Jak říct nájemnici o snížení nájemného?

Od: Datum: 04.01.15 18:33 odpovědí: 27 změna: 05.01.15 18:12
avatar

Zdravím,

mám smlouvu s nájemnicí o tom, že budu platit každý měsíc x Kč na účet k určitému dni. Požadovala nájem na leden v plné výši už v prosinci, aby měla záruku, že v lednu nastoupím. Dostala ho. Do školy po zkouškovém nastupuji až 16. února. Do té doby tam nebudu, kromě toho, že si tam jednou nebo dvakrát za její přítomnosti zavezu věci. Zítra si jdu pro klíče a nevím, jak jí mám říct, jestli bych za únor nemohla platit méně, když tam budu od půlky měsíce, tj. vodu, elektřinu atd. spotřebuji jen za půlku měsíce. Ve smlouvě tohle ošetřené není, jen si pamatuji, že jsme se domlouvali, při první prohlídce, že třeba o prázdninách, když tam nebudu, kolik budu platit, budeme řešit potom, snížení ceny nájmu.

Mám jí to normálně navrhnout s tím, že jí rovnou řeknu třeba půlku, nebo to mám nechat na ní, aby si řekla, kolik chce za únor. A co když řekne, ať si řeknu já. Není moc troufalé chtít půlku? Vůbec mě to při podepisování smlouvy nenapadlo, že nastoupím až v půlce února.

Díky za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.15 18:41
avatar

Můj studující syn platí nájem v plné výši, ať tam je a nebo není (jen o letních prázdninách má nepatrnou slevu), to je přeci jeho (resp. i váš) problém, že tam není, energie platí ale zvlášť. Pronajímatelka přeci nemůže pronajmout byt na tu dobu, co tam nejste. No ale neznám ji, tak se s ní zkuste domluvit, zda vám nedá nějakou slevu. Taky ty energie by vám měla vyjmout z nájmu, abyste je hradila dle skutečné spotřeby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 18:43

Zdravím,

trochu Vás opravím - Nájemnice jste Vy a osoba,která Vám pronajme byt je Pronajímatel.Zkusit říct o snížení nájmi sice můžete,ale pokud to ve smlouvě není,pronajímatelka na to nemusí přistoupit,protože jí pochopitelně uchází zisk.

Jinak přesně jak píše Pavouk,je to jen Vaše věc,že tam nebudete celou dobu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.15 18:50
avatar

No, já to vidím takto: nájem vždy tvoří (či mělo by to tak být) dvě složky: nájem a záloha za služby. Nemyslím si, že máte nárok na snížení části nájmu, protože klíče máte a byt můžete využít (i když tam je také otázka jak moc, když si tam jen v její přítomnosti vezete věci... pokud byste platila nájem i zálohu za celý leden, máte prakticky ihned právo byt užívat plně k bydlení...). Možná by to stálo za zvážení u té zálohy za služby, ale ty se stejně na konci roku (resp. do dubna (?) roku dalšího) vyúčtovávají dle skutečné spotřeby, takže byste ty peníze stejně dostala zpět.

Jak je vůbec sepsaná smlouva, je tam pronájem od začátku ledna nebo od 16. ledna? To je asi dost důležité, pokud až od 16., měla byste platit půlku nájmu i záloh na služby.

Pokud můžete plně byt využívat až od 16. ledna a přitom jste platila za leden celý nájem, asi bych majitelce navrhla, že byste za leden zaplatila jen polovinu. Ale jestli máte smlouvu sepsanou od začátku ledna (a zaplatila jste celou částku a zaplatíte i za únor), trvejte na plném využívání bytu, ne že si tam jen pod dozorem hodíte kufr...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 04.01.15 18:51

Rozhodně je potřeba, abyste věděla, kolik z Vaší měsíční platby činí nájem a kolik zálohy na spotřeby. Nájem se nesnižuje kvůli tomu, že tam nejste; asi by se Vám nelíbilo, kdyby tam nezitím bydlel někdo jiný a sahal na Vaše věci. Prostě máte to pronajaté a je Vaše věc, zdali tam jste, či nejste. O snížení záloh je možné požádat - za ty měsíce, kdy tam nebudete. Ale i kdyby snížení záloh na spotřeby možné nebylo, nakonec ve vyúčtování spotřeb se Vám to stejně vrátí, resp. stejně nakonec zaplatíte své skutečné spotřeby, o nic nepřijdete. Věřím tedy a předpokládám, že počáteční stav měřidel jste si zapsala či je uveden přímo ve smlouvě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.15 19:02
avatar

Nemám to rozdělené na nájem a spotřebu. Platím částu x Kč, ať spotřebuji, kolik spotřebuji. Tak jsem to měla i v předchozím případě, kdy jsem dokonce ani neměla smlouvu, vše bylo na ústní dohodě. Nemyslela jsem tedy snížení nájmu, protože neodděluji nájem a spotřebu. Myslím tím tedy to, že když tam nebudu do půlky února, jestli by se s ní nedalo domluvit, že bych platila za únor třeba polovinu nebo třetinu. Počáteční stav měřidel zapsaný nemám, asi jsem blbá, ale to je na důveře.

Od: zztop*
Datum: 04.01.15 19:05

A jak to má tady někdo vědět jestli vám majitelka (pronajimatelka) sleví či ne. Nárok na to nemáte a je to jen na dobré vůli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:07
avatar

Jen jsem chtěla vědět, jak se jí taktně zeptat, abych byla co nejúspěšnější. Mluvit před lidmi, natož je přesvědčovat, není moje silná stránka. Jestli jí hned navrhnout třeba půlku z částky, nebo začít jemněji, jako nemohla bych platit o něco méně za únor, když tady budu až od půlky...

Datum: 04.01.15 19:12
avatar

Jestli můžete tvrdit, že máte byt k využívání jen půl měsíce a nájem jste zaplatila za celý, tak bych to takto udělala. Neznám povahu majitelky, ale na někoho platí ten tón, kde v podstatě něco oznamujete a dáváte tím najevo, že s tím počítáte: "Takže když jsem za leden platila nájem za celý měsíc, tak za únor stačí jen polovina, že?" - ale jak říkám, uvažte, jestli se dá tvrdit, že byt máte k využívání jen půl měsíce. Taky by ji to mohlo naprdnout tak, že Vám v létě nic nesleví.

Za mě by bylo lepší mít klasický nájem + zálohu na služby, nemůže na Vás pak nikdo vylítnout, že moc spotřebováváte, když spotřebujete méně, peníze se Vám vrátí, dá se dohledat každý spotřebovaný litr vody a každá kačka. Ale na to se neptáte, tak pardon

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:06
avatar

Stav měřidel je Vám tedy k ničemu, vyúčtovávat se nic nebude, když není z čeho. Je ten nájem opravdu tak výhodný, aby to stálo za to?

Majitelka prvního bytu také na mě vyrukovala s nájmem 5500,-, já trvala na tom, aby ve smlouvě byla informace o tom, kolik jsou zálohy na služby. Mohla pak přijít s tím, že zálohy jsou třeba jen 1000,- a já bych musela šíleně doplácet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:09
avatar

Já mám ve smlouvě uvedeno i mi bylo řečeno, že je to se vším všudy, INKASO + internet. Měla jsem to tak i před tím, tak mi to nepřišlo vůbec divné, nějak něco rozdělovat.

Od: zztop*
Datum: 04.01.15 19:13

Ono proč to rozdělovat že pokud nájemníci (vy) spotřebují méně než kolik se reálně platí zálohy. V opačném případě je pak problém a majitel to pak chce doplácet i když to nemá rozpočítané. Zkušenost s různými pronajimateli. A jak si jí říct? Osobně pokud vůbec bych se k něčemu takovému snížil bych neřekl přesnou sumu tedy jak píšete polovinu, ale mluvil bych neurčitě jen jestli by nebyla možnost slevy když tam nebudu celý měsíc. Ale opravdu na nic nemáte nárok a nemusí vám vyhovět. Smlouvu jste podepisovala s určitou dobou od kdy do kdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:16
avatar

Jasně chápu, že mi nemusí vyhovět. A smlouvu mám na dobu neurčitou, s měsíční výpovední lhůtou. Zkusím to tou jemnější formou, jestli bych nemohla míň a podle toho, jak zareaguje budu pokračovat. Pokud bude "nalomená", ale nebude vědět, kolik slevit, tak si řeknu o půlku.

