Poplatky u lékaře

Od: Datum: 04.10.14 13:40 odpovědí: 11 změna: 06.10.14 18:23
avatar

Dobrý den, tak jsem se zase dneska rozzlobila.

V pátek nad ránem se nám potloukla babička. Naštěstí nic zlomeného, ale má "pergamenouvou kůži", takže dvě si 10 cm dlouhé praskliny na ruce, silně to krvácelo. A ještě menší rána na levém lýtku. Jeli jsme do města na chirurgii. Lékař jí sešil ruku, ošetřil jí to a sestra požádala o 30 Kč poplatek. Prý máme hned druhý den /*tedy zítra/ jet s babičkou do krajského města na převaz, na této poliklinice v sobotu a v neděli nikdo není. A v pondělí zase sem.

Dnes jsme tedy jeli do nemocnice. V recepci se jako první ptali, zda máme kupón na 90 korun. Odpověděla jsem, že ne, nejedeme přece napohotovost s čerstvým úrazem, ale jen na převaz. A už jsme platili včera při prvním ošetření. Sestra nás poslala chodbou dozadu. Dveře s nápisem CHIRURGIE - KONTROLY ÚRAZŮ /kam jsme asi měli jít, / byly v sobotu zamčené. Nasměrovali nás k ordinaci CHIRURGICKÁ POHOTOVOSTNÍ AMBULANCE PŘÍJMOVÁ. Tam babičku asi po půlhodině ošetřili, trvalo to pár minut, rány jí převázali. A hned se sháněli po poplatku. Řekla jsem, že platit podruhé nebudu, platili jsme už včera, když se úraz stal. Dneska nejdeme na žádnou pohotovost, ale jen na pouhou kontrolu.

Nedali si to vymluvit, prý když nezaplatím, dají mi to jako dluh a mohu pak s tím mít i nepříjemnosti, pokud bych nezaplatila. Tak jsem si pro ten kupón nakonec radši došla. A oni moc dobře vědí, že pacient nakonec podlehne. Je mi to dost líto, babce je takřka 90, celý život makala a když teď potřebuje obyčejný převaz, platí - a to už podruhé. A kdoví, jestli nebudeme platit i při převazu v pondělí. To už bych byla jako *cert*.

Je mi to líto, feťákům se rozvážejí zdarma nové stříkačky a stará babka jako uzlík musí jen solit. Poprvé bych to pochopila, ale takhle mi to připadá, jako bych snědla jeden oběd a zaplatila za něj dvakrát.

Jaké máte zkušenosti vy? Má se platit jenom poprvé, nebo skutečně pokaždé, když člověk sáhne na doktorskou kliku? Myslím si, že doktoři si jen nahrávají pacienty jeden druhému a každý si ho připodojí taky. Když jsem v DIA poradně, jsem poslaná buď na oční kontrolu, nebo na ultrazvuk, případně na plicní. Pokaždé někam. Aby si užili i ostatní. Díky - Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 04.10.14 13:47

Jo to pláčete na špatném místě.

Já co jsem se setkal tak co doktor to různý poplatek. Někdo ho třeba vůbec po mně nechce (ano jsou takoví) a někdo při každé návštěvě i když je to opakované. Dobře to mají v tomto ohledu vymakané ve Vojenské nemocnici v Brně (pokaždé). Naopak třeba můj psychouš ho nechce vůbec.

Nejlepší je si počkat. Od nového roku by už snad neměli být nikde. Chápu ale že úraz se blbě odkládá. Ono ty poplatky jsou postavené na hlavu a ten jejich předpis ještě víc. Já odkládám už asi snad tři doktory na příští rok. Nic akutního, ale nejsem Onasis abych sponzoroval naše zdravotnictví. Už jen doprava když člověk někam jede (27+27 za lístky) + 30kč u doktora a pak následně případně léky, protože i když by měl být v každé kategorii lék bez doplatku v praxi to spíš nefunguje nebo i nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x*
Datum: 04.10.14 14:03
Pokud vaše návštěvy u psychiatra nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tzn. platíte si je v nějaké podobě sám, tak se na ně regulační poplatky nevztahují.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: x*
Datum: 04.10.14 14:01
Zákon stanoví, že lékař ten poplatek musí vybírat. Kdyby to neudělal, mohl by z toho mít docela slušné problémy. Nemluvě o tom, že se zavedením poplatků byla snížena úhrada pojišťoven, takže kdyby to lékař nevybíral, tak to v podstatě platí ze svého.
Až sem fakta. Jestli je to správně nebo ne, to si může každý zhodnotit sám. Dobrá zpráva pro ty, kdo platit nechtějí: Zrušení poplatků už prošlo sněmovnou.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: repe
Datum: 04.10.14 15:25

