Úřad práce a brigáda

Od: Datum: 29.09.14 09:29 odpovědí: 5 změna: 29.09.14 12:50

Dobrý den,

prosím o radu. Jsem v domácnosti, mám dvě děti, rodičovská dovolená mi skončila před pěti lety, zatím marně hledám práci, chci se registrovat na úřadu práce. Je mi jasné, že na podporu nemám nárok, mám možnost jít na brigádu z které se mi nebude počítat zdravotní ani sociální pojištění, chci se zeptat jestli můžu být vedena na úřadu prace a zároven si přividělat.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.14 09:50
avatar

Dobrý den. Ano. Zaregistrovat se na ÚP samozřejmě můžete, přivýdělek je možný, maximálně však do výše poloviny minimální mzdy, tj. 4. 250,- Kč. Ale nezapomeňte splnit svoji povinnost a ÚP ohlásit a doložit tuto svojí výdělečnou činnost. Viz. Práva a povinnosti uchazeče o zaměstnání - http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Uchazeč o zaměstnání je povinen oznámit úřadu práce výkon nekolidujícího zaměstnání bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Ve lhůtě stanovené úřadem práce je povinen dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.

Pro úplnost dodávám, že Úřad práce za uchazeče o zaměstnání nehradí sociální pojištění, které není povinné. Stát hradí jen zdravotní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.14 09:50

Před nedávnem jsem zde řešil obdobný problém. Tak si počtěte. Limit přivýdělku při evidenci na úřadu práce je 4500 Kč/ měsíc hrubého. Sociální pojištění se neplatí a zdravko hradí stát. Akorát budete do zblbnutí papírovat. Při DPP chtějí potvrzení o výdělku každý měsíc.

doplněno 29.09.14 10:03:

oprava: samozřejmě 4250 Kč, polovina min. mzdy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jeany81*
Datum: 29.09.14 10:13

Děkuji za odpovědi, mě šlo hlavně o to, aby mi úřad práce "platil důchod ", ale jestliže jej stát nebude hradit tak to asi nemá smysl, zdravotní pojištění mi zatím stát hradí když pečuji o dvě děti do patnácti le.

Datum: 29.09.14 12:50
avatar

ÚP za nikoho nic nehradí. Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát. Určitá část z doby evidence se však započte do vyloučených dob, přestože důchodové pojištění hrazeno nebylo.

Pokud se na ÚP nezaregistrujete (nemusíte, není to povinnost), započtou se Vám do "odpracovaných let" z péče o dítě max. 4 roky na každé dítě, pokud se doby péče nepřekrývaly. Pokud se např. druhé dítě narodilo, když prvnímu byly 2 roky, započte se Vám celkem 6 let.

Další možnost je zůstat dál s dětmi doma a přihlásit se k účasti na důchodovém pojištění dobrovolně. Pojistné činí v r. 2014 1.817 Kč měsíčně a maximálně si lze takto hradit 10 let.

––– Viz: Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.09.14 10:27
avatar

Pokud máte možnost brigády, brala bych to a neváhala. Nejde jen o ty roky na důchod, jak uvádíte, ale i o jiné věci. Nevím, co a kolik pobíráte, ale i málo peněz je vítaný přivýdělek. A navíc se dostanete mezi lidi. *placni*

Že jsem tak zvědavá, když Vám skončila RD před 5 lety, co jste dělala od té doby, z čeho plynou vaše příjmy? Navíc, když nejste na "pracáku?"

Já jsem doma už také 4 roky s 90 letou babičkou s těžkým Alzheimerem. Jak já bych ráda chodila do práce a byla ve společnosti normálních lidí, než neustále převlíkat, prát, vysvětlovat, zlobit se,připomínat...Co bych dala za normální brigádu ve společnosti normálních lidí. . Berte ji také, neubyde Vás a přivyděláte si. Je to lepší, než jen sedět doma. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.