Jak se zachovat?

Od: Datum: 09.10.14 19:28 odpovědí: 11 změna: 14.10.14 19:48

Dobrý den,

mám přítelkyni, která dostala před 3 lety od babičky peníze na byt. Teď po 3 letech došla babička s tím, že chce část darovaných peněz vrátit, že se prý na tom domluvili.

Přišlo to na nás jako blesk z čistého nebe a teď nevíme, jak se k tomu postavit. Peníze byli darované, pokud by přítelkyně věděla o tom, že bude chtít půjčené peníze vrátit do bytu by nešla a mašli by jsme si podnájem.

Bohužel nás v té době vůbec nenapadlo, že by tato situace mohla nastat, když je to její rodina. Není to tedy nikde napsané na papíře, domlouvali se pouze slovně mezi sebou.

Přemýšlíme nad variantou, že to sepíšeme nyní a necháme si všechno podepsat. Bojíme se situace, že třeba za rok zase dojde s tím, že částka byla vyšší atd...

Zvažujeme i variantu, že budeme dělat "mrtvého brnouka" a nebudeme vracet ani část "darovaných" peněz.

Jak by jste se v této situaci zachovali? Máte někdo s podobnou situací zkušenosti?

Děkuji za vaše odpovědi a názory.

S přáním pěkného dne Tomas


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.14 20:39
avatar

todle je těžký když de o rodinu dost asi záleží na tom jaké máte s babičkou vztahy zkuste se sní nák domluvit že jí to budete pe částech splácet v rámci svých možnosti

napadá mi otázka existuje na ten dar náký papír,smlouva směnka atd? jestli ne v podstatě nic vracet nemusíte

další co mi napadá jestli třeba tu vaší babičku někdo nenaved že by chtěl ty peníze pro sebe?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.14 17:10

Dobrý den,

na dar neexistuje žádný papír, smlouva ani směnka. Dohoda proběhla pouze ústně a navíc u toho nebyl ani nikdo další...

Datum: 09.10.14 20:41
avatar

stalo se mi něco podobného, s mým otcem - taky mi nejdřív daroval nějaké peníze, a pak je chtěl zpátky s tím, že to byla jen půjčka - může za to stařecká demence, starý člověk si fabuluje něco, co bylo úplně jinak a věří své verzi... tady je každá rada drahá, asi bych vzala v úvahu, na co chce babička ty peníze, jak moc je potřebuje, a podle toho bych se zachovala - jestli je to skutečně jenom "stařecký vrtoch" a vy ty peníze už nemáte, tak bych si na to půjčku fakt nebrala...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.10.14 17:51

Babička chce peníze na to, aby je darovala někomu jinému z rodiny. Nikdo z rodiny není ve finanční tísni ani my jsme nebyli. Peníze takto darovala už mezi několik členů v rodině, teď přišla s tím, že chce část peněz vrátit, že se jednalo o půjčku. Má v úmyslu peníze darovat ostatním členům. Jinak osobně ty peníze nepotřebuje (vinařství jí vydělává dost). Peníze už nemáme, respektive jsme je investovali do rekonstrukce starého bytu.

Půjčku si brát nebudeme. Nejspíš to dopadne tak, že za ní zajdeme a necháme si podepsat částku, na které trvá, abychom ji uhradili. A postupně, jak budeme moct částku uhradíme. Aby se nestalo, že dojde za půl roku s tím, že "půjčená" částla byla vyšší.

Přijde mi to jako dar alá trojský kůň. Bohužel kdo to mohl tušit...

Děkuji za odpověď.

Přeji pěkný den Tomas

Od: kvetuse
Datum: 09.10.14 21:17

Dobrý večer, už se stalo, že babička v euforii darovala peníze a pak po pár letech někdo jiný z rodiny chce také peníze, ale babička měla strach přiznat, že už je nemá... Takže já bych jí je určitě vrátila, třeba po splátkách, abych s ní neměla žádné nevyrovnané účty a hlavně budete mít klid. Věřte, že se Vám ty peníze zase odněkud zpátky vrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.14 21:21

Určitě vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.14 06:06
avatar

Je docela možné, že se babičce nelíbí váš způsob života. Mohla se dostat do situace, že sama peníze potřebuje a má pocit, že vy zbytečně utrácíte a ona že na vás doplácí protože se bojí, že s důchodem nevyjde, že jí bude chybět. Jednejte s ní chápavě a hlavně vy se do toho moc nemíchejte. Vaše partnerka ať se v klidu a míru dohodne na splátkách, způsobu splácení byť menších částek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.10.14 18:09

Možná na vaší odpovědi něco bude. Dovolili jsme si jet 2x za rok na dovolenou přes slevomat (dovolená za 2 000 Kč) a babička z toho nadšená nebyla. Jinak oba máme povahu peníze šetřit a rozhodně je neutrácíme za zbytečnosti.