Datum: 04.01.15 19:16
avatar

Zztop, přesně tak, když tam má slušného člověka, co neplýtvá, tak je to super, ale jakmile je spotřeba vyšší, tak je problém. Jenže kde je řečeno, kolik je vyšší spotřeba, že?

Asi máte pravdu, bude účinnější mluvit neurčitě o nějaké slevě a nechat to na ní.

Anzionko, jaké datum máte v té smlouvě? Od kdy máte byt 100% přístupný k bydlení? (tato obě data by měla být stejná a podle toho se odvíjet cena nájmu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:20
avatar

Naufrago: Datum mám od 1. ledna. Je mi jasné, že od té doby mám plný přístup do bytu, že bych tam mohla být. Jsem však doma, protože mám zkouškové. Ale informovala jsem tu paní, že mám zkouškové a že tam hned od začátku roku nebudu. Taky ještě nemám klíče, pro které si jedu zítra.

Datum: 04.01.15 19:25
avatar

No, zkuste to. Možná jemněji, jak radí zztop. Dle smlouvy má nárok na plný nájem, resp. Vy můžete vyžadovat, abyste již od 1. ledna mohla bydlet. Což je Vám ale k ničemu, chápu. Tak zkuste hrát na to, že spotřeba je součástí nájmu jako takového a Vy nespotřebováváte. Jak je byt velký? Na garsonku nebo 1+1, která nemá profukující okna a jiné nešvary, jsou běžné spotřeby 2000,- (pro jednu osobu), tak pokud nedopadne Vaše "půlka nájmu", myslím, že můžete trvat aspoň na poloviční slevě z této částky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.15 19:29
avatar

Naufrago: Děkuji za odpověď. Byt je velký 5+1. Já mám jen pokoj, cca 9 metrů čtverečních, kamarádka má druhý, asi tak stejně velký. Platíme obě dvě stejnou částu, ale bydlí už od půlky listopadu. Jinak tam paní bydlí sama, je vdova. Každý týden odjíždíme na víkendy domů, to paní požadovala a nám to vyhovuje.

Datum: 04.01.15 19:33
avatar

Aha, tak to je jiná. Možná jsem nahoře špatně četla. Když je tam víc lidí, kteří nemají jedno společné fin. konto (jako například pár, rodina), tak je vyúčtovávání spotřeb samozřejmě nesmysl. Můžu se zeptat, kde to je a kolik platíte? Já momentálně hledám bydlení, ale v Liberci garsonku (a to bych ráda 1+1) pod 6000,- neseženu, takže jsme se teď s nějakými studentkami dohodly, že zkusíme nějakou 3+1 nebo 4+1 a měly bychom se vejít do 4000,-.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 19:37
avatar

Pošlu vám to vnitřní poštou. :)

Od: buss
Datum: 04.01.15 19:16

Vy platíte nájemníkům? Kde to je, já to beru! Je to na dohodě, tak se dohadujte. Zde vám to nikdo nevyřeší. Proč za dobu nebydlení snížení nájemného, byt je pro vás zablokován. Co je ve smlouvě? Otázkou jsou energie.

doplněno 04.01.15 20:06:

Podívejte se, je to naprosto na vás. jak se říká líná huba..., nikdo to za vás řešit nebude. Tak proč se ptáte? Ale smlouvu máte od a jestli tam jste nebo ne je váš problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirka*
Datum: 04.01.15 19:29

Ona není nájemnice, ale domácí. V její situaci bych byla ráda, kdybyste dala měsíční výpověd z pronájmu, nebo bych vám jí dala já. Takhle se handrkovat, o pár Kč kdy budete pryč, abyste nemusela platit poplatky, to není dobré. Měla jsem nájemníka, kterému jsem chtěla dát nové WC /práce asi na 1 den/, tak požadoval snížení nájmu proto, že ten den by trpěl, měl okamžitou výpověd. Druhý zas, že jede na 14 dní do USA, jestli by nemohl platit nájem jen za půl měsíc, taky dostal okamžitou výpověd. Než takové nájemníky, tak radči žádné a mít klid.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.01.15 19:31
avatar

Mirko, chápu vás. Já to nechci za každou cenu, ale jak se říká, líná huba... Když nebude ochotná, tak nebude, no...

