Invalidní důchod

Od: Datum: 21.10.14 21:31 odpovědí: 11 změna: 22.10.14 20:21

Poradí mi někdo?Měla jsem autohavárii,odnesla to páteř,několik zlomenin,hospitalizace 2 měsíce,pak marození doma.

Byla jsem OSVČ,přerušila jsem činnost,a žádala o invalidní důchod-ten mi byl zamítnut,z důvodů,že je to jenom pracovní neschopnost.Marodím již třetí měsíc,nemám žádný příjem,na pracovní úřad mne nezaregistrují,protože jsem v neschopnosti.Lékař mne odmítl uschopnit,že si to na triko neveme.Jak dál,nikdo mi nedokáže poradit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.14 21:37

Kdo nehodu způsobil? Vy nebo někdo jiný?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spiramax
Datum: 21.10.14 21:43

Nabourala jsem sama,přehlídla jse zákrutu :(

Datum: 21.10.14 22:01
avatar

Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, pak pobírá při pracovní neschopnosti nemocenskou, pokud si nic neplatí, tak pochopitelně nic nedostane.

Teoreticky můžete požádat o mimořádnou dávku v hmotné nouzi, ale pokud vím, většinou to těm, kterým bylo líto dát pár korun na nemocenské pojištění, zamítají.

Každý si musí rozmyslet, zda si bude platit nemocenskou a zajistí se tak v případě nemoci, nebo zda bude šetřit každou korunu a postará se při nemoci o sebe sám.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lujs®
Datum: 21.10.14 23:52
avatar

Po 2-3 měsících marodění žádat o invalidní důchod = to je vtip?!?!?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena*
Datum: 22.10.14 01:28

Ze všeho nejdříve si najděte na stránkách sociální správy podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Vy na něj zatím nemáte nárok. Pokud nemáte žádný příjem, požádejte si o dávky hmotné nouze.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.14 07:42
avatar

Vím, je to nepříjemné, takhle psát. Ale už naši předci tvrdili: Dej krávě do držky /rozuměj, potravu/, ona ti dá do dížky! A to platilo.

Pokud je někdo OSVČ, musí myslet na zadní kolečka. Na rozdíl od zaměstnance si dovolenou a případné marodění, hradí vlastně sám. Nic nedostává, jako člověk, který je zaměstnancem. Proto je dobré si platit, nikdy nikdo neví, co se může stát.

Moje známá - OSVČ - kadeřnice, točily se tam pěkné peníze. Hodně zákazníkům ani nevystavovala účtenky, nepřiznala to. Vydělala mraky peněz. Odváděla ale jen minimum. Když dospěla ke starobnímu důchodu, dostala prý 5.900 měsíčně. Nevím, zda je možné dostat tak málo, ale prostě si neodváděla, tak potom nemohla čekat. Prý se z toho zhroutila, nečekala tak málo. Naštěstí má manžela, který je na tom líp.

O invalidní důchod budete moci zažádat min.po roce souvislého marodění, dřív ne. Jinak, asi Vás bude muset živit rodina,manžel, případně si požádat o dávky v hmotné nouzi. Nejsem příznivcem strkání peněz do státní kasy, ale člověk nikdy neví, jak to bude dál. Pokud jste si platila, nárok na určitou podporu mít budete, vysoký podle Vašich příspěvků. Pokud ne, je to horší, pak jen oslovit sociálku. . Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.14 20:21
avatar

Ano, babuško, je to tak. Když si OSVČ platí pouze minimální pojistné, je to, jako by měl měsíční mzdu cca 6.000 Kč. A jaký z toho může být důchod?

Co mě se týká, být OSVČ, budu státu odvádět také co nejméně, ale to, co vydělám, bych neroztočila. Pěkně bych si založila penzijní fond a strkala peníze tam. Jednak je po mně mohou zdědit děti, a jednak - pokud bych dožila důchodu - bych si je vybrala a přilepšovala si k té almužně.

O invalidní důchod si může zažádat kdokoli kdykoli. Není to omezené podmínkou ročního marodění. Záleží jen na lékaři, jak vyhodnotí zdravotní stav žadatele, a na posudkáři, jak rozhodne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.14 07:51
avatar

Zkuste stránky vaclavkrasa.cz tam radí ohledně inv.důchodů a postižených. Jestli žijete sama, tak dávky v hmotné nouzi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.14 12:13
avatar

V obecných definicích invalidního důchodu nalezneme, že ivalidní důchod se přiznává při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu, tedy obvykle po roce pracovní neschopnosti. Z praxe ovšem plyne, že např. u onkologické diagnózy lidem v léčbě, kteří nemají nárok na pracovní neschopnost, přiznávají invalidní důchody, aby nezůstali při náročné léčbě bez prostředků. (cit.) Netuším jaký je váš zdravotní stav, o ID můžete žádat opakovaně. Jak radí jiní rádci, obraťte se na soc. odbor, jistě vám poradí.

doplněno 22.10.14 12:38:

http://www.duchody-duchodci.c…ojisteni-invalidni-duchod.php Zkuste si počíst, zda vůbec na ID dosáhnete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.14 12:41
avatar

Není důležité, jak dlouho marodíte, ale jestli máte trvale sníženou pracovní schopnost. Pak Vám lékaři vypočítají procentní omezení a dle toho přiznají stupeň důchodu. Jinak souhlasim s honzoucz, pokud jste si nehradila zdravotní pojištění, máte je nyní našetřené...to už je jen váš problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 22.10.14 13:07

Od toho je životní pojištění. Třeba já jako zaměstnanec tam nemám nastavené na dobu neschopnosti nic, protože by mi šla nemocenská. Partner jako OSVČ má po 14ti dnech neschopnosti už nevím kolik set či tisíc denně,tak aby se z výplaty pojistky dal zaplatit leasing. Protože kdyby nemohl pracovat a tedy splácet leasing, bylo by to pro něj likvidační. A stačí opravdu málo, třeba jen blbý zánět slepého střeva, aby byl na několik měsíců vyřazen z pracovního procesu. Bez pojistky by rázem přišel o auto, tedy svůj výrobní prostředek a tím i o práci. Na to je ovšem třeba myslet dopředu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.