Dohoda o užívání spol.věci vymahatelná soudem

Od: Datum: 04.11.14 17:01 odpovědí: 6 změna: 06.11.14 08:49

Prosím, když víc lidí spoluvlastní nemovitost a nejsou schopni se domluvit na jakékoliv Dohodě, lze se obrátit na soud?

Jakou žalobu mám podat? Žalobu na stanovení povinnosti uzavřít Dohodu? Nebydlím tam, takže kdybych šel cestou Žaloby na bezdůvodné obohacení, musel bych ji dávat co pár let znovu. Díky za radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.14 00:55
avatar

Dohodu lze uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí všechny strany. Pokud se strany nedohodnou, můžete se obrátit na soud, podat návrh, aby soud nařídil prodej nemovitosti a následné vypořádání. (Nelze nařídit uzavřít dohodu, s kterou člověk nesouhlasí.)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: nickel
Datum: 05.11.14 11:06

DĚKUJI za reakci

To je na nic, že se dohoda nařídit nedá. Protože to vypořádání nepřichází v úvahu, je tam totiž zvláštní zřetel. Takže nezbývá než dávat co cca 3 roky (kvůli lhůtě promlčení) žalobu na bezdůvodné obohacení..

Datum: 05.11.14 21:39
avatar

Některé věci nedokáže nařídit ani soud. Nelze člověku nařídit, aby souhlasit s tím, s čím nesouhlasí. Podobně jako nikdo nedokáže nikomu nařídit, aby věřit něčemu, čemu nevěří ...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: nickel
Datum: 06.11.14 07:31

Rozumím tomu, že soud nenařídí mým spoluvlastníkům podepsat Dohodu, s kterou by nesouhlasili. Ovšem nemůže nařídit, že nějaká Dohoda vzniknout musí? Jde o to, že jeden za spoluvlastníků nechce uzavřít žádnou Dohodu, ikdyby byla pro něj dokonce výhodná!

Od: notarskaporadna
Datum: 06.11.14 07:45

Nikoho nelze nutit, aby setrval ve spoluvlastnickém vztahu. Každý ze spoluvlastníků může požádat soud, aby spoluvlastnictví zrušil. Soud bude zkoumat, zda je možné přikázat spoluvlastnický podíl někomu z ostatních spoluvlastníků za cenu v místě obvyklou. Pokud taková možnost není, může soud nemovitost prodat, pokud tomu nebrání skutečnosti hodné zvláštního zřetlele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.14 08:49

Máte možnost podat soudu návrh na úpravu užívání společné věci a navrhnout, jak by takové spoluužívání mělo vypadat (střídavé užívání věci po časových intervalech či užívání části společné věci jedním ze spoluvlastníků, kdy například jedno patro domu užívá jeden spoluvlastník, druhé patro druhý spolulastník, apod.). Musíte si ale rozmyslet, čeho chcete dosáhnout. Pokud nemáte zájem na užívání věci, ani zájem každé 2-3 roky podávat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení, je potom nejrozumnější navrhnout soudu zrušení a rozdělení společného užívání věci, nově jde i oddělení spoluvlastníka (ale to je zcela nový,ještě praxí neověřený právní institut) s tím, že uvedete, jak byste si představoval výsledek onoho zrušení (přikázání domu za náhradu do výlučného vlastnictví jednomu ze spoluvlastníků či zbývajícím spoluvlastníkům,apod.). Toto řízení je časově a finančně náročné, proto je potřeba nejprve ostatní spoluvlastníky písemně vyzvat k jednání o zrušení a vypořádání společné věci, případně navrhnout jim, jaký postup si představujete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.