Nabytí právní moci

Od: Datum: 29.10.14 18:45 odpovědí: 4 změna: 29.10.14 19:48

Dnes mám dotazový den, prosím ještě o radu, když se odvolám ve lhůtě, tak rozhodnutí nenabyde právní moci. Pokud orgán odvolání zamítne, tak potom dochází k nabytí právní moci stejně jako by to odvolání nebylo podáno-16. den po doručení? Nebo je to jinak?, Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.14 18:49
avatar

Ovolání pozastavuje nabytí právní moci

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poseidon*
Datum: 29.10.14 19:14

Pokud se ve správním řízení odvoláte ve lhůtě zákona, tak rozhodnutí prvého stupbně nenabude právní moci (viz § 81 odst. 1 správního řádu).

Jestliže odvolací orgán odvolání zamítne a napadené rozhodnutí potvrdí (či změní), potom rozhodnutí druhého stupně nabývá právní moci jeho oznámením všem odvolatelům a účastníkům (viz § 91 odst. 1 správního řádu).

Pokud nastane tato situace, potom lze říct, že rozhodnutí prvého stupně (ve smyslu jeho případné změny) nabývá právní moci ve stejný den, kdy nabylo právní moci rozhodnutí druhého stupně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kvetuse
Datum: 29.10.14 19:33

-děkuji Vám za radu. Jen mi není ještě jasné, když odvolací orgán potvrdí rozhodnutí 1. stupně, pak nabytí právní moci tohoto rozhodnutí 1. stupně bude také stejné jako nabytí právní moci rozhodnutí 2. stupně? Nebo může být nabytí právní moci rozhodnutí 1. stupně stejně jako by se nikdo neodvolal? Děkuji moc,

Od: poseidon*
Datum: 29.10.14 19:48

"Když odvolací orgán potvrdí rozhodnutí 1. stupně, pak nabytí právní moci tohoto rozhodnutí 1. stupně bude také stejné jako nabytí právní moci rozhodnutí 2. stupně?"
ANO.

"Nebo může být nabytí právní moci rozhodnutí 1. stupně stejně jako by se nikdo neodvolal?"
NE. Právní moc nemůže vzniknout zpětně.

Ještě jsem ale zapomněl zmínit, že u některých (poměrně vzácných) případů správních rozhodnutí může buď speciální zákon, nebo prvostupňový správní orgán vyloučit odkladný účinek odvolání. V takových případech to ale bývá uvedeno na konci rozhodnutí, v části nadepsané jako Poučení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.