Ořechy na zemi za plotem

Od: Datum: 27.09.14 16:08 odpovědí: 10 změna: 29.09.14 09:23
avatar

Dobrý den,

dnes jsme šli s kolegou po cestě podél zahrady ve které rostly ořešáky. Na cestě bylo několik ořechů popadaných, tak jsme si je posbírali. Všimnul si toho asi majitel a zavolal policajty a ti přijeli, kilometr od místa nás legitimovali a donutili k návratu a řešení s majitelem. Připadá mi to absurdní a směšné, těch ořechů nebyla ani čtvrtina igelitky, ale byli nekompromisní a dokonce říkali, že majitel může chtít, aby jsme z toho měli nějaký postih. Ten nakonec netrval na nějakém řízení, dokonce nám nabízel ať si ořechy necháme - to jsme po těch peripetiích nechtěli a dali jsme mu je.

Zajímalo by mě ale, jestli se může sbírat ovoce pod stromy, když už je spadené na veřejném prostranství, popř. co to zakazuje. DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.14 16:35
avatar
Nový Občanský zákoník
.§ 1016
(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.
doplněno 27.09.14 16:43: obsah§§ 1011, 1012
Vše, co někomu patří, všechny jeho věci hmotné i nehmotné, je jeho vlastnictvím.
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit.
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.09.14 16:38

Občanský zákoník §1016 odst.1) říká: Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

Nevím o jakou cestu se jednalo, ale zřejmě by se dala považovat za veřejný statek. Z uvedeného paragrafu ale nevyplývá zda plody patří majiteli stromu, nebo protě komukoliv kdo jde okolo, ale řekl bych že majitel stromu bude ve výhodě...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.09.14 18:04

A jak by to bylo kdyby byl ořešák na veřejném prostranství? Jde mi o to že u nás máji sousedé nasazené ořechy, švesky atd na remízku mezi poli. My místní o tom víme tak zbytečně neděláme peklo, ale občas se tu procházejí i ne místní třeba se psem a sem tam si něco uškubnou. Pokud to vidí sousedi hned je křik.

Kdo je v právu?

Soused který si zasadil strom na veřejném prostranství a strom je jeho, nebo náhodný kolemjdