Nezaplacená poslední mzda po odchodu z firmy

Od: Datum: 28.09.14 16:03 odpovědí: 10 změna: 30.09.14 21:19

Ahoj potřebuju poradit i když si vpodstatě odpovím sám. K prvnímu září jsem ukončil pracovní poměr ve firmě dohodou.

Měl jsem mimo jiné,že jsme si našel lepší práci spoustu důvodů,protože mi zaměstnavatel pů roku sliboval zvýšení platu a až po 6 měsících mi to přidal na dohodu aby nepaltil soc a zdrav. V této fimě mi ukradli tržbu a když šlo o jeho peníze,tak je po mě chtěl okamžitě do týdne. nechtěl mi to ztrhávat z platu. takže chování ke mě hrozné. žádný soucit.

no a poslední měsíc mě donutili abych si nemohl vybrat dovolenou,že mě tam potřebují a proplatí mi to pak. Říkám si no teda toho se bojím, ale peníze se mi hodit budou. celý měsíc se třepu aby mi nedali jen minimální mzdu ze smlouvy no a neposlali mi vůbec nic. ani častku 2 tis na dohodu ani základní plat ani proplacenou dovolenou. jedná se o 20 tis čistého. Nadřízený mě celý měsíc přesvedčoval,že ona mi to proplatí,že můžu být vklidu, že je férová. Když jsem si šl pro zápočťák atd,tak se ještě ptám zase mi říká neboj. Výplatní termín je 21. minulá výplata přišla až 29 což je teď v pondělí. Ale mám pocit,že si prostě řeknou,že já su blbý mladý,že sem jim vklidu vysolil 60 tis co mi tehdá ukradli a nic podnikat nebudu.

V tch papírech mám od účetní normálně nasáno za srpen částku i s tou dovolenou což mi asi naprd,když to nebdue chtít majitelka poslat. na výplatní pásce měla napsáno od prvního měsíce co sem tam byl tohle: nevyplácet mzdu po ukončení pracovního poměru což mě vždy děsilo.

Dočetl jsem se,že pokud mi do 1. října nepřijde nic mám vyzvat zaměstvatele k vyplacení dlužné mzdy a pak se obratit jedině na soud. V platební neschopnosti nejsou,takže pracák mi neřekne ani bůůů.

otázka zní jaké jsou šance o soudu a kolik stojí soudní výlohy.

Docela dost mi ta výplata chybí.

poradíte? případně zkušnosti


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.14 16:13
avatar

já bych se obrátil na právní oddělení ůřadu práce nebo na odbory i když v nich člověk není dokážou dobře poradit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ocasek16
Datum: 28.09.14 16:53

Me napadlo jit u nas za personalni jetsli nemame pravnika co by mi pomohl. No a soused je 2 rok pravnik a matka bejvalky advokatka specialistka na majetkove pravo ,ale i tak proste takovy gauneri vedi co si muzou dovolit. kazdopadne pokud mi nezaplati udelam jim kurevskou reklamu a vyzradim vsem co pujde kontakty na dodavatele at zacnou brat zbozi primo a celou firmu to pomalu potopi

Od: neon®
Datum: 28.09.14 20:27
avatar

Jak napsal Dabel, na Úřadu práce mají oddělení, které se tomuto věnuje. Tam bych to zkusil řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.14 20:31

Ahoj.Úřad práce ti nepomůže.Ani je to nezajímá/z vlastní zkušenosti/. Lepší bude inspektorát práce,kde to oznámíš.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ocasek16
Datum: 28.09.14 20:49

Kdysi v roce 2009 mi rpacak pomohl u firmy v insolvenci zaplatil vetsinu 2 vyplat,ale odstupne bylo na soud a to sem neresil

Datum: 28.09.14 21:18
avatar

Ďábel a Neon odpovídají špatně, úřad práce se tímto již několik let nezabývá. Obrátit byste se mohl na Inspektorát práce, ale ten se nezabývá problémy jednotlivých zaměstnanců.

