Příspěvek na bydlení a nějaké správní řízení

Od: Datum: 20.10.14 19:32 odpovědí: 15 změna: 09.05.16 13:02

Dnes mi pošta doručila doporučeně oznámení o zahájení správního řízení ohledně příspěvků na bydlení a zajímá mne o co se konkrétně jedná a co to pro mne znamená. Naposledy jsem byl na ÚP ohledně toho příspěvku minulý týden (chodím tam co čtvrt roku) a o nějakém správním řízení mne neinformovali. Jsem invalidní důchodce s nízkým důchodem a jsem sám a proto už asi více jak rok pobírám příspěvek na bydlení. Vždy mi ÚP zasílal oznámení o případném zvýšení nebo snížení výše toho příspěvku, ale nepamatují si na nějaké správní řízení a proto bych rád věděl o co se konkrétně asi jedná. Na tom oznámení pišou, že náklady na bydlení činí 481,67 Kč což mi připadá nějak hodně divné. Kdybych měl takové náklady na bydlení tak bych se ani neobtěžoval s vyřizováním nějakého příspěvku, ale protože nejsem bezdomovec tak ty moje náklady na bydlení jsou mnohem vyšší. To snad je nějaký ne příliš dobře míněný vtip, protože jinak si to neumím vysvětlit. Co si o tom kdo myslíte a jak bych měl postupovat?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.14 20:23
avatar

Mohlo dojít k omylu na ÚP. V každém případě máte možnost do 8 dnů ode dneška zajít na ÚP se všemi doklady, kterými prokážete skutečné náklady na vaše bydlení za uplynulé čtvrtletí. Pokud jsou náklady skutečně vyšší, pak UP bude nucen k nim při svém rozhodnutí přihlédnout. Je na vás, abyste tu lhůtu neprošvihl a na ÚP co nejdříve zašel !

doplněno 20.10.14 23:17:

Zajděte tam, nemusíte číst fascikly, oni vám tam vysvětlí, jak k té nízké částce došli a vy proti tomu můžete oponovat a dokladově doložit, že nemají pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 21:06
avatar

Doložil jste úřadu práce všechna potvrzení o nákladech za bydlení v uplynulém kalendářním čtvrtletí? Zkontroloval jste, jaké částky Vám majitel bytu a dodavatelé energií potvrdili?

Chyba mohla vzniknout i chybným uvedením nákladů tím, kdo Vám náklady potvrzoval.

Já bych zašla na ÚP a nechala si předložit podklady, z nichž vycházeli při zahájení správního řízení. Tak nejspíše zjistíte, kde došlo k chybě a budete si moci případně nechat potvrzení opravit (možná by bylo lepší si je nechat vystavit nově).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pnb
Datum: 20.10.14 23:04

Všechny potvrzení o nákladech na bydlení vždy ÚP předkládám a oni si to podle toho kontrolují. Plyn a elektřinu mám na SIPO a za vodu mi chodí samostatná faktůra. Nájem neplatím protože bydlím ve vlastním domě, ale to jich bohužel nezajímá, že my co bydlíme ve vlastním domě máme oproti těm co bydlí v bytě náklady na údržbu toho domu a platíme daň z nemovitosti a do nákladů nám to nepočítají. Jsme tak znevýhodnění oproti bylícím v bytě kteří si můžou započítat nájemné ve kterém mají započtené náklady na údržbu baráku a nám s vlastním domem ty náklady na údržbu domu odmítají brát v úvahu. Ani ty jejích formuláře neberou v úvahu, že né všichni bydlí v bytech a někteří mají vlastní domy a musím tam zaškrtávat, že jsem nájemcem bytu i když to není pravda, protože mám vlastní dům ve kterém bydlím. Asi mi nakonec nic jiného nezbude než tam na ten ÚP zajít a zeptat se osobně o co se konkrétně jedna i když z toho vůbec nemám radost. Nechat si předložit podklady kterých možná bude celá složka a všechno číst by mi možná zabralo několik hodin a bylo by to možná k ničemu protože v takových věcech se příliš nevyznám. Navíc mam slabší zrak (nosím brýle) a často si musím při čtení pomáhat i lupou. Čtení mi tak dělá problémy, ale to asi nikoho příliš nezajímá. Něco jiného je si něco prohlížet a pročítát doma v klidu a nebo někde v kanceláří kde by se na mne možná dívali tak abych už toho nechal a vypadnul odtamtud, protože před dveřmi se utvořila ftonta lidí kteří netrpělivě čekají na řadu. Nevím jestli na to náhodou nemá vliv i přeplatek za elektřinu (peníze které mi vraceli) který jsem musel také přiznat.

Od: tombrava
Datum: 21.10.14 00:50

...jedná se o žádost podanou na začátku července, tedy se hodnotí nárok za 2Q roku, kde má většina lidí vyúčtování a většinou vratky z přeplatků záloh za celý loňský rok (v případě extrémního šetření či objektivně při zateplení domu a historicky nezměněných zálohách dost značně vysoké) vratky za vodu a topení. To hrubě zkresluje celý výpočet nákladů na bydlení = zálohy - vratky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pnb
Datum: 21.10.14 11:34

Asi na ty až tak nízké náklady na bydlení které mi uvádí bude mít vliv přeplatek za elektřinu který jsem měl a vraceli mi tak peníze přeplacené na záloháh. Také mi i snížili měsíční zálohy na elektřinu. Ano snažím se šetřit vším včetně elektřiny jak se to dá abych nemusel tolik platit. Chápu, že tím, že méně za to platím mi sníží kvůli tomu i výši toho příspěvku na bydlení a při až tak hodně nízkých nákladech které mi uvedli předpokládám, že mi ho možná i úplně zruší což by bylo pro mne dost citelné a velmi nepříjemné, ale asi nic s tím nemám možnost udělat. Nyní v říjnu jsem jim přiznával i dost vysoký přeplatek za plyn a měl jsem i snížené zálohy a to také asi výrazně ovlivní výši toho příspěvku nebo mi ho možná úplně zruší. Minulá zima nebyla příliš silná a proto se nespotřebovalo tolik plynu na topení. Kromě toho jsem dost topil i uhlím a dřevem, ale to oni už v úvahu neberou a nezapočítavají to do nákladu. Účty za uhlí je nezajímají a odmítají je. Mám dojem, že nás co bydlíme ve vlastních domech považují za nějaké "parchanty" když mnohé náklady na bydlení které máme možná i v některých případech vyšší než lidi bydlící v bytech nám neuznávají a odmítají je brát v úvahu. Jsme s tím příspěvkem na bydlení dost hodně znevýhodnění oproti těm co bydlí v bytech.

Datum: 21.10.14 22:01
avatar

Přeplatky se samozřejmě do výše příplatku na bydlení promítají (sníží se o ně náklady na bydlení). Proč neuznávají faktury za uhlí a za dřevo?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pnb
Datum: 22.10.14 12:59

Proč neuznávají účty za uhlí a dřevo nevím. Oni toho neúznávají mnohem více z nákladů na bydlení ve vlastním domě, např. daň z nemovitosti, revize a vymetení komínu, revize a případné opravy plynového kotle, opravy a údržba domu atp.. Ono to ani není kde uvést (vyplnit) proptože ty jejích formuláře pro to nemají kolonky. Jsou tam pouze kolonky pro nájemné, plyn, elektřinu, vodné a stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění. Ty jejích formuláře jsou dělané pro bydlící v bytech a neberou v úvahu, že někteří lidi bydlí ve vlastních domech a že proto mají i jiné náklady na bydlení než v bytě. Asi se nepředpokládá, že by v současné době ještě někdo v bytě topil uhlím a vlastní dům neberou v úvahu. Je to pakárna a obrovská diskriminace nás co bydlíme ve vlasních domech, ale bohužel se proti tomu nedá nic dělat. Možná je to tak dělané záměrně aby se ušetřilo na těch příspěvcích alespoň na lidéch bydlících ve vlastních domech a to, že je to tak hodně diskriminační už nikoho nezajímá.

Od: pnb
Datum: 20.11.14 12:24

Tak dnes mi přišel dopis od ÚP a dopadlo to nakonec přesně tak jak jsem předpokládal tj., že mi od 1.10.2014 odejmuli příspěvek na bydlení, protože nárok na něho údajně zanikl ke dní 30.9.2014. Z toho všeho co mi napsali usuzuji, že mi tento příspěvek odejmuli asi kvůli tomu, že v 2 polovině roku jsem měl vyšší přeplatek za plyn který mi vráceli a snížili mi i měsíční zálohy. Je to obrovská pakárna, ale bohužel se proti tomu asi nedá nic dělat. I když mi píšou, že proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání ve lhůtě 15 dmů tak by to bylo asi zbytečné a nic by se tim nedosáhlo.

Předpokládám, že odejmuti tohoto příspěvku není napořád a že v lednu 2015 si budu moct znova na ÚP o to požádat, tak jak jsem to dělal doposud každé 3 měsíce. Nyní asi až do února budu bohužel bez příspěvku na bydleni a pokud mi po novém roce ho zase přiznají tak v únoru by zase nějaké peníze od ÚP mohly snad být. To vše ale za předpokladu, že do té doby nezmění ohledně toho zákony a nějak extrémně to nezpřísní nebo úplně nezruší.

Jsem z toho velmi naštvaný, že mi to odejmuli zrovna nyní před vánocemi kdy by si chtěl asi každý tyto sváteční dny prožít trochu lépe. Také mne dost štve to, že my kdo bydlíme ve vlastních rodinných domech jsme až tak hodně diskriminování oproti těm co si pohodlně a často i mnohem levněji žijí v bytech. Nám neberou v úvahu to, že neplatíme nájemné za byt a nemáme si tak co započítat jako náklady na bydlení a to že musíme platit daň z nemovitosti, veškeré opravy a údržbu domu to už nikoho nezajímá. Neberou ani v úvahu to, že někteří topíme uhlím a ani to nám neumožni započítat do nákladů. Je to pakárna a obrovská diskriminace a možná by to bylo i na stížnost až k ústavnímu soudu.

Lidi s nízkými příjmy ( např. vemi malé důchody) a s omezenou možnosti si něco přivydělat jsou považování za lidi nějaké hodně podřadné kategorie kterých je třeba šikanovat všude kde se to jen dá.

Ti co mají dostatečně vysoké příjmy a dost našetřených peněz to asi nepochopi a budou se možná do me a těch co jsou v podobné situaci snažít ještě zakopat. Omlouvám se za ten trochu delší příspěvek a mojí naštvanost, ale píši to trochu pod vlivem emoci.

Od: uska®
Datum: 20.11.14 12:46

Určitě nemáte na rozhazování, ale nechápu, co vás štve. Finančně jste na tom stejně, nebýt přeplatků, tak byste pobíral i nadále příspěvek na bydlení. Ovšem vy chcete přeplatek + v plné výši příspěvek. A to vás neštve, že byste měl 2 x zaplaceno?

Že topíte uhlím je vaše rozhodnutí. Když neuznávají uhlí do nákladů - topte plynem. I když bydlíte v domku, nikdo vás nešidí. Příspěvky nejsou jen pro lidi v bytech. Opět je to vaše rozhodnutí bydlet v RD, jinak můžete dům prodat a koupit si byt, pokud se vám tohle zdá vyhodnější.

doplněno 20.11.14 16:26:

Špatně jste mne pochopil, nechci do nikoho kopat. Jen jsem chtěla říci, že nemáte nač nadávat, že finance máte pořád stejné ! Přeplatky za energie + malý příspěvek na bydlení = větší příplatek na bydlení, který jste pobíral. Nikdo vám nic nevzal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnb
Datum: 20.11.14 14:36

Tak jsem asi dobře předpokládal, že se najdou i takoví co si do mne s radosti zakopou. Není to vždy až tak jednoduché jak se to někomu na první pohled může zdát. Ti co si žijí v blahobytu asi nikdy nepochopi ty co na ten blahobyt a často ani na nějaké minimální standardy současné doby příliš nemají a musí šetřit všudy kde se to jen dá.

