Miminko -mateřská

Od: Datum: 24.10.14 19:35 odpovědí: 5 změna: 26.10.14 07:13

Ahoj,

Je mi 22 let a přítelkyni 18,já mám 28 000 hrubeho a přítelkyně 16 000,je ještě 2 měsíce ve zkušební době,dnes jsme zjistily že je těhotná(samozřejmě jsme se o to snažily už cca půl roku takže máme radost

Bydlíme v pronájmu,auto máme a zajistit nás dokážu

Chtěl bych pár rád od zkušených maminek...

Těhotenství nahlásit až po zkušební době že?

Jak se počítá ta mateřská?Z jeji hrubé mzdy?Kolik to tak je a na jak dlouho? Po mateřské nastupuje ještě na něco? Nebo si tu délku určí sama?Děkuji moc předem za všechny řady a přeji hezky večer.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.14 20:01
avatar

Těhotenství nahlašovat nemusí, ono to nakonec stejně bude znát (šídlo v pytli neutajíš = staré přísloví).

Jestli "mateřskou" myslíte peněžitou pomoc v mateřství (PPM),což je dávka nemocenského pojištění, možná přítelkyni nevznikne nárok. Aby vznikl nárok na tuto dávku, musí být ke dni nástupu na PPM pojištěna aspoň 270 kalendářních dní z uplynulých dvou let. Jinak se PPM počítá z hurbé mzdy, výplata začne 6-8 týdnů před porodem (předpokládané datum porodu pro tento účel určí lékař a potvrdí na tiskopisu žádosti o dávku)a trvá celkem 28 týdnů. Poté se začne vyplácet dávka státní sociální podpory, která se jmenuje rodičovský příspěvek. Její výplata má svoje pravidla, když si zadáte do vyhledávače, najdete potřebné informace velmi snadno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 02:30
avatar

Těhotenství určitě zaměstnavateli neoznamovat přesk skončením zkušební doby. Pozor i na případnou nemoc v průběhu zkušební doby – zaměstnavatel by mohl po prvních 14 dnech nemoci zaměstnání zrušit. Po mateřské dovolené následuje dovolená rodičovská (maximálně do 3 let věku dítěte).

Co předcházelo tomuto zaměstnání? Jestli jde o první zaměstnání, bude pravděpodobně nárok "jenom" na rodičovský příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomradovn
Datum: 25.10.14 12:57

Pracovala 4 měsíce pod legální agenturou a teď přešla pod firmu(smlouva na rok se zkušební dobou 3 měsíce)takže aktuálně má oddelano 5 měsíců,kolik potřebuje měsíců aby měla nárok?

Datum: 26.10.14 02:18
avatar

Potřebuje necelých devět měsíců: 270 kalendářních dnů.

Ale pozor ne do porodu, 270 dnů musí mít už při nástupu na MD a na PPM (8 až 6 týdnů před porodem).

Neskončí-li zaměstnání ve zkušební době, měla by přítelkyně potřebnou dobu pojištění získat (započte se i ta z doby práce pod agenturou).

Pokud splní podmínku délky pojištění, vypočte se PPM z výdělků z posledního (současného) zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomradovn
Datum: 26.10.14 07:13

Tak to máme ještě necelých 8 měsíců,teď s agenturou 150 dnů + v rezervě 5 měsíců =150 dní to je 300 dnů,takže to stihneme,díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.