Podle mě jste platit neměla.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.10.14 15:57
avatar
Poplatek se platí jen při lečebném úkonu či při vyšetření! osobně byl jsem i OL v ordinaci ,pro léky a zeptat se jak je to se dvěma léky na jednu věc. odmítla 30kč s tím,že nevyšetřuje a neléčí! Další návštěvu -měřila tlak a sestřička hned chtěla peníze! A v případě tazatelky to vidím takto -Měli jste zaplatit poplatek,ale ne 90kč,ale v případě převazu (léčebného úkonu) jen a pouze 30kč!Babčo na Dia platím při každé kontrole, ale při odběru krve v laborce ne (poprvé mi i v laborce potvrdili propustku,při dalších již neee *plac* )Totéž i u nefrologa,u kožní atd.více mne však točí,že na internu (dia,nefro...) jednou za čtvr roku ,ale na kožní,skrze život neohrožující lupenku, chce 1x za 3-4 týdny!I když není potřeba!
doplněno 04.10.14 21:23:

Ra252-žel vyadá to tak,že toto bylo hlavním účelem,odradit pacienty od lékařů a svěřit se samoléčbě a k léčení, jak někteří obvoďácí lečí naštípnuté obratle v páteři ,paralenem,tak léčit vše bez návštěvy lékaře!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.10.14 20:41

tak zdravotnické zařízení má ze zákona povinnost poplatek vybrat, je zbytečné se za ně zlobit. to je jako kdybste se v obchodě zlobila na pokladní, že nákup dnešních rohlíků jí platit nebude, když už jste si u ní rohlíky kupovala a platila včera *nevi*

platí se za každé vyšetření/ošetření lékařem, nejenom za první. platit byste neměla, pokud by převaz prováděla pouze sestra a lékař se na ránu ani nepodíval, ale pokud se podívá, aby zhodnotil fázi hojení, tak už je to vyšetření lékařem, a platit by se mělo. lékař musí vyšetření zanést do dokumentace, vyúčtuje ho pojišťovně a ta automaticky předpokládá, že lékař taky vybral poplatek.

na ambulancích se platí poplatek 30 Kč, což jste správně platila. na pohotovosti se platí poplatek 90 Kč, což jste taky platila správně. ona ta pohotovost je opět definována zákonem jako ošetření v době mezi 17-7 hodinou ve všední den a dále po celou sobotu, neděli a svátek, pokud se nejedná o běžnou pracovní dobu ambulance. což v nemocnici se jednat nebude, tam ambulance v běžném provozu o víkendech nefungují, to spíš by bylo možné u nějakého soukromého lékaře (ale tam zase z mojí zkušenosti si za takovou nadstandardní pracovní dobu člověk musí zpravidla připlatit). ze zákona je v tomhle případě jedno, že nešlo o čerstvý úraz, ale jenom o poúrazovou kontrolu, platí se opravdu za každé vyšetření/ošetření lékařem, ne jenom za to první.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.10.14 20:42

Cikrtné slouží k regulaci. Má babičku přesvědčit, aby neobtěžovala ve špitále a zalezla do křoví tiše zesnout.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pb®
Datum: 04.10.14 22:38
Ale ne, má odfiltrovat ty pacienty, kteří k doktorovi chodili zbytečně nebo zneužívali pohotovost. Proč jít v normální pracovní době, půjdu večer, nikdo tam nebude. A na některých pohotovostích vážně narváno není. Krom to, pacient stejně platí zlomek toho, co léčba stojí. Kdyby nebylo zdravotní pojištění a zdraví se tak nepodíleli na léčbě tech nemocných, ale každý platil pěkně všechno ze své kapsy, umírali by tu běžně lidi na zánět slepáku, protože by na operacu neměli. A dnes to stojí pacienta pár stovek za několikadenní hospitalizaci. Vážně si myslím, že není nač si stěžovat. Navíc všechny úhrady u lékaře a doplatky na léky na recept nepřesáhnou ročně 5000Kč. Pokud ano, vrací je pojišťovna pacientovi. To je 416Kč měsíčně. Tomu říkám závratná a likvidační částka.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.10.14 16:44

Umíte česky? Víte, co znamená výraz BEZPLATNÝ? Toto slovo je i v Ústavě ČR, kterou je všem občanům zaručena BEZPLATNÁ zdravotní péče. Julínek s Cikrtem oblbli celý parlament !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x*
Datum: 06.10.14 18:23
Máte skoro stoprocentní pravdu, až na několik drobných detailů:
1) V Ústavě ČR nic o bezplatné ani jakékoliv jiné zdravotní péči není. O zdravotní péči se zmiňuje Listina základních práv a svobod.
2) Listina zps bezplatnou zdravotní péči zaručuje, ovšem je to oslabeno na to, že to musí být za podmínek, které stanoví zákon. Je to podobné jako se svobodou slova - sice je zaručena, ale jen v rámci toho, co nezakazuje zákon.
Zdraví Radio Jerevan.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 04.10.14 22:40

Ale oni mají pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.