Proč bych nemohl topit uhlím a měl topit plynem? Každý by snad měl mít právo topit čím chce, pokud je to v souladu s právními předpisy. Prodat dům a jít bydlet do bytu by možná bylo určitým řešením, ale ten dům nikdo neprodá jen tak ze dne na dfen a taktéž byt nikdo nikomu nedá ze dne na den. Kromě toho lidi kteří prožili celý život ve vlastním rodinném domě který si sami postavili nebo ho zdědili po příbuzných mají k tomu domu určitý citový vztah a velmi neradi by ho opustili. Přestěhovat takové lidi do bytu často pro ně znamená velkou psychickou újmu, zdravotní problémy, zkrácení života atp. To ale ti co v nějaké tíživé finanční situaci nikdy nebyli nebo to nechtějí pochopit asi bohužel nikdy nepochopí.

doplněno 20.11.14 17:45:

Nevím uska kdo z nás koho špatně pochopil. To, že mi příspěvek na bydlení kvůli vrácenému přeplatku za plyn a snížením měsičních záloh sníži a nebo mi ho odejmou jsem tak trochu předpokládal. Mne jde ale hlavně o to, že nám co máme vlastni rodinné domy bezcharakterně neberou v úvahu mnohé náklady které na bydlení v tom vlastním rodinném domě máme (daň z nemovitosti, údržba a opravy domu, topení např. uhlím atd.) a dávají nám tak najevo, že jsme nějací lidé podřadné kategorie které třeba nutně diskriminovat. Kdo bydlí v bytě tak má všechny náklady na údržbu a opravy bytového domu započítané do nájemného za byt a to nájemné si pak může započítat do nákladů na bydlení pro výpočet příspěvku. Lidi co bydli v bytech jsou tak dost značně zvýhodnění oproti těm co bydlí ve vlastním rodinném domě a mají asi většinou mnohem vyšší náklady na bydlení.

Kdo má dostatečné příjmy a nepotřebuje tak žádné příspěvky asi nikdy nepochopi ty kteří mají malý příjem (např. invalidní důchod) a možná si myslí, že ti co nějaký příspěvek od státu pobírají to zneužívají, protože když na bydlení nemají dost peněz mohou jít přece bydlet někde pod most jako bezdomovci kde jich to nebude nic stát. Je dobré si také uvědomit, že ne všichni ty příspěvky zneužívají utrácením za alkohol, drogy, hrani v hernách atp. a neházet všechny do jednoho pytle.

Datum: 20.11.14 17:28
avatar

S těmi náklady se možná vloudila chyba.Není možné přece taková nízká částka.

Jinak: musí se uvést úplně všechno. Měsíční platba SIPA - elektřina, plyn, vodné a stočné. Vše si kopírují, ověřují. Jednou za rok se přidají i poplatky za odvoz kom. odpadu. Musí se doložit všechny výdělky, případně důchody všech, kdo v bytě žijí.

A pokud jsou zálohy dost vysoké, je plátci jednou ročně vrácen přeplatek a současně se výše přeplatku uvádí do příjmu. Prostě jste to přijal. Jsou to pro Vás peníze vlastně navíc, které jste už jednou vydal a s kterými jste už nepočítal. Současně s tím většinou sami sníží měsíční zálohy.

Takže se nedá nic dělat, vyrovnání má každý odběratel a proto musíte doložit i to Vaše, zda je tam přeplatek či nedoplatek. Často se stane, je-li nedoplatek vyšší, že ani za dané čtvrtletí na příspěvky nedosáhnete. Ale v dalším čtvrtletí, když už se přeplatek v příjmech neobjeví, je možné, že zase budete mít nárok na příspěvek.

