Živnost a dph

Od: Datum: 18.10.14 19:46 odpovědí: 8 změna: 19.10.14 21:57

Dnes jsem nakupoval ve velkoobchodě elektro a abych nemusel platit maloobchodní přirážku 20%, řekl sem kamarádovo IČO (je elektrikář) . Platil sem hotově. Musím mu dát účtenku?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mate59
Datum: 18.10.14 19:49

Nemusíte,účtenka nepújde do účetnictví, nebude tím pádem uplatňovaná dph,bude to pro osobní použití.

Ohodnoceno: 0x

Od: kemo®
Datum: 18.10.14 19:51

A zjístí to,že sem nakupoval na jeho IČO? Pokladní si totiž vytiskla dvě faktury a jednu si nechala pro sebe.

Datum: 18.10.14 23:51

Ahoj. Kdyby to mělo být úplně správně, tak by jsi to kámošovi neměl vůbec dělat. Ale, ona vystavila fakturu s DPH, ty jsi to zaplatil a oni to DPH odvedou státu. Nikdo si to prodané DPH neodepíše a tak je dost možné, že se finančák nebude dopátrávat po té jedné platbě. Jedni mí známí, co mají koloniál, si nákup pro sebe, oddělují od nákupu do krámu. Z Makra. Tak asi tak, třeba.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.10.14 09:08

Je to špatně. Doklad nebude veden v účetnictví. Za to hrozí pokuta, doměření daně a penále.

Datum: 19.10.14 21:48

Co je to za nesmysl? Když finanční úřad zjistí, že jesm si neuplatnil výdaj snižující základ daně a DPH, a na dani a na DPH zaplatil VÍC, tak mi bude doměřovat přeplatek? A potom mi ten přeplatek vrátí a za to, že ode mne vyinkasoval přeplatek, si vyměří sám sobě penále? To mi tedy sdělte, který finanční úřad takto postupuje, hned zítra se tam poběžím přehlásit.

Existuje snad zákon, který by podnikateli nařizoval uplatnit si všechny výdaje? Pokud vím, daňový subjekt si náklady snižující základ daně uplatnit může - nikoli musí.

Od: rv
Datum: 19.10.14 09:40

Klidně účtenku kamarádovi dejte. On zváží, jestli ji zahrne do účetnictví a ušetří na dani.

Ohodnoceno: 1x

Od: buss®
Datum: 19.10.14 09:44

Tak nakupovat by nás chtělo, ne?

Datum: 19.10.14 21:57

Nestane se vůbec nic. Tím, že jste nakoupil na IČO kamaráda, jste možná porušil obchodní podmínky prodejce, ale takové porušení státní orgány vůbec neřeší. Zcela teoreticky by vás mohl žalovat prodejce a chtít doplatit běžnou cenu, a to žalobou v občansko-právním řízení, nicméně by na něm bylo důkazní břemeno, tedy dokázat že jste ho uvedl v omyl vy a nejednalo se třeba o chybu jeho zaměstnance.

Pro úplnost: už asi 25 let neexistuje ani maloobchodní cena ani maloobchodní přirážka.

Pokud dáte kamarádovi paragom a on si ten váš nákup uplatní v nákladech, poruší zákon on, tím, že uplatní náklad, který neslouží k jeho podnikání, ale je otázka, zda by mu to někdo prokázal.

Takže: nakoupil jste "fikaně", ušetřil jste a paragon klidně vyhoďte.

Jediné, co může být v tomto případě problém, je případná reklamace. Obecná ustanovení o záruce a reklamaci dle NOZ platí v případě prodeje "koncovému" zákazníkovi. Pokud nakoupíte "na IČO", tedy jako "firma", pak mohou být záruční podmínky výrazně nevýhodnější.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.