Dluží-li zaměstnavatel mzdu více zaměstnancům (stačili by např. tři), můžete spolu s nimi obrátit na úřad práce, který Vám může pomoci s podáním návrhu na insolvenci zaměstnavatele (pro zaměstnance je podání zdarma). ÚP může doplatit i dlužnou mzdu.

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc, poté má zaměstnavatel ještě lhůtu 15 dnů.

Písemnou výzvu má tedy smysl odeslat nejdříve 16. října.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ocasek16
Datum: 28.09.14 21:58

Jj nehorší je,že bývalý nadřízený mi určitě řekne,že to nehodlá řešit at si to řeším s ní ám,ale on mě přesvedčoval neboj ona ti to zaplatí potřebuju tě tu. Oni ostatním platí,rpotože vědí,že sou tam dýl a potřebují prachy,ale na mě kašlali celý rok

Od: ocasek16
Datum: 30.09.14 21:19

Tak ani dneska poslední den v měsíci nedošla mzda.

byl jsem za personální v nové firmě pro rady,ale nic moc než tady mi neporadila jen at si nachystám dopis s žadostí vyplacení dlužne mzdy a doložit výplatní pásky, ale pravda je taková,že mi výplatnici bývalý šef nedal poslední mzda za červenec mi přišla,ale výplatnici jsem nedostal,ale účetní mi normálně doklady ( zápočták, nějaké ty daňové věci poslala mám tam i přesně tu poslední mzdu včetně dovolené - částka výše sociálního a zdravotního.)

Volal jsem té účetní,ale ona mzdu samozžejmě neposílá takže mi řekla já nic nevím jen,že aní majitelka vždy všm co odcházeli vše bez problému vyplatila pokud jsem s ní něměl nějaké nesrovnalosti. a to já se bojím,že si něco vymyslí cokoliv,že se pokazilo auto nebo bůhví co,ale tu mzdu jsem od účetní dostal potvrzenou,takže to je podle mě uzavřené.

Pokud zítra vyjde čas zkusím si zajít pro výplatnice a asijí zavolat jak bude reagovat. bojím se vyhrožovat,ale všeci mi radí,že se nemám sr.. a pohrozit tím inspektorátem. jenže ten mi výplatu nezařídí ten jim může dát pouze pokutut a to taky jisté není,že se tam někdy dostaví a pokutu dá.

ale každopádně mi chybí výplata a to dost . kdybych dostal třeba nějaký minimum aspoň,ale mám dostat 20 tis.

Datum: 28.09.14 22:48

Pokud neobdržíte od bývalého zaměstnavatele mzdu v řádném výplatním termínu, a to i po ukončení zaměstnání, jedná se o správní delikt (či přestupek v případě, že je zaměstnavatel fyzická osoba) dle § 26 odst.1 písm.c) z.č. 251/2005 Sb., za nějž je docela vysoká sankce až do výše 2 milionů Kč. Pokud toto oznámíte na příslušný inspektorát práce, věřte mně, že kontrolu tam udělají během 14 dnů, neboť kontrolní šetření - v případě, že se jedná o nevyplacení mzdy - proběhne do 14 dnů, a to i když na firmu přijde anonymní udání. Zaměstnavatel v případě kontroly musí prokázat, že Vám mzdu za měsíc srpen vyplatil v řádném výplatním termínu, ne do konce měsíce, ale ve výplatním termínu:

§ 26 z.č. 251/2005 Sb., (cit.zkrácena):

Správní delikty právnických osob na úseku

odměňování zaměstnanců

(1) Právnická osoba se dopustí správního deliktu na úseku odměňování zaměstnanců tím, že

c) neposkytne zaměstnanci ve stanoveném termínu mzdu nebo plat nebo některou její složku,

(2) Za správní delikt podle odstavce 1

c) písm. b), c), f), g), i), l) a m) lze uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ocasek16
Datum: 29.09.14 13:48

Tak sme se stavil na prodejně,kde jsem pracoval a bývalý šef na mě hleděl a říká,že on nic neví,že výplatu normálně dostal a druhý kolega co už minulý měsíc řval 25tého,že se jetě nedíval,takže se na mě asi domluvili a schválně mlčí,ale nehnou ani prstem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.