Nárok na nemocenskou

Od: Datum: 26.10.14 13:53 odpovědí: 10 změna: 29.10.14 13:55

Dobrý den, začala jsem pracovat po škole. Bohužel jsem byla nemocná. Na neschopence jsem byla 27 pracovních dní. Za měsíc, v kterém jsem byla na neschopence, jsem odpracovala jeden den. Na začátku dalšího měsíce jsem k výplatě měla 600 kč ( za ten jeden den ). Od lékaře jsem dostávala lístky na peníze, které jsem v práci odevzdala. Nedostala jsem žádnou výplatu. Mám nárok na nějakou nemocenskou, když jsem před tím studovala? Na internetových stránkách mi vyšlo 0 kč. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.14 14:29
avatar

Kdy jste nastoupila do zaměstnání a kdy jste onemocněla? Nemocenské pojištění vzniká až nástupem do zaměstnání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.14 15:53
avatar

Pokud trval pracovní poměr současně s trváním pracovní neschopnosti, měla byste dostat za období prvních 14 kalendářních dnů nemoci náhradu mzdy. Náhrada se vyplácí za hodiny, které byste podle rozvrhu pracovní doby odpracovala (kdybyste nebyla nemocná), kromě prvních tří směn. Náleží 60 % redukovaného (tj. 90%) průměru pro pracovně-právní účely. V případě, že nemáte odpracováno, použije se pravděpodobný průměr.

Od 15. kalendářního dne náleží nemocenská, kterou podle podkladů od zaměstnavatele spočítá a vyplatí OSSZ místně příslušná sídlu zaměstnavatele.

Kdy jste nastoupila do práce? Kdy jste onemocněla? Trvá Váš pracovní poměr?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.14 17:28
avatar

Nemoc trvala 27 pracovních dnů a v měsíci, kdy byla nemocná, odpracovala jeden den. Já to odhaduji na nástup až po skončení nemoci. Proto jenom ten jeden den ...

Ale může jít i o záměnu kalendářních dnů za pracovní. Uvidíme, jestli tazatelka něco doplní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sana
Datum: 27.10.14 11:17

Nástup koncem srpna. Na začátku září jsem odpracovala jeden den, poté jsem měla 3 dny volno a od 5.9. nemocenská. Skončila jsem nemocenskou 9.10., ale do práce jsem přinesla výpověď ( ve zk. době ), jelikož pracovní prostředí škodilo mému zdraví. Děkuji za předešlé odpovědi

Datum: 27.10.14 17:53
avatar

Ve zkušební době nejde o výpověď. Termín "výpověď" s sebou nese např. dvouměsíční výpovědní dobu. U Vás se jednalo o zrušení ve zkušební době. Pracovní poměr jste ukončila toho 9.10.?

Pokud jste byla nemocensky pojištěna (tzn. z Vaší mzdy zaměstnavatel srazil sociální pojištění - zjistíte na výplatní pásce), náleží Vám náhrada mzdy za nemoc podle mé předchozí odpovědi. Zkuste promluvit se zaměstnavatelem a upozorněte ho na ustanovení § 192 zákoníku práce, vkládám jen 1. odstavec a vyznačuji pro Vás podstatné údaje:

Náhrada mzdy, platu nebo odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr při dočasné pracovní neschopnosti (karanténě)

§ 192

(1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění. V mezích období uvedeného ve větě první přísluší tato náhrada mzdy nebo platu za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění, a pokud pracovní poměr trvá, ne však déle než do dne vyčerpání podpůrčí doby určené pro výplatu nemocenského61); náhrada mzdy nebo platu nepřísluší za první 3 takovéto dny dočasné pracovní neschopnosti, nejvýše však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn. Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná období 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 období 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 období 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti pro účely poskytování náhrady mzdy nebo platu následujícím kalendářním dnem. Jestliže v období prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) náleží nemocenské62) nebo peněžitá pomoc v mateřství63), náhrada mzdy nebo platu nepřísluší. Vznikne-li zaměstnanci v době dočasné pracovní neschopnosti (karantény) právo na náhradu mzdy nebo platu podle věty první až třetí, nepřísluší mu současně náhrada mzdy nebo platu z důvodu jiné překážky v práci.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sana
Datum: 27.10.14 19:14

Ano, zaměstnavatel odvedl soc. a zdrav. pojištění. Myslela jsem tím zrušení prac. poměru, ale napsala jsem to jinak, omlouvám se. Tento článek jsem četla, ale bohužel mi to nic neřeklo. Prac. poměr jsem ukončila 14. 10., nahlásila jsem to 3 dny předem. Proč jsem nedostala ani tu výplatu za jeden den?

Datum: 27.10.14 21:04
avatar

Zajděte si na okresní správu sociálního zabezpečení, to je úřad, který vyplácí nemocenské dávky. Je možné, že Váš zaměstnavatel ještě nepředal na správu všechny doklady pro výpočet a výplatu nemocenské, nebo na některém dokladu chybí Váš podpis, nebo je nějaký jiný zádrhel. Zeptejte se, jak je daleko výplata Vaší nemocenské, To se určitě vyřeší. Chyba může být jak na straně zaměstnavatele, tak Vaší, nebo i správy, ale tam je spousta kontrolních mechanizmů a není možné, aby dávka jenom tak ležela a nikdo ji nezpracoval. Horší je, že Vám zaměstnavatel nevyplatil náhradu za první 2 týdny nemoci, ale možná, že nedostal "lístek na peníze", to chce komunikovat se mzdovou účetní.

doplněno 27.10.14 21:06:

Výplatu za říjen dostanete až ve výplatním termínu v listopadu (tedy za ty 3 dny, ode dne, kdy Vám skončila nemocenská, do dne, kdy jste ukončila pracovní poměr).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sana
Datum: 28.10.14 16:27

Lístky na peníze jsem zaměstnavateli odevzdala. Omlouvám se, znovu jsem se podívala na výplatní pásku, kde je k výplatě čistá mzda - 680 kč ... Vůbec to nechápu. Porovnala jsem obě výplatní pásky, za srpen ( odpracované 4 dny) a září ( odpracován 1 den ). Nastoupila jsem koncem sprna, takže za srpen jsem byla student ( sleva na dani ), za září mám také slevu na poplatníka, ale to už jsem student nebyla. Zaměstnavatel mi při podepisování dal papír, že odvedl soc. a zdrav. pojištění. Ve Výplatních páskách je u zdrav. pojištění částka 8 500 ... Teď už tomu nerozumím vůbec. Jestli mohu, zašlu Vám to na nějaký e-mail, pochybuji, že z toho co jsem napsala to je srozumitelné.

Datum: 28.10.14 20:49
avatar

Můžete, zašlete mi to na inzinyrka@seznam.cz a já se pokusím Vám vysvětlit, co máte na výplatní pásce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sana
Datum: 29.10.14 13:55

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.