Do finanční tísně se určitě nedostala. S dědou mají dohromady 2 důchody + vlastní vinařství, které jim vydělává.

Osobně se do toho míchat nebudu. Jen jsem chtěl slyšet názory více lidí a poradit přítelkyní co s nastalou situací.

Nejspíš to dopadne tak, že se za ní stavíme a necháme si podepsat částku, kterou po nás požaduje, a postupně budeme splácet.

Děkuji za odpověď.

S přáním pěkného dne Tomas

Datum: 10.10.14 06:22

již tehdy měla být darovací smlouva. Pokud existuje nějaký svědek způsobu darování,lze takovou smlouvu či pamětní zápis napsat dodatečně.Pokud existuje jen tvrzení proti tvrzení a nebude možná dohoda,nezývá než nechat rozhodnutí na soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 10.10.14 09:35

Nový občanský zákoník dává dárci možnost odvolání daru pro nezaviněné upadnutí dárce do nouze. Upadl-li dárce po odevzdání daru nezaviněně do takové nouze, že nemá na vlastní nutnou výživu nebo na nutnou výživu osob, k nimž má zákonnou vyživovací povinnost, pak může dar odvolat. Toto právo je osobním oprávněním dárce, které trvá po dobu jeho života a jeho smrtí zaniká. Chce to jednat a pokusit se o písemnou dohodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.14 19:48

Z hlediska právního doporučuji hrát "mrtvého brouka". Pokud by babička tvrdila, že Vaší přítelkyni peníze půjčila, běžela by v případě půjčky 3letá promlčecí lhůta (uplatní se zde ještě "starý" občanský zákoník), teoreticky by tedy již mohlo dojít k promlčení práva na vrácení peněz z titulu půjčky. Příklad: Babička "půjčila" peníze vnučce dne 1.1.2010, není sjednána žádná lhůta pro jejich vrácení, babička tedy vrácení peněz může požadovat už ode dne následujícího po vzniku půjčky (tj. od 2.1.2010). Právo se promlčuje za 3 roky, tudíž v tomto fiktivním případě se promlčuje dne 2.1.2013. Nedoručila-li babička do této doby žalobu k soudu, právo na vrácení peněz se promlčuje (k námitce případné žalované).

Pokud budete trvat na darování peněz, má babička právo na vrácení daru jen v případě, že obdarovaná vůči ní nebo členům její rodiny hrubě porušuje dobré mravy (dle § 630 z.č. 40/1964 Sb., tzv. "starého" občanského zákoníku). Právo na vrácení daru se promlčovalo v obecné 3 leté lhůtě od prvního intenzivního hrubého porušení dobrých mravů. V praxi to bylo velmi výjimečné, dárce nesl tzv.důkazní břemeno,a ze své praxe si nepamatuji případ, kdy by dárce ono porušení dobrých mravů hrubým způsobem prokázal a soud mu vyhověl.

Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR z 23. 1. 2001, sp. zn. 29 Cdo 228/2000, "předpokladem úspěšného uplatnění práva dárce není jakékoliv nevhodné chování obdarovaného nebo pouhý nevděk, ale takové chování, které s ohledem na všechny okolnosti konkrétního případu lze kvalifikovat jako hrubé porušení dobrých mravů. Obvykle jde o porušení značné intenzity nebo o porušování soustavné, a to ať už fyzickým násilím, hrubými urážkami, neposkytnutím potřebné pomoci apod. Ne každé chování, které není v souladu se společensky uznávanými pravidly slušného chování ve vzájemných vztazích mezi lidmi, naplňuje znaky § 630 občanského zákoníku, nýbrž předpokladem aplikace tohoto ustanovení je kvalifikované porušení morálních pravidel konkrétním chováním obdarovaného, jehož stupeň závažnosti je hodnocen podle objektivních kriterií, a nikoliv jen podle subjektivního názoru dárce. Dárce se jako důvodu k vrácení daru nemůže dovolávat skutkových okolností, jež nastaly či existovaly v době před darováním a za nichž byl právní úkon učiněn a o nichž obě strany při uzavírání smlouvy věděly."

Dle nového občanského zákoníku, z.č. 89/2012 Sb., už se jedná o odvolání daru, přičemž k odvolání bude moci přistoupit pro nouzi nebo pro nevděk - viz § 2067 až § 2071.

Ve Vašem případě by se spor pravděpodobně posuzoval dle "starého" oz, tedy pro Vaši přítelkyni dle výhodnějších ustanovení.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.