Dobrovolná srážka ze mzdy a insolvence

Od: Datum: 20.10.14 13:53 odpovědí: 3 změna: 23.10.14 14:46

Dobrý den,

řešíme v práci problém, kdy zaměstnanci máme strhávat srážku insolvenčnímu správci. Ale zaměstnanec potřebuje strhávat i srážky na úvěr, výživné atd. a dal si žádost o srážky ze mzdy. To je trochu komplikované, protože jsem vyčetla, že můžeme strhávat (i přes souhlas zaměstnance) max. do poloviny platu. Zaměstnanec má ale nízký plat, takže by měl např. ČM 10 000 Kč, srážku insolvence 2 541 Kč a pokud bychom mu strhli dál třeba 4 000 Kč nebyl by z toho problém? Dostává ještě stravné, to je hodně vysoké. Lze strhávat ty 4 000 Kč z toho? Nebo nějak započítat? Nenapadá Vás prosím jak to řešit? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.14 16:45
avatar

Ze stravného bych nestrhávala. Dohodu o srážkách lze uzavřít, ale zaměstnavatel není povinen ji se zaměstnancem uzavřít. Já bych vše vyplatila, zaměstnanec může situaci řešit jinak.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: alena*
Datum: 22.10.14 05:21

Zaměstnanci musí zůstat nezabavitelná část mzdy, zbytek musíte srážet na srážky insolvenčnímu správci. Stravné není mzda, proto se strhávat nesmí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidvozak
Datum: 23.10.14 14:46

Dobrý den.

Srážku pro oddlužení musíte provádět. Toto máte uloženo soudním rozhodnutím. Dohodnete-li se následně se zaměsntancem, že na jeho žádost máte ze zbytku jeho mzdy provádět ještě jiné srážky, čili on Vám v podstatě dá pokyn k tomuto, nemůžete z toho být Vy ani vaše společnost popotahována. Pro jistotu doporučuji, aby Vám zaměstnanec takovéto "pokyny" podepsal.

Hezký den

JUDr. David Vozák, Abivia

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.