A to správní řízení? Znamená to, že úřad se Vašimi podklady, které jste jim předložil, bude zabývat a potom z toho vyhotoví závěr. Tedy, zda dostanete a kolik, či zda nedostanete. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnb
Datum: 20.11.14 19:42

Já se v tom příliš nevyznám, ale když nad tím přemýšlím tak mi to připadá, že ty náklady které mi uvedli jsou už po odečtení toho přeplatku za plyn (peněz které mi vraceli) a proto jsou uvedené tak neskutečně nízké. Asi to tak bude podle jejích výpočtů a způsobů uvádění v pořádku. Předpokládal jsem, že kvůli tomu přeplatku za plyn mi ten příspěvek asi dost sníži na nějakou možná minimální částku, ale snad asi úplně neodejmou i když i tuto nejhorši variantu jsem bral v úvahu. Samozřejmě, že vždy jim uvádím úplně všechno co uvést jde, ale tak jak jsem už psal ne úplně všechno z nákladu na bydlení co by se snad do toho započítávat mělo berou v úvahu. Ten závěr z toho správního řízení mám napsaný v dopise který mi od ÚP dnes přišel. Píšou mi tam mj., že 7.11.2014 rozhodli o odejmuti mi toho příspěvku na bydlení. Je to těžké když má někdo nízký invalidní důchod a je zvyknutý, že každý měsíc dostane k tomu něco navíc formou nějakého příspěvku a pak mu to najednou odejmou a nedají nic. Bohužel s tím se asi nedá nic dělat a budu muset více na všem šetřít.

Datum: 21.11.14 06:06
avatar

V lednu, až budete mít pohromadě vše, co máte doložit, požádejte znovu, tentokrát za 4. kvartál. Protože tam už přeplatek nebude, měl byste se do nějakého příspěvku vejít. Budete muset nově doložit i rozhodnutí o zvýšení důchodu, protože v lednu Vám asi něco přidají.

Bylo by pro Vás asi lepší snížit si zálohy plateb, potom zaplatíte zhruba tolik, co spotřebujete a nebudete mít ty přeplatky, které Vám příspěvek pokazí.

Takže jde o to, překlepat tyto 3 měsíce a potom zase pravděpodobně na příspěvek dosáhnete. Jaga.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pnb
Datum: 21.11.14 11:25

Ano v lednu si znova požádám o příspěvek na bydlení, tak jak o to žádám doposud vždy každé 3 měsíce a snad mi ho znova obnoví a budou vyplácet. Pokud jde o ten důchod tak jeho výši nikdy nedokládám, protože to není třeba. Stačí na formuláři zaškrtnout kdo mi důchod vyplácí (v mým případě ČSSZ) a oni si už to sami zjisti. I tak bych nevěděl jestli uvést výši důchodu z roku 2014 když se jedná o žádost za 4 čtvrtletí 2014 a nebo možná zvýšenou pro rok 2015 a tak ať si to zjisti sami. Jinak s nějakým výrazným zvýšením důchodu od ledna nepočítam, pokud vůbec nějaké zvýšení bude i když už to dost dlouho slíbují. Od letošního ledna mi přidalí pouze směšných 20 Kč. Pokud jde o zálohy tak ty mi dodavatel elektřiny a plynu sám na základě přeplatků dost značně snížil. Ty asi pouze 3 měsíce samozřejmě budu muset nějak překlepat, protože nic jiného mi nezbývá. Budu se muset trochu více uskromnít a méně utrácet. Některé investice které jsem měl v úmyslu se budou muset bohužel odložit na neznámo jak dlouho.

Od: petrpetr
Datum: 09.05.16 13:02

Co se týče snižování záloh s tím moc nelaborujte, přijde tuhá zima protopíte 2x více při snížených zálohách a jste dlužníkem a když nezplatíte včas nedoplatek třeba 5 000,- dají na Vás exkuci a seberou Vám barák. To je lepší plattit vyšší zálohy a jeden kvartál nedostat vratky. Nikde se nepřikazuje jak velké zálohy se mají platit. Při snížení záloh ze strany dodavatelů reagujte okamžitě. Tato problematika se řešila někde na WWW v daném duchu hledejte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.