Vypoved a odstupne

Od: Datum: 05.10.14 16:35 odpovědí: 7 změna: 07.10.14 19:20
avatar

Dobry den, rada bych si overila svuj nazor.

Pri vypovedi dane zamestnavatelem se dava 3 mesicni odstupne (pracovnik je na stejne pozici u stene firmy vice jak 2 roky v kuse). Ve firme, ktera vyhlasila insolvenci a organizacni zmeny s tim, ze musi propustit vice zamenstancu, ale ne hromadne, pekne postupne , jsou podminky stejne. ALE,...musi ve vypovedi byt napsany jasne dane podminky, proc se propusti zamestanec. Tvz. zruseni pozice, nadbytecnost. Muze zamestnavatel nabidnout jinou pozici, ackoliv se jedna o uplne jiny druh prace? Kdyz nekdo podepise "dohodu" podminky jsou podle zakona stejne, protoze opet se jedna o rozvazanni prac. pomeru sice dohodou, ale za stejnych podminek...Co se zbylou dovolenou? Proplatit nebo si ji musi zamestnanec vybrat? Jedna se o ryze o praci se zelezem, svareni, kotlari, zamecnici apod. Jeste u klasicke vypovedi jsou dva mesice vyp. lhuta, proto zamestnavatel uprednostuje Dohody. Dekuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.14 17:21
avatar

Výpověď i dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná. Ve výpovědi musí být uveden výpovědní důvod podle zákoníku práce. V případě dohody vznikne nárok na odstupné pouze v případě, že je v písemné dohodě uveden důvod, který zakládá nárok na odstupné.

Dohodu může nabídnout kterákoliv ze stran, ale druhá strana není povinna návrh přijmout.

Zaměstnavatel může zaměstnanci nabídnout jiný druh práce, ale zaměstnanec nemusí na návrh přistoupit (může jiný druh práce odmítnout).

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Čerpání dovolené musí zaměstnanci oznámit alespoň 14 dnů předem (není-li se zaměstnancem dohodnut na jiném termínu).

Nevyčerpanou část dovolené musí zaměstnavatel proplatit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.10.14 17:42
avatar

Dekuji za heslovitou ,strucnou, jasnou odpoved.

Posledni...Kdyz zamestanec nepristoupi na jinou praci, zustava v platnosti odstupne?

Datum: 05.10.14 17:47
avatar

Samozřejmě. Ale předpokládala bych opačný postup: Napřed nabídnout jinou práci, nepřijme-li, teprve bych dala výpověď.

Pokud by zaměstnanec jiný druh práce přijal, stačilo by změnit druh práce dodatkem k pracovní smlouvě a výpověď byste nedávali ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 18:13
avatar

Ano, predpokladame to. Ale dle jednani firmy a dle poctu vypovedi, to vypada na okamzitou vypoved. Nejsme si jisti, zda firma dodrzi 2 mesicni vypoved. Mozna je okamzita vypoved, tak jak to bylo u ostatnich. Tam nakonec byla Dohoda, ale mam pocit, ze chlapi dostali jen 2 mesicni odstupne, ackoliv vetsina z nich je tam 10, 20 let...

Datum: 05.10.14 18:51
avatar

"Okamžitá výpověď" neexistuje a k okamžitému zrušení pracovního poměru (§ 55) by zaměstnavatel musel mít důvod, který by byl schopen obhájit i v případě soudu.

Dohoda je vždy dobrovolnou dohodou obou stran – nejde o výpověď. Výše odstupného závisí na tom, co přesně stojí v písmené dohodě.

Napadá mne (v souvislosti s použitými obraty – bez urážky prosím), jestli nešlo o něco jiného – např. o dohodu bez uvedení důvodu, v níž si zaměstnavatel se zaměstnancem nesjednali nějakou odměnu, odchodné apod. (nemuselo jít o odstupné) ...

Výpověď na sebe váže výpovědní dobu, která je závazná i pro firmu/zaměstnavatele. Dohoda na sebe ale žádnou výpovědní dobu neváže. V takovém případě zaměstnání skončí dnem uvedeným v písemné dohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 19:35

Doplním předchozí odpovědi: Z hlediska nabídkové povinnosti nemá zaměstnavatel (od 1.1.2007) žádnou povinnost nabídnout zaměstnancům, které chce propustit (ve Vašem dotazu pro nadbytečnost) jinou vhodnou práci, ani povinnost zajistit ve stanovených případech (jak tomu bylo kdysi) novou vhodnou práci. Určitá výjimka se týká toliko vedoucích zaměstnanců - viz. § 74a zákoníku práce.

Pokud tedy zaměstnavatel dá zaměstnanci výpověď, aniž by mu předtím nabídl jinou vhodnou práci, neporušil zákoník práce, výpověď by z tohoto důvodu nemohla být považována za neplatnou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.