Jak získat podporu nezam. 65%?

Od: Datum: 09.10.14 21:47 odpovědí: 5 změna: 15.10.14 21:33

Dobrý den,

chtěl bych odejít z práce a hledat si novou, jelikož v této práci nemám čas si novou hledat, budu muset odejít, jsem stále pryč.
Chtěl bych se poradit jak to udělat abych odešle z práce a dostal vyšší podporu? Když podám výpověď tak dostanu jen 45% :(
Vyčetl jsem totiž toto:

Podpora v nezaměstnanosti činí:

- v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 %,

- 45 % po celou podpůrčí dobu, pokud uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem (nevztahuje se na ukončení samostatné výdělečné činnosti a na ukončení více zaměstnání ve stejný den, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů).

Neporadil by mi někdo jestli to jde nějak udělat abych se dostal do prvního bodu a měl jí ze začátku 65%?

Děkuji pěkně


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.14 21:54
avatar

Uveďte v písemné výpovědi některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.10.14 23:25

To asi nepůjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.14 12:12
avatar

Důvody jsou v zákoně uvedeny dost volně. Podle mne se většině lidí podaří najít vážný důvod "pasující" na jejich situaci ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karim*
Datum: 10.10.14 09:58

Za účelem vyhledání nového místa (zaměstnání) před skončením (stávajícího) pracovního poměru může zaměstnanec požádat dosavadního zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna a ten je povinen jeho žádosti vyhovět. Pracovní volno se poskytuje bez ohledu na způsob skončení pracovního poměru, tedy když má skončit na základě výpovědi dané zaměstnavatelem či naopak na základě výpovědi dané zaměstnancem, nebo má skončit dohodou. Nárok na pracovní volno za účelem vyhledání nového pracovního místa vzniká zaměstnanci i tehdy, jestliže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou, a jeho skončení k určitému dni tak bylo stanoveno předem.

Neplacené volno

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu, tedy neplacené volno, před skončením pracovního poměru, a to na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce 2 měsíců (a to i když je skutečná výpovědní doba event. na základě ujednání zaměstnavatele a zaměstnance delší). Za každý týden výpovědní doby, která činí 2 měsíce, vzniká zaměstnanci nárok na 1 půlden neplaceného volna.

Organizační nebo zdravotní důvody: Placené volno

Ve stejném rozsahu (tedy 1 půlden volna za 1 týden výpovědní doby) je zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno, a to s náhradou mzdy nebo platu, tedy placené volno, před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v ust. § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů.

Slučování volna

Pracovní volno, a to zpravidla osm půldnů, může zaměstnanec vyčerpat kdykoliv během výpovědní doby (fiktivní výpovědní doby). Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat. Zaměstnanec si pak může vybrat např. jednorázově 1 den volna za 2 týdny namísto dvakráte 1 půldne. Není podmínkou čerpat pravidelně každý týden jeden půlden, ale se souhlasem zaměstnavatele to může být např. 1 den za 2 týdny, 2 dny za 4 týdny atp.

Vás se bude týkat asi je NEPLACENÉ VOLNO.

Na druhou stranu, pokud je to u zaměstnavatele k nevydržení, dobrých 45%

Držím palce při hledání nového zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: landos
Datum: 15.10.14 21:33

Ale jaký důvod by jste tam napsali? Nenapadá mě nic z uvedeného co bych tam mohl napsat. děkuju.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.