Porušovaní zák. práce zaměstnavatelem

Od: Datum: 05.10.14 22:19 odpovědí: 4 změna: 06.10.14 07:35

Zdravím,

lze soustavné porušování zákoníku práce ze strany zaměstavatele brát jako porušování prac. smlouvy? Můžu na základě toho dát okamžitou výpověď?

Jde mi o to, že si hledám novou práci a jelikož dohoda o ukočení prac. poměru nehrozí (nechci se doprošovat) a dvouměsíční výpovědní lhůta je dlouhá. Tak mě napadlo, jestli porušovní zákoníku práce, lze brát jako porušování prac. smlouvy a na základě toho jestli můžu dát okamžitou výpověď.

Díky Fíky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.14 22:34
avatar

Toto praví zákoník práce o okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem:

§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

O porušování zákoníku práce zaměstnavatelem tam není nic. Jen pokud by Vám dlužil mzdu - viz písm. b) výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 22:45
avatar

"Okamžitá výpověď" neexistuje a k okamžitému zrušení pracovního poměru byste musel mít důvod (zaměstnavatel by Vám dlužil mzdu).

Porušuje-li zaměstnavatel opakovaně zákoník práce, vyzvěte jej písemně k nápravě, případně se obraťte na inspektorát práce.

Bonusem by mohla po písemné výzvě být ochota zaměstnavatele přistoupit na Váš návrh dohody ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.10.14 06:29

Tak to těžko budete hledat práci.Protože většina zaměstnavatelů porušuje zákoník práce.Já se ozval a dostal jsem vyhazov.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.14 07:35
Zdravím. Vím, napsal jste, že se nechcete doprošovat. Ale to je podle mého chyba. Toto je o komunikaci. Vysvětlit slušně své důvody, pomoci najít za sebe náhradu, nabídnout pomoc při zaučení... Spíš touto cestou bych hledala řešení. Hodně štěstí ;) M
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.