Odměna opatrovníka

Od: Datum: 21.10.14 14:08 odpovědí: 7 změna: 22.10.14 06:25

Dobrý den,

Já bych se chtěl zeptat, jaká je výše odměny pro opatrovníka, který se stará o nesveprávného?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.14 14:23
avatar

Řekla bych, že taková, jakou si dokáže sjednat ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 15:28
avatar

Nemám zkušenosti s opatrováním nesvéprávného, mám zkušenosti s platbami za péči o nemohoucí maminku (ležák, potřebuje kompletní péči při přijímání stravy, hygieně atd.) Platím od 50 do 84 Kč/hod. Nyní zde nabízí služby nová společnost, požaduje 60 Kč/hod., ale zřejmě se jedná jen o nenáročný dohled nad pohyblivou a ještě rozumně uvažující osobou. Rozprávění, drobné ruční práce atd.

Poptejte se v okolí bydliště v různých organizacích, které tuto službu nabízejí a za co ji nabízejí. Někdy je potřeba, aby měl pečovatel alespoň základní zdravotnické vzdělání, někdy stačí jen prostý dohled. Zjistíte nějakou průměrnou cenu. Nesvéprávná osoba se může projevovat všelijak, třeba i agresivně. V tom případě bude jistě hodinová cena vyšší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 21.10.14 17:04
avatar

Jestli se náhodou dotyčný/á neptá spíš na příspěvek od státu nebo od sociálky?!?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 17:25
avatar

http://www.spmpcr.cz/uploaded…/svepravnost_od_roku_2014.pdf

Desatero práv a povinností opatrovníka :
1. Opatrovník musí být ochoten funkci vykonávat.
2. Musí zajistit:
a) v případě opatrovance úplně zbaveného způsobilosti
. péči o osobu opatrovance – určit bydliště – zejména v případě ústavní péče,
. zajistit zdravotní péči,
. zajistit všechny jeho potřeby – oblečení, obuv, telefon, cesty atp.,
b) v případě opatrovance omezeného způsobilosti
. zastupování v těch oblastech, pro něž je opatrovanec sám nezpůsobilý – vyplývá to z výroku rozsudku.
3. Správa majetku – musí být vedena přesně
. musí být vedena odděleně – samostatně (nikdy na privátním účtu opatrovníka),
. musí být vedena přehledně
4. Nikdy nesmí být majetek opatrovance převáděn bezplatně nebo jinak nevýhodně, zejména nikdy (!) na osobu opatrovníka nebo jeho blízké
5. Nikdy nesmí být majetek opatrovance spravován s nepřiměřeným rizikem nebo majetek opatrovance nesmí být předmětem spekulace
6. Dozor soudu a spolupráce s ním – schvalování právních úkonů neběžné povahy (analogie s § 80 odst. 4 zákona o rodině):
. informování soudu o osobě opatrovance,
. informování soudu o správě jeho majetku.
7. Spolupráce s lékaři a zdravotnickými institucemi:
. při řešení aktuálního stavu – právo na informaci - o zdravotním stavu a perspektivě,
o léčbě
o nákladech s tím spojených,
. prevence (očkování, stomatologická péče, antikoncepce...).
8. Odpovědnost občanskoprávní – za způsobenou škodu podle obecných předpisů.
9. Odpovědnost trestněprávní – podle obecných předpisů (porušení povinností při správě cizího majetku).
10. Právo na odměnu v případě náročné správy majetku, je-li tato správa spojena se značnou námahou a vyžaduje-li odborné znalosti .

Zdroj: Desatero práv a povinností opatrovníka
JUDr. Hana Nová

Nejspíš bych zkusila žádat za nesvéprávného o příspěvek na péči, netuším čeho všeho je zbaven, jakou pomoc potřebuje. S nesvéprávným žádnou smlouvu o vašem platu, nesjednáte, asi ji bude muset určit soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ffffff
Datum: 21.10.14 18:30

Přípěvek od státu myslím

Datum: 21.10.14 19:21
avatar

K dávkám od státu dám radši odkazy na portál MPSV, na němž vedle informací najdete i potřebné formuláře.

Informace k dávkám pro osoby se zdravotním postižením

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Příspěvek na péči

doplněno 21.10.14 19:36:

Pozor: jde o dávky pro postiženou osobu, není to odměna pro opatrovníka ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.14 06:25
avatar

hhhh ffff, když Vy si tak trochu pletete pojmy a dojmy, jak už napsal Luis.

Nejedná se o výši odměny pro opatrovníka,ale o péči pro osobu blízkou. Pro tyto osoby jsou 4.stupně, jedná se měsíčně o:

1. st. 800Kč, 2. st. 4.000 Kč, 3. st.8.000 Kč, 4, st. 12.000 Kč.

Obvodní lékařka posoudí zdr. stav pacienta a vyplní speciální dotazník pro sociálku. Podle toho, co nemocný dokáže a co ne. Zda mu někdo musí připravovat jídlo, krmit ho, česat, oblékat, pomáhat mu s hygienou, koupat ho apod. Je toho hodně a za každý přiznaný bod se je pak šance na vyšší příspěvek.

Přiznanou částku obdrží měsíčně opatrovaný. Ten ji použije na své potřeby. Ne na cigarety *smich*, ale pro ty, kteří mu zajišťují životní potřeby. Takže když jezdí třeba nějaká zdr. sestra nemocného koupat apod., platí ji z toho. Proto celou částku nedostanete asi Vy, leda že byste dělal úplně všechno.

Nakonec možná budete muset zůstat z práce doma. Ano, jsem s babičkou se silným Alzheimerem doma už 4 roky. Kromě letní dovolené, kdy jí zaplatíme odlehčovací pobyt / což není sranda, kolem 8 tisíc za týden od neděle do neděle/ a kapku si "odlehčíme" - už je opravdu po tom roce nejvyšší čas, celý rok potřebuje nepřetržitý dohled. Když jedu třeba k zubaři, zastoupí mě manžel, který je krátce ve star. důchodu. Ale neexistuje společná návštěva divadla, kina, výlet...*plac*

A jedinou odměnou pro mě je, když na mě zakrákorá: Děkujůůů vám panééé! Někdy si vážně už připadám na Chocholouška. Pokud se na to dáte, nebude to lehké. A že nebudete nijak oceněný? O tom není třeba mluvit. Ono se jedná spíš tak nějak o mravní povinnost a snahu něco splatit /je to manželova matka, bude jí 90 let, sama nezvládá, tudíž musíme.../ Je to tak, ale nikomu podobnou péči nepřeju, není to opravdu život, ale řehole.

Jinak, pokud se dá takovýto člověk do ústavu, prý si ústav jeho měsíční péči hodnotí 18.000 Kč. Což doma nikdy nedostanete, i když ta péče je mnohdy lepší, než v ústavu. Stařeček je ve svém známém prostředí, jí domácí stravu, rodinní příslušníci si s ním popovídají, pokud to ještě je možné...Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.