Od: mirka*
Datum: 04.01.15 19:53

Prosím vás já to chápu, ale v tomhle případě vám ta čilá huba nosí štěstí, může přinést akorát hromadu trablů. V penzinu, nebo ubytovně by jste žádala o slevu, kdy nebudete bydlet? Nemluvím o hotelu, přitom je to podnikání jako jiné, zkrátka poskytuje střechu nad hlavou. Byt je váš od té doby kdy jste podepsala smlouvu, máte od něj klíče a kdybyste v něm nebydlela půl roku tak nájem platit musíte. Radči nic nezkoušejte, víte on domácí není žádný pitomec a obrázek si o vás hned sám udělá. Máte to napořád, už nikdy s vámi nebude kamarád a bude velmi ostražitý co se vás týče. Mít víc nájemníků takhle v domě a přijít, že mají zkouškové období, že se budou učit doma, zda bych jim neslevila z nájmu a jiné výmysly, tak to to je akorát tak hodit si mašli. Dobře, že jsem si vás dotaz přečetla, ted mají zájem 2 studentky, dám do smlouvy větu navíc, že žádné slevy na poplatcích ani nájmu v době jejich nepřítomnosti v domě nikomu neposkytuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 20:01
avatar

Mirka, jasně. Ale já to na ni nevybalím nějak drsně nebo tak. Jenom to zkusím a budu plně respektovat to, když nebude chtít. Nezlobte se na mě, ale studuji a peníze na bydlení mám od rodičů. Matka přišla z práce s tím, že kolegyně z práce má kdesi dceru, že platí míň, když tam není, že jak to mám já. Já jsem to až doteď neřešila, ale chápu, že to nejsou moje peníze a matce na nich záleží. Tak jsem jí řekla, že za leden paní požadovala jeden nájem, aby mi držela byt, což chápala, ale tvrdí mi, že se jí mám zeptat na ten únor. A co dělat, že... Zalhat matce (a neptat se na to bytné), že ta paní chce tu částku celou i za únor (aby si to neposr*ala s bytnou) nebo "riskovat" a zeptat se a popravdě matce odpovědět? Není to jednoduché.

 

Od: uska®
Datum: 04.01.15 20:14

Když přijdu o půl hodiny pozdě do kina, tak musím také zaplatit celou vstupenku. Nebo mám požadovat slevu? Je to moje věc, že jsem nepřišla včas a nikdo mě nenutí do kina jít. Když to chci, musím zaplatit. I u vás je to tak. Nikdo vás nenutí za takových podmínek v bytě bydlet.

P.S. Mít v bytě např. 4 študáky a všichni v době nepřítomnosti by požadovali slevu, tak se může stát, že třetinu roku paní bytná hradí vše ze svého a přitom vám drží bydlení.

Pak další řešení je, že rodiče si mohou vzít hypotéku, koupit velký byt a pomocí nájmů od studentů jej splácet. To už byste nejásala nad poskytnutými slevami.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mirka*
Datum: 05.01.15 14:38

Jestli vaší matce na penězích tak záleží, tak jí řekněte at to jde vyřídít s vaší domácí sama, protože je to ona kdo platí . To je jednoduché poslat holku, která nemá zkušenosti! Řekne vám běž se zeptat na slevu, nebo máš slevu jako mé kamarádky dcera, než tam jít osobně a vyřídít to sama, to se to radí.! Ponoukat vás k takovému jednání je od vaší matky nefér a sama by si na to netroufla. Jestli se jí zdá bydlení u té paní domácí drahé a chce slevu za každou cenu, tak proč nenajde něco levnějšího?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.15 15:48
avatar

Dopadlo to tak, že jsem tam dojela, paní mi dala klíče, oznámila jsem jí, že už mám to pojištění, co po mě vyžadovala, pak jsem navázala hovor na to, že je zkouškové a že v bytě budu až od poloviny měsíce února, jestli bych nemohla mít nějakou slevu nebo něco takového. Paní se tvářila, jako že to chápe, že není problém, ale nevěděla kolik. Tak se ptala mě. To mám tak nejradši. Tak jsem řekla míň, konkrétně jsem navrhla slevu 20 % z té částky, přišlo mi trapné chtít polovinu, aby necukla. Ona, že ano. Tak doufám, že nebude mít matka kecy, že je to málo, že jsem měla říct víc.

Datum: 05.01.15 18:12
avatar

tak jí řekni, že i to byl úspěch, že nechtěla slevit nic (a budeš vysmátá)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.