1xMotivační dopis - ja na něj?

Od: Datum: 29.10.14 07:47 odpovědí: 3 změna: 29.10.14 12:46

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak nejlépe začít motivační dopis? Např.: "..reaguji na vaši pozici...", "...zaujal mě váš inzerát..", atd.

Píšu motivační dopis poprvé a nevím jak zaujmout...

Děkuji předem za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.14 08:03
avatar

Struktura motivačního dopisu

Pozdrav /oslovení - Vážený pane/paní XY (pokud je v inzerátu uvedeno jméno personalisty, použijte jej.)
Důvod – Mám zájem o pracovní pozici...
Proč si mě máte pozvat? - Mezi znalosti, které bych rád(a) využil(a) na této pozici patři...
Motivace – Rád bych své zkušenosti využil právě na pozici...
Rozloučení – Budu se těšit na případné setkání.

Každý motivační dopis má především zaujmout. Nesmíte však zapomenout, že i v tomto případě všeho moc škodí. Nesázejte tedy na přehnanou grafickou úpravu, např. zdobené písmo. Naopak, motivační dopis má mít na první pohled technický charakter, ve smyslu stručnosti, jasnosti, přehlednosti, jednoduchosti. A na druhý pohled, má dát prostor vaši humanitní stránce, kdy obsahem zaujmete zaměstnavatele tak, že po jeho přečtení každý personalista pochopí, že si již vlastně nového zaměstnance právě vybral.

Častou chybou uchazečů o zaměstnání bývá to, kam motivační dopis umístí. Někteří jej přikládají spolu se strukturovaným životopisem do přílohy emailu. To určitě nedělejte. Zvláště, pokud budete mít vydařený motivační dopis, tímto jej naprosto odsunete do pozadí. Každý personální ředitel vám potvrdí, že do přílohy patří pouze strukturovaný životopis. Motivační dopis má být to první, co personalista uvidí ve vaší žádosti o zaměstnání. To znamená, tento text má být ideálně vložen přímo do těla emailu. První tři věty jsou nejdůležitější, musí personalistu seznámit s tím, jaká pracovní pozice vás zajímá a proč si vás má pozvat na pohovor.

V druhé části emailu- motivačního dopisu, můžete vyzdvihnout své přednosti a zkušenosti s odkazem na životopis. V závěru vašeho motivačního dopisu je vhodné uvést, proč se o pracovní pozici zajímáte a co zaměstnavateli nabízíte. Dbejte především na to, abyste se vyhnuli prázdným větám a příliš sebevědomému vystupování.

Na některé věty je personalista zvláště alergický a přesto je v motivačních dopisech stále dokola nachází. Proto nedrážděte kobru bosou nohou!

Vy píšete: "Domnívám se, že splňuji Vámi uvedené požadavky na tuto pracovní pozici."
Personalista si myslí: "Od toho jsem tu přeci já, abych posoudil, zda:li požadavky splňuje, tak ať nedělá práci za mě."

Vy píšete: "Mám zájem o práci u vás, protože jste stabilní zaměstnavatel."
Personalista si myslí: "Okopíroval univerzální větu ze vzoru motivačního dopisu na internetu, kdoví kolik takových motivačních dopisů už poslal."

Vy píšete: "Už dlouhou dobu hledám práci a nyní bych rád zkusil svou šanci u vás."
Personalista si myslí: "Nikde ho nechtějí"

Vy píšete: "Mám zájem pracovat ve vaší společnosti, prosím o nabídku možných volných pracovních míst."
Personalista si myslí: "Nechce pracovat u nás, bere cokoliv."

Vy píšete: "Jsem přesvědčen, že vás o svých zkušenostech přesvědčím na pohovoru."
Personalista si myslí: "To už rozhodnul za mě, že ho pozveme na pohovor?"

Úplně největší chybou je však využít univerzální vzor motivačního odpisu, který každý uchazeč, ale i personalista, najde snadno na internetu.
Motivační dopis je zkrátka chůze po tenkém ledě. Je vstupenkou na pohovor nebo také klíčem, který vám dveře na přijímací řízení definitivně zavře. Proto tak velmi záleží na jeho kvalitě.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 29.10.14 12:25
avatar

Vaše odpověď je výborná, máte pravdu v každém slově, ale mně se zachtělo reagovat o smyslu toho všeho. Všimli jste si, jak se z přijímání lidí stala obšírná věda? Jak záleží na každém slovíčku, aby se personalista necítil popuzen nebo zhrzen? Mám možnost si každý měsíc přečíst časopis HR Fórum. To je opravdu věda hodná studia na specializované fakultě. Ty úchvatně optimistické články, jak personalisté tvrdě dřou, vybírají pro podnik ty nejlepší kandidáty a pak je odměňují nevídanými benefity, ten osobní přístup, novátorské postupy... Já vidím jenom byznys, dobře placené týmy... za co? Proč znám spoustu opravdu pracovitých a šikovných lidí, kteří nemohou zavadit o práci, zatímco ti, kteří ji mají, jsou často zoufale přetížení? Proto, že nezvolili v motivačním dopisu správný (aktuálně správný) přívlastek? Je mi z toho smutno.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.