Výkon funkce zastupitele obce v pracovní době

Od: Datum: 29.10.14 21:46 odpovědí: 3 změna: 30.10.14 10:13

Dobrý den,

byl jsem zvolen do zastupitelstva města, pro výkon této funkce nebudu uvolněný.

Uvedu několik situací o kterých by mne zajímalo, jak se řeší.

V době kdy bych měl být v práci u svého zaměstnavatele bude probíhat jednání zastupitelstva. Jsem ze svých pracovních povinností omluven? Pokud ano, je povinností mého zaměstnavatele mi dát pracovní volno, nebo i dobu, kdy nebudu v práci zaplatit, tak, jako kdybych tam byl? Nebo mi zaměstnavatel není povinen tuto dobu proplácet a proplatí mi ji město?

Jak je to v situaci, že nejde o jednání zastupitelstva, ale například výboru, kterého jsem členem. Nebo v případě různých oficiálních akcí - například návštěva partnerského města apod. Je to obdobné jako v případě, že jde o jednání zastupitelstva?

Děkuji za reakci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.14 22:10
avatar

kolega je taky v zastupitelstvu a pokud mají jednání, bere si na to osobní volno a musí si to naddělat, v práci mu nic nehradí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poseidon*
Datum: 29.10.14 22:56

Na to se vztahuje ust. § 71 odst. 4 zákona o obcích:

(4) Ostatním členům zastupitelstva obce, kteří nejsou uvedeni v
odstavci 1, (dále jen "neuvolněný člen zastupitelstva obce"), jsou-li v
pracovním poměru, poskytne zaměstnavatel pro výkon funkce pracovní
volno s náhradou mzdy;^22) rozsah doby potřebné k výkonu funkce v
konkrétním případě určí obec. Náhradu mzdy, včetně pojistného na
sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a
pojistného na veřejné zdravotní pojištění, uhradí obec jejich
zaměstnavateli podle zvláštního předpisu.^23) Neuvolněným členům
zastupitelstva obce, kteří nejsou v pracovním nebo jiném obdobném
poměru, poskytuje obec ze svých rozpočtových prostředků náhradu výdělku
ušlého v souvislosti s výkonem jejich funkce paušální částkou, jejíž
výši stanoví zastupitelstvo obce vždy na příslušný kalendářní rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: occ
Datum: 30.10.14 10:13

A teď ještě jak to tedy chodí v praxi, tj. jaký rozsah ta obec určí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.