Jak prodloužit PP?

Od: Datum: 28.06.14 21:29 odpovědí: 4 změna: 28.06.14 22:23

Kolikrát jde prodloužit PP na dobu určitou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.14 21:40
avatar

Dvakrát. Poprvé pracovní smlouva, potom dvakrát prodloužení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smolarka
Datum: 28.06.14 22:00

PORADTE, tedy jak to udělat. PP na dobu určitou mi bude končit příští rok a do nároku na důchod mi bude chybět jeden rok. Zaměstnavatel mi nechce dát smlouvu na neurčito pro výplatu odstupného. A do předčasného odchodu na důchod si nemohu dovolit jít ohledně krácení financí. Dá se to nějak obejít? Děkuji mnohokrát.

Datum: 28.06.14 22:20

Pokud Vám pracovní poměr skončí příští rok, přičemž se nebude jednat o druhé opakování ode dne vzniku PP, tak s Vámi zaměstnavatel může i nadále "podruhé" prodloužit pracovní smlouvu, a to na rok. Jinak vše se řídí § 39 z.č. 262/2006 Sb.,zákoníku práce (citace je krácena):

§ 39

"Pracovní poměr na dobu určitou

(1) Pracovní poměr trvá po dobu neurčitou, nebyla-li výslovně sjednána doba jeho trvání.

(2) Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.

...

(4) Jsou-li u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnanci, který má tuto práci vykonávat, navrhl založení pracovního poměru na dobu neurčitou, nepostupuje se podle odstavce 2 za podmínky, že jiný postup bude těmto důvodům přiměřený a písemná dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací upraví

a) bližší vymezení těchto důvodů,

b) pravidla jiného postupu zaměstnavatele při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou,

c) okruh zaměstnanců zaměstnavatele, kterých se bude jiný postup týkat,

d) dobu, na kterou se tato dohoda uzavírá.

Písemnou dohodu s odborovou organizací je možné nahradit vnitřním předpisem jen v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace; vnitřní předpis musí obsahovat náležitosti uvedené ve větě první."

I kdyby se tedy u Vás jednalo o druhé prodloužení od vzniku PP, lidově řečeno, už by to bylo 3x a dost, máte ještě možnost prodloužit PP počtvrté, a to z vážných provozních důvodů na straně zaměstnavatele. Zde však "riziko" prokázání těchto důvodů nese zaměstnavatel, on má tedy právo rozhodnout se, zda s vámi do prodloužení jít či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 22:23
avatar

Nedá se to obejít. Dříve mohl zaměstnanec zaměstnavatele písemně požádat o uzavření dalšího pracovního poměru na dobu určitou, ale to už nejde. Buď pracovní poměr na dobu neurčitou u tohoto zaměstnavatele nebo u jiného zeměstnavatele další pracovní poměr na dobu určitou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.