Jak zjistit DIČ

Od: Datum: 27.10.14 16:15 odpovědí: 5 změna: 27.10.14 21:23

Dobrý den,

poraďte mi prosím, jak zjistím, zda jsem jako fyzická osoba registrován na Finančním úřadu k dani z příjmu fyzických osob a jak případně zjistím "své" DIČ. Potřebuji to uvést v dokladu o výši čtvrtletního příjmu pro Úřad práce.

Poznámka: Loni v červnu mne krátce (na dohodu o prvedení práce) zaměstnávala obec a pro ni jsem vyplňoval jakýsi červený formulář nadepsaný jako "Prohlášení poplatníka daně z přijmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků", který pak zřejmě zasílali Finančnímu úřadu. Nevím zda to je "ono" a zda je to ještě relevantní.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.14 16:21
To snad musíte vědět sám,zda jste plátcemDPH. ICO máte?
doplněno 27.10.14 16:34:

Jinak pokud vám nebylo Dič přiděleno uvádí se ve formě CZXXXXXXXXXX, kde X je vaše rodné číslo. Používá se především jen v komunikaci s FÚ. Ověřit si to můžete zde.

doplněno 27.10.14 16:57:

Takže dič nemáte, do kolonky tedy nejspíš vypnte czrodné číslo, nebo ji nechejte prázdnou

Ohodnoceno: 2x

Od: tazatel001
Datum: 27.10.14 16:24

Nevím o tom, že bych měl IČO. Chcete tím říct, že když není IČO, není ani DIČ?

doplněno 27.10.14 16:43:

Hlásí mi to: Pro zadaný kmenový kód DIČ: ... nebyla nalezena žádná registrace plátce DPH.

doplněno 27.10.14 17:05:

Děkuji.

Datum: 27.10.14 19:06

K dani z příjmu fyzických osob se registruje OSVČ, tedy, zjednodušeně, ten, kdo má živnostenský list a podniká.

Pokud jste podepisovala "Prohlášení poplatníka daně z přijmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků" pak registrována nejste, tento formulář podepisují zaměstnanci, za které platí daň zaměstnavatel - a právě zaměstnavatel je registrován jako plátce daně na finančním úřadu, odvádí tam daň, kterou vám strhává ze mzdy.

Ohodnoceno: 2x

Od: tazatel001
Datum: 27.10.14 19:55

Děkuji.

Od: hsq
Datum: 27.10.14 21:23

Obecně platí pro vás jako nepodnikající "osobu", která komunikuje s FÚ, že vaše r.č. je variabilním symbolem v platebním styku a tak é lze označit toto číslo jako DIČ. Jde ale o to, zda daňový subjekt je ne/plátcem DPH. Pokud je plátcem DPH pak DIČ naleznete v registrech (viz odpověď výše) a je v podobě písmen a číslic - tedy CZ rodného číslo nebo CZ IČ (pojem IČO neexistuje 10 let) a to dle toho o jaký typ podnikatelské činnosti jde - fyzická osoba, komanditní společnost, veřejné obchodní společnost, s.r.o. nebo a.s. Pak samozřejmě má své DIČ třeba družstvo nebo SVJ a zrovna tak obě poslední mohou být ne/plátcem DPH.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.