Můžu jako OSVČ používat jen název firmy?

Od: Datum: 29.09.14 12:16 odpovědí: 4 změna: 29.09.14 14:34

Jsem OSVČ a ráda bych vystupovala v obchodním styku a veřejně pod názvem firmy. Je možné nechat si zapsat název např. u obchodního rejstříku a pak už jen na razítku a dalších místech ( prodejna, e-shop apod. ) uvádět jen zaregistrovaný název a IČO anebo musím vždy k názvu uvádět i celé své jméno? To bych si pak mohla asi raději založit s.r.o.? Moc děkuji za rady a podněty.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 29.09.14 12:32

Jako OSVČ musíte nejprve vždy uvádět své jméno, za jménem již cokoliv.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 29.09.14 13:32

Řeší to zákon o živ. podnikání část čtvrtá, a ten by OSVČ měl znát. Je to přece uvedeno v živnosťáku, tam by vás pak při vyřizování upozornili, že to a to nelze.Takže Magda0001 + něco, co děláte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.09.14 13:48

Váš dotaz v sobě zahrnuje více problému, zkusím zjednodušeně odpovědět na některé z nich:

Jako OSVČ nemáte sice povinnost zapsat se do obchodního rejstříku, Vaše účast v obchodním rejstříku je dobrovolná. Musíte si ale zvážit, zda chcete být zapsána či nikoliv, se zápisem do OR je spojeno více povinností (povinnost vést účetnictví namísto daňové evidence, zveřejnění účetní závěrky do sbírky listin,a pod.). Se zápisem OSVČ do OR vzniká větší administrativní zátěž.

Nejste-li zapsána v OR, nejednáte pod obchodní firmou (viz. 423 z.č.89/2012 Sb., NOZ), ale jednáte pod vlastním jménem (můžete k němu připojovat i dodatky, které blíže charakterizují Vaší osobu (podnikání). Můžete však při podnikání užívat i tzv. pseudonym:

§ 422 NOZ

[Označování podnikatel bez obchodní firmy]

Podnikatel, který nemá obchodní firmu, právně jedná při svém podnikání pod vlastním jménem; připojí-li k němu dodatky charakterizující blíže jeho osobu nebo obchodní závod, nesmí být klamavé.

§ 79 NOZ

Pseudonym

(1) Člověk může pro určitý obor své činnosti nebo i pro soukromý styk vůbec přijmout pseudonym. Právní jednání pod pseudonymem není na újmu platnosti, je-li zřejmé, kdo jednal, a nemůže-li druhá strana mít pochybnost o osobě jednajícího.

(2) Vejde-li pseudonym ve známost, požívá stejné ochrany jako jméno.

Vlastní podoba pseudonymu není zákonem stanovena. Může se jednat o smyšlené osobní jméno či příjmení, může však mít podobu jakéhokoli slovního označení a vyloučena není ani grafická podoba.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: magda001
Datum: 29.09.14 14:34

Děkuji Vám mnohokrát za vyčerpávající odpověď, o tohle mi šlo Ještě jednou děkuji!

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.