1x

Dokoupení plnoletosti

Od: Datum: 13.10.14 23:12 odpovědí: 17 změna: 09.06.16 16:35

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli byste nevíte za jakých účelem se mohou dokoupit roky a jestli to obnáší nějakou cenu.Prosila bych aby jste psali přímou odpověd a neodsuzovali to na co se ptám.Děkuji předem za jakékoliv informace.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 23:14

Chápu dobře, že si představujete, že zaplatíte - a tím se stanete plnoletá?

Tak to ale bohužel nefunguje. Zplnoletňuje soud, pokud k tomu má nějaký sakra dobrý důvod.

doplněno 13.10.14 23:54:

Aneb vymyslete nejhorší možný způsob, jak utéct z domova. Joo, bingo, povedlo se!

- hlavně nevymýšlejte nesmysly. Mimčo je sice fajn věc, ale budete litovat.

Ohodnoceno: 0x

Od: adulinnka05*
Datum: 13.10.14 23:43

Néé to néé,to vím že musí být nějaký důvod ale nevěděla jsem jaký přesně.Ted už vím :)

Datum: 13.10.14 23:34

Co je svéprávnost?

Jedná se o nový pojem NOZ, který nahrazuje dříve užívaný pojem "způsobilost k právním úkonům". Plně svéprávným se člověk stává zletilostí, tedy dovršením 18. roku věku.

Plně svéprávným se člověk může stát před nabytím zletilosti v těchto případech:

Uzavřením manželství – soud může (a jsou-li pro to důležité důvody) ve výjimečných případech povolit nezletilému uzavřít manželství, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku.

Přiznáním svéprávnosti – pokud nezletilý není plně svéprávný, dosáhl věku šestnácti let, osvědčí schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti, pak může soudu navrhnout, aby mu přiznal svéprávnost. S návrhem vysloví souhlas zákonný zástupce nezletilého.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.10.14 23:42

Děkuji za informaci :)

Datum: 13.10.14 23:45

Roky se nedají ani koupit ani prodat. I kdyby Vám soud přiznal svéprávnost, nestanete se plnoletou. Plnoletá budete po dovršení 18 let.

Např. alkohol byste i v případě přiznání svéprávnosti mohla pít až v 18 letech. Obdobně v dalších záležitostech.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.10.14 23:52

To mi ani tak nevadí,ale třeba pokud bych otěhotnila a soud by mi schválil svéprávnost mohla bych žít s přítelem u nich v doma i třeba přes nesouhlas mé matky?

Datum: 14.10.14 00:15

Andulko, problémy je potřeba řešit tam, kde vzniknou. Nemá smysl je obcházet nebo před nimi utíkat. Těhotenství a útěk z vlastní rodiny do rodiny přítele by tvé problémy nevyřešil. Přibyly by naopak problémy a starosti s dítětem.

Jak si představuješ, že bys uživila dítě? Nebo by ses chtěla "pověsit na krk" svému příteli a jeho rodičům?

Soud svépravnost nepřizná ani každé těhotné dívce, pokud ji neshledá svéprávnou. (Útěk nesvědčí o odpovědném přístupu k životu, k rodině ani k sobě samé.)

Datum: 14.10.14 00:28

Ano pravda,tak ale co mám dělat..Matce jsem oznamila že do školy chodit nechci,nebaví mě..Chci jít žít se svým přítelem ale nechce to povolit.Prý nikdy nepřipustí abych se zahrabala.Pořád dokola se s mámou hádáme,říká když nechci chodit do školy tak si mám najít brigádu a přispívat jí 5 tisíc na bydlení,ale to se můžu rovnou odtehovat k přítelovi rodičum a nepřispívat nic.Jen dělat každodenní povinnosti doma jako žena.Ted mě chce dát do děcáku opět,toto by už udělala po druhé.Proto chci najít jakýkoliv možný způsob jak odejít od matky a být u přítele,ale zase nechci nějak utíkat z domova ale odejít v pořádku..

Datum: 14.10.14 01:45

Andulko, od problémů utéct nelze, problémy je potřeba řešit. Nejsi-li zletilá, a živí-li tě rodiče, musíš se řídit jejich pravidly.

Po přestěhování k příteli by ses musela přizpůsobit nové rodině, řídit se novými pravidly. Starat se o domácnost bys musela i tam. Nevěř tomu, že by rodiče přítele dělali všechno za vás dva.

Proč tě nebaví škola? Co´s udělala pro to, aby se to změnilo? Co kdyby sis prošla weby škol, pročetla si informace a zkusila najít školu nebo obor, který by tě bavil?

Co ti říká disciplína? Víš, že dospělost neznamená "dělat si, co chci", ale především odpovědnost za sebe i za své blízké?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.10.14 07:12

I já bych Ti klidně dala plno roků, stejně jako Mike a ještě by mi jich zbyla hromada. *smich*

Ale maminka má velkou pravdu. Proč chceš nechat školy? Nebaví Tě? Nejde Ti to? Pokud je to snad nějaká náročná škola, co se podívat po učebních oborech? Nelíbilo by se Ti vyučit se třeba kadeřnicí nebo cukrářkou? Ale vzdělání každopádně musíš mít. Bez něj by ses skutečně zahrabala. Nikdy neseženeš opravdu zajímavou a dobře hodnocenou práci. Bez vzdělání dostaneš tak koště a kárku u Technických služeb a budeš po ulicích zametat papírky. Za minimální mzdu. Je to také práce potřebná, ale to vážně nemáš na víc? A uvědom si, že před Tebou bude dlouhých víc než 40 let, kdy bys měla pracovat. Co si představuješ, že budeš dělat, když se nic nenaučíš? Dneska si možná myslíš - "ta bába kecá", ale uvidíš, za takových 20 let Ti bude vzdělání velice scházet. Když se budeš pořád někde jen plácat jako pomocná síla, bez možnosti postupu, bez možnosti lepšího výdělku.

