Kupní smlouva a závaznost

Od: Datum: 24.10.14 18:47 odpovědí: 4 změna: 24.10.14 23:05

Dobrý večer. Budu prodávat nějaké pozemky a zajímá mě, kdy je kupní smlouva závazná nebo spíš vynutitelná. Zajímá mě konkrétně, popíši. Pokud obdržím podepsanou smlouvu/y, ověřený podpis, rovněž podepíši a odešlu kupujícímu s tím, že vloží na katastr dle smlouvy vše potřebné, musí tak učinit, když je smlouva už podepsaná oběma stranami a vlastně platná nebo si to může ještě "rozmyslet". Asi tušíte, kam mířím. Je tu někdo, kdo se v tom vyzná?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.10.14 19:10
avatar

Dobrý den, asi nemůžete nikoho nutit k dobrovolnému podepsání smlouvy. Ale, můžete si do té smlouvy vložit sankce, které hrozí při jejím porušení nebo odstoupení po podpisu. To by mělo každého varovat, aby si to rozmyslel později (když už jednou podepsal a zavázal se smlouvu plnit). Pokud tu smlouvu bude dělat právník, tak vše zařídí on (včetně vkladu na KN) a mělo by to proběhnout bez problémů. Jinak se bránit asi soudně, ale výsledek nelze asi jasně předpokládat. A pokud prodáváte pozemky zemědělskému družstvu (a ne spekulantům s půdou), tak to bude bez problémů a věřil bych jim. Zdravím!

doplněno 24.10.14 19:40:

V tomto případě bych se cítil poškozen. Kupujícího bych písemně vyzval k plnění smlouvy s tím, že jinak věc dostane k řešení právník (a následně soud). Mohlo by to stačit a pokud ne, tak právníka vyhledat. Ten musí tu smlouvu vidět a posoudí šance na vymahatelnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mandelin
Datum: 24.10.14 19:32

Jedná se o prodej zahrady. Nejde o to, že bych někoho nutil podepsat. Jedná se mi o situaci, kdy smlouva je oboustranně podepsaná ale jedna ze stran chce v tomto okamžiku vycouvat, přičemž ve smlouvě nejsou sankce explicitně uvedeny. JAK se tohle řeší. Držím v ruce podepsané smlouvy ale druhá strana nechce realizovat vklad na katastr a pozemek proplatit. Mohu se soudně domáhat, aby došlo k naplnění, splnění smlouvy? Sankce nejsou ve smlouvě uvedeny. O možnosti odstoupení od smlouvy se píše pouze zde:

"3.5. Ukáže-li se kterékoliv z výše uvedených prohlášení jako nepravdivé nebo nedodrží-li kterákoliv Smluvní strana své závazky obsažené v tomto článku, zakládá to právo druhé Smluvní strany odstoupit od této Smlouvy. Tím není dotčeno právo na případnou náhradu škody."

Podle tohoto článku, pokud to dobře chápu, druhá strana porušila svůj závazek a já mám tak právo od smlouvy odstoupit ale co když chci požadovat splnění, dodržení smlouvy?

Datum: 24.10.14 21:51

Jak říká nový občanský zákoník v §3 odst.2 písm.d):

§ 3

[Základní zásady]

(2) Soukromé právo spočívá zejména na zásadách, že

d) daný slib zavazuje a smlouvy mají být splněny.

Pokud v ruce držíte podepsanou kupní smlouvu, myslím tím originál, nic Vám nebrání v tom, abyste smlouvu podal na katastr a zahájil vkladové řízení, návrh na vklad můžete podepsat i Vy sám bez podpisu druhého účastníka smlouvy. Katastr nemovitosti poté druhého účastníka smlouvy vyrozumí o zahájeném vkladovém řízení.

Odstoupit od smlouvy můžete tehdy, pokud tak stanoví zákon anebo je to výslovně ve smlouvě uvedeno. Ano, v onom ustanovení, co jste zmiňoval, je založeno právo kterékoliv ze smluvních stran odstoupit od smlouvy, za podmínky, že druhá smluvní strana mj. poruší závazek uvedený v onom článku (ne tedy v celé kupní smlouvě, ale pouze v onom článku).A máte pravdu, že je to pouze právo, nikoliv povinnost. Pokud druhá smluvní strana nesplní svůj závazek uhradit Vám kupní cenu, máte právo tento závazek po ní soudně vymáhat. Z hlediska prevence doporučuji kupní smlouvu podepsat a podpisy ověřit na jednom místě a společně. Výkladově byl a zcela jistě bude problém ohledně platnosti smlouv uzavřených v nepřítomnosti druhé smluvní strany. Ale to je jiná věc.

Vymáhat závazek zaplatit kupní cenu můžete od okamžiku, kdy se závazek uhradit kupní cenu stal pro kupujícího splatným, bez ohledu na vkladové řízení v katastru nemovitosti. Obecně řečeno. Může se samozřejmě stát, že povinnost kupujícího uhradit kupní cenu bude vázána až na provedení vkladu v katastru nemovitostí anebo na podání návrhu, potom musí nastat ona skutečnost (provedení vkladu či doručení návrhu na vklad do KN), aby mohla být povinnost uhradit kupní cenu z uzavřené kupní smlouvy právně vymahatelné.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss®
Datum: 24.10.14 23:05

Pokud nemá žádné podmínky, že... tak je vynutitelná soudem!

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.