné za nic, všechno by šlo na triko rodičům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 10:59
avatar

a ještě bych omezil horní hranici na 75 let, bábičky nad ten věk by taky neměli malé děti hlídat, mají co dělat sami se sebou (no ale není to pravidlem, samozřejmě)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 11:24
avatar

Co říká zákon nevím, já hlídala dvě sestry když mi bylo 8 let a jim (3 + 2), v sobotu dopoledne od 8 do 12h kdy šla maminka do práce. Maminka vždy zavolala a já obyčejně hlásila, nic se nestalo ale Iva se posrala a musela jsem ji umýt. Ve 14ti letech už jsem uměla i uvařit. Moje dcera je jedináček a když měla 5 let pracovala jsem jako provozní v MŠ, pokud byla nemocná měla na penicilín natažené budíky na dobu mé nepřítomnosti, zvládla to v pohodě, pro jistotu jsem ještě telefonovala a když to vyšlo, zastavil se na kontrolu manžel, pokud jsme večer šli do divadla byla doma sama bez problémů. Vnučka bude mít 5 let, sama doma nebude ani 5 minut co sjedu ke schránce pro noviny. Zkuste to a důvěřujte 14ti letému zodpovědnému dítěti, dřív byla jen pevná linka a šlo to, dnes máte mobilní telefony a i když půjdou ven múžete jim volat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 11:48

Můj děda pravil, když mi bylo 3 a něco otce skopčácí zabásli, bráškové do školy, matka do zaměstnání chalupa samota, hlídal mě 5 letý německý ovčák a neměl jsem žádné problémy,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 14:19
avatar

Záleží na povaze dítěte. Já byla ve 14 takový rapl, že svěřit mi malé (ne menší, ale vyloženě malé) dítě by moc dobře nedopadlo. Když jsem byla doma sama, většinou se něco stalo (rozbodané dveře - trénovala jsem tehdy vrhání nožem, prst propíchnutý nožem atd. Jsou děti, kterým v deseti letech bez problémů můžete sourozence svěřit, a jsou také ti, kterým nemůžete ve čtrnácti svěřit ani rybičky.

Jinak je to úplně normální, samozřejmě, že se starší postará o mladšího. I když 4 hodiny každý den mi také přijdou moc, to dítě nestihne ani své kroužky a zájmy, pokud nějaké má. V případě krize to jistě půjde, ale rozhodně bych z toho nedělala pravidlo. Nepřehazujte své povinnosti na dítě.

A jak už zaznělo výše, zodpovědná za dítě jste Vy.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.