Kdysi za totality bylo heslo: KDO NEPRACUJE, AŤ NEJÍ. Byl v tom kus pravdy. Pokud necháš školy a budeš sedět doma, měla by sis najít nějakou brigádu a je Tvou povinností rodičům přispívat na chod domácnosti. Přece i Ty používáš doma vodu, plyn, elektřinu, jíš, používáš prací prášky, zubní pastu, třeba i ten toaleťák a to všechno se musí koupit. Proto bude skutečně Tvou povinností si přispět.

A ljestli si myslíš, že svou přítomností oblažíš mládencovy rodiče a nastěhuješ se k nim, věř, že i jim se to bude dříve nebo později zajídat. I tam bys musela přispívat, když tam budeš bydlet, jíst, všechno používat. Takže ta brigáda Tě skutečně nemine, ať jsi doma, nebo u nich.

A uplést si mimčo v 16? Ano, dítě je radost, ale když si ho pořídí dva lidé vyzrálí, finančně zajištěni. Dítě je velice nákladná záležitost. S ním bych Ti radila ještě klidně 8 let počkat. Ve 20 letech budou kamarádky nastrojené slečny, bavit se na diskotékách, sportovat a Ty budeš utahaná mamina. Není to trochu brzy, takhle si zkomplikovat život?

Ať to beru z kterékoliv strany, mamka má velikou pravdu. Nejdřív v klidu dokonči vzdělání, nebo si najdi něco, o čem si myslíš, že to zvládneš. Vzdělání je opravdu potřeba. To chceš být celý život jako telátko a sotva umět promluvit? Byla by to rozhodně škoda.Mamku poslechni, myslí to s Tebou dobře a do té chlapcovy rodiny se necpi, týden by tě měli rádi, ale jak bys tam vegetila zadarmo třeba rok, byla by všechna náklonnost v čudu. To mi věř, jako ženské, která už má hodně životních zkušeností.

A nebuď paličatá a zlá na mamku, ten dětský domov je opravdu řešením, když Tě mamka nezvládne. Bohužel, řešením posledním. Chceš být dospělá, zamysli se nad sebou a začni se jako dospělá chovat a přemýšlet. *placni* Jaga.

Ohodnoceno: 3x

Od: kajus
Datum: 01.01.16 21:19
No já nevim budu mit 17 v dubnu mam rok a pul starou dceru a v červnu se budeme brát s jejím tátou a další starosti s miminkem na víc určite nemáme a naopak si užíváme každou chvilku s tim naším malým prvkem a chceme po svadbe druhé takže záleží na každém a miminko určite chyba neni jen rychlejc musíš dospět a potřebuješ ke splnoletneni posudek psychologa jestli to zvladnes atd

Od: uska®
Datum: 01.01.16 21:28

kajus - to máte přítele, který vás finančně zajistí - vás i dítě? jak vy přispíváte do společného rozpočtu? A nebo finanční stránku neřešíte, užíváte si a vše je na vašich rodičích? Prozradíte?

Od: kajus
Datum: 02.01.16 09:06
Vzhledem k tomu ze do prace chodíme oba a os rodičů sem neviděla ani jako menší korunu nemám důvod chtít po nich ani ted něco
doplněno 02.01.16 09:09: A navíc slečna se ptala jaké podmínky jsou a ne jestli je to chyba nebo ne nemyslíte?

Datum: 14.10.14 05:00

Kdyby to bylo možné, nějaké roky bych ti daroval ... a klidně třeba dvacet...

Od: jumba
Datum: 14.10.14 08:40

A já být mámou, tak bych Ti zabalil pár švestek a řekl, jdi ! Natluč si hubu ! Jestli si myslíš, že seženeš bez vzdělání ihned práci, tak jsi strašně naivní a hloupá. Nebo budeš někde uklízet, pracovat jako doplnovač zboží. Finančně žádná sláva. Myslíš si, že přítel, jeho rodiče Tě budou obskakovat, platit za Tebe inkaso, vodu, plyn. Budou Vás finančně podporovat, vyvařovat, kupovat vybavení pro mimčo, starat se o něj? Pak začnou hádky, výčitky. Nakonec se vrátíš s prosíkem domů i s děckem. Zjistíš, že nemáš peníze ani na to nejnutnější. Rodiče Tě také nebudou chtít živit zadarmiko. Začnou opět hádky a Ty opět budeš hledat únik z domova. Dítě skončí v děcáku a Ty pod mostem. Dokoupením roků, nebudeš moudřejší.

Ohodnoceno: 3x

Od: veronika*
Datum: 09.06.16 14:37

za jakych podminek se da dokoupit pul rok holka ma v listopadu 18 mužete mi poradit děkuji

Datum: 09.06.16 16:35

dle ust. § 37 NOZ může soud na návrh nezletilého, který není plně svéprávný, svéprávnost přiznat a to za podmínek, že nezletilý dosáhl věku šestnácti let a je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti. Dále s návrhem musí souhlasit zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud návrhu vyhoví, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
Za návrh na zahájení řízení o přiznání svéprávnosti se neplatí žádný soudní poplatek. Při sepsání návrhu se můžete inspirovat v již zveřejněných vzorech návrhu a podání, které naleznete zde: http://1url.cz/l5EO nebo o pomoc se sepsáním požádat občanskou poradnu, která působí v každém větším městě.

Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.