Náhrada mzdy při nemoci

Od: Datum: 09.10.14 00:11 odpovědí: 6 změna: 14.10.14 01:27

Mohl by mi někdo poradit popř. vysvětlit jak přišel zaměstnavatel k částce, která se se mi objevila na výplatní pásce? Beru 12750,- hrubýho + prémie ( cca 750,- ) . Částka je fixní ať má měsíc 20 nebo 23 dní.

V září bylo 22 pracovních dní a tudíž jsem měla odpracovat 170,5 hodiny. 102 hodin jsem odpracovala a zbytek promarodila. Dnes mi přišla výplata. A to 7600,- čistýho. Příjde mi to málo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.14 00:42

Prémie jsou nenárokovou složkou mzdy, jejich přiznání i výše je v kompetenci zaměstnavatele. Nenárokové složky mzdy jsou vázány na výkon práce (náleží za práci, nikoliv za dobu nemoci, dovolené, ...)

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci, přičemž za první tři směny (max. 24 hodin) nenáleží nic.

Září 2014 mělo 22 pracovních dnů, při osmihodinové pracovní době šlo o 176 pracovních hodin.

Náhrada mzdy se počítá z redukovaného průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí (při nemoci v září šlo o průměr za duben až čeven).

––––– (12.750 ÷ 22) × 13 = 7.390 [hrubá mzda bez prémií za 13 pracovních dnů] Plus byste k tomu měla obdržet náhradu mzdy za 6 pracovních směn.

––––– Máte právo na vysvětlení výpočtu a na předložení veškerých podkladů, které byly pro výpočet mzdy použity. Z podkladů si můžete nechat na náklady zaměstnavatele zhotovit kopie. Doporučuji obrátit se na mzdovou účetní a nechat si postup vysvětlit.

Ohodnoceno: 2x

Od: mmm123
Datum: 11.10.14 20:00

Díky za vaši odpověď. Nechala jsem si předložit podklady a ráda bych se vás ještě zeptala na jednu věc. Vzhledem k nepravidelným směnám mám úvazek 7.75 hod./ den. Někdy je to tak, že jeden týden dělám třeba 50 hodin a další 30. Ve výsledku musí hodiny za měsíc odpovídat. Občas se stane, že mám den až dva do plusu, ale to si můžu vybrat další měsíc. Moje otázka tedy zní: proplácí se skutečně naplánované směny nebo pracovní dny / po- pá /? Směn jsem totiž měla naplanovaných víc než bylo pracovních dnů a účetní napočítala bohužel dny pracovní. Tedy mi ve výsledku chyběly hodiny a proto mám výplatu menší než jsem původně počítala. Nikdo se se mnou o tom nechce bavit. Prý je to tak dobře a basta. Plus by mne ještě zajímalo jestli je zaměstnavatel oprávněn krátit mi neschopenku? Tu jsem dostala 18.9. odpoledne, ale v podkladech ze kterých mi počítali mzdu je uvedeno až 19.9. Prý když jsem byla 18.9. dopoledne v práci, tak se to počítá jako odpracovaný den a tudíž mi nemůžou neschopenku ten den počítat. Děkuji vám moc.

Datum: 13.10.14 23:39

Pokud jste v den vystavení neschopenky odpracovala většinu pracovní směny, počítá se opravdu až od dalšího pracovního dne. Náhradu mzdy jste měla s výjimkou prvních tří směn (za ty nenáleží nic) obdržet za všechny pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci.

Zkuste písemnou výzvu (nežádat!, neprosit!) zaměstnavateli k dorovnání dlužné náhrady mzdy za nemoc (poslat doporučeným dopisem s dodejkou).

Kdo "nikdo" se o tom s Vámi nechce bavit? Na vysvětlení máte nárok/právo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.10.14 01:27

Díky moc, tu výzvu zkusím.

"Nikdo" je asistentka naši účetní, která jedná se zaměstnanci o všech personálních záležitostech.

Datum: 13.10.14 21:41

Myslíte si, že by mi poradili na ČSSZ?

Datum: 13.10.14 23:40

Myslím, že v tomto Vám ČSSZ moc nepomůže. ČSSZ vyplácí nemocenské až od 15. dne nemoci. S náhradou mzdy od zaměstnavatele nemá nic společného.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.