Výpověď v době nemocenské

Od: Datum: 20.10.14 20:11 odpovědí: 6 změna: 21.10.14 16:27

Dobrý den,

zaměstnavatel po mně chce abych podepsal výpověď s odstupným, protože se ruší moje pracoviště.

V současné době jsem nemocen a mám nemocenskou. Je to v pořádku a běžný postup?

Nehrozí mi nějaký problém?

Děkují za rady...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 20.10.14 20:17

no asi by ti hrozil...myslím, že je vyčůranej...máš tuším ochrannou lhůtu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 20:36
avatar

Výpověď podepisuje ten, kdo ji dává (v tomto případě zaměstnavatel). příjemce pouze potvrzuje převzetí výpovědi (jeho podpis nevyjadřuje vůli ani souhlas). V době nemoci Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď.

Nejde o dohodu o rozvázání pracovního poměru (to není výpověď)? Dohodu lze uzavřít kdykoliv, tedy i v době nemoci zaměstnance.

doplněno 20.10.14 20:58:

––––––– Reakce na odpověď Inžinýrky:

Odhaduji, že výpověď podle § 52 písm. a) by zaměstnavatel poslal poštou, k výpovědi by nepotřeboval podpis zaměstnance ...

Ale může to být obojí. Snad to tazatel ještě upřesní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.14 20:40
avatar

Ruší se Vaše pracoviště? Máte na mysli Vaši pracovní pozici, nebo část (některý z provozů) zaměstnavatele? V tom je totiž rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 08:54

...ruší se část firmy, tj. provoz ve kterém pracuji.

Datum: 21.10.14 08:56

...aha, tak to bude asi dohoda s odstupným.

Na nemocenskou to má nějaký vliv?

Datum: 21.10.14 16:27
avatar

Ano, má to ten vliv, že když je výpověď daná zaměstnavatelem z důvodu rušení z-tele nebo jeho části, nevztahuje se na ni zákaz výpovědi v ochranné době. Zkusím to česky: zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, když marodíte. TOTO NEPLATÍ, pokud Vám dává výpověď z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část. Čili výpověď (nebo dohoda, zde si pohlídejte důvod ukončení prac.poměru, měl by tam být § 52 písm. a)) s odstupným.

Kdyby bylo zrušeno Vaše pracovní místo, je to § 52 c) zákoníku práce, tam je zákaz výpovědi v době nemoci. Pokud začnete marodit ve výpovědní době, prodlužuje se výp. doba o dobu nemoci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.