Bývalý zaměstnavatel hrozí soudem

Od: Datum: 21.10.14 08:42 odpovědí: 9 změna: 21.10.14 15:24

Zdravím, mám otázku. V srpnu tohoto roku dal přítel výpověď z práce. Do teď nemá v ruce žádné papíry, jako je Zápočtový list, Potvrzení o zdanitelných příjmech apod. Dále mu bývalý zaměstavatel neposlal mzdu. Při nástupu do práce (roku 2013) přítel podepsal s bývalým zaměstnavatelem směnku. Dlouho se neřešila, až letos to chtěl přítel vyřešit. Tak napsali směnku novou (do konce tohoto roku), kterou zaměstnavatel nechal přítele podepsat. Ale neznehodnotil před ním tu první směnku, tudiž má teď dvě. Minulý týden došel dopis od advokáta, ať do týdne uhradí tu první směnku (r. 2013 - která měla být zničena). Chtěla bych se zeptat, jak se před ním může bránit a dokázat, že směnka je jen jedna a aby dostal to, co má. (zápočťák, potvrzení, mzdu, která mu nebyla vyplacena + proplacenou dovolenou) Bývalý zaměstnavatel hrozí soudem, za ušlý zisk, neuhrazenou směnku atd. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zelenydabel*
Datum: 21.10.14 08:59

musí si zahrát na skrytou kameru a sehrát se zaměstnavatelem divadlo. natočit jej na kameru + pořídit zvukový záznam.

http://www.1obchod.com

http://www.spyobchod.cz/spionazni-minikamery/

http://www.1obchod.com/products/spionska-kamera-v-kravate/?redirsuffix=%23james-bond-kravata-jpg

http://www.pest.cz/ostatni/sp…zni-a-sledovaci-technika.html

S takovým záznamem se pak dá něco dělat. ;) Jinak nemá v rukávech nic, a rozseká ho i ten nejhorší právník.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bena*
Datum: 21.10.14 09:16

Děkuji za tip ;) Ten bývalý zaměstnavatel se dá těžce zastinout, ale snad se to povede.

Datum: 21.10.14 09:01
Proboha co to je za zaměstnavatel? Jaké směnky? Lidi, kde se to necháváte zaměstnávat?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: bena*
Datum: 21.10.14 09:14

Přítel měl nějaký dluh z předchozí práce, než nastoupil k tomuhle zaměstnavateli. Ten to za něj uhradil, aby mohl nastoupit. A napsali směnku.

Datum: 21.10.14 09:54

To je hodně důležitá informace, která ale obrací situaci.

Dále píšeš, že hrozí žalobou za ušlý zisk. To znamená, že přítel nedodržel zákonné lhůty při výpovědi?

doplněno 21.10.14 10:28:

Takže se přítel rozhodl, že nebude chodit do zaměstnání i když byl povinnen.

Pokuď skutečně zaměstnavatel dával výplatu pozdě v rozporu se zákoníkem práce, tak mohl dát přítel výpověď okamžitě dle §56 1b a vyhnul by se těmto problémům.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bena*
Datum: 21.10.14 10:19

Obraci situaci?

Nedodržel. Počítal s tím, že mu dá výpověď, dle Zákoníku práce paragraf § 52, písm. g. Jinak by odtamtud neodešel vůbec. Zaměstnavatel výplaty dával se zpozděním, byť jen část, aby si tam těch zaměstnanců co nejvíc udržel. Zaměstnanci tam byli, protože čekali na doplacení mezd. Přítel se vzepřel a takhle to dopadlo.

doplněno 21.10.14 10:48:

No bohužel je to ještě víc zamotané.. V pracovní smlouvě měl uvedený základ zhruba 8 tis. - ten byl vyplácen včas. Zbytek byl vyplácen tzv. na ruku. Jenže když dojde výplata 8 tis. a zbytek mu dal až další měsíc, tak to bylo docela těžké (inkaso, trvalé platby apod.)..

Datum: 21.10.14 15:13
avatar

Dal přítel platnou výpověď nebo prostě přestal chodit do práce? Ve druhém případě je stále zaměstnancem a zápočtový list nedostane.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 10:22
avatar

Jinak, podle mne, zápočtový list například by měla být jiná záležitost než nezaplacené směnka a neměly by se podmiňovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 15:24

Pokud je směnka platná a nejedná se o zajištění závazku vzniklého z pracovněprávního vztahu, musí Váš přítel dluh ze směnky uhradit. Dluží-li mu zaměstnavatel peníze z titulu nevyplacené mzdy, může Váš přítel sdělit advokátovi zaměstnavatele, že pohledávku ze mzdy za měsíce XY ve výši X,-Kč započítává oproti pohledávce zaměstnavatele ze směnky ze dne ... 2013. Pokud by měl Váš přítel obdržet cestovní náhrady, může tyto cestovní náhrady započíst v plné výši oproti pohledávce ze směnky (Váš přítel tedy neobdrží žádné cestovní náhrady), pokud se jedná o mzdu, započíst (paradoxně i ze své strany) může jen limitovanou část (Váš přítel musí obdržet tzv. nezabavitelnou částku).

Pokud pracovní poměr Vašeho přítele skončil (což z dotazu zcela neplyne), musí mu zaměstnavatel vydat zápočtový list a jiné dokumenty, jinak se dopouští správního deliktu. V tomto směru se může Váš přítel obrátit na inspektorát práce.

Co se týče oné druhé směnky, ano, teoreticky může bývalý zaměstnavatel požadovat vydání směnečného platebního rozkazu, Váš přítel by v takovém případě musel uplatnit tzv. směnečné námitky, například neexistence kauzy směnky či úhrady kauzálního dluhu. Důležité však je, aby přebíral poštu a zajímal se o doručování listin. Dokud dluh nebude splacen a směnky zničeny, je zapotřebí, aby si tyto věci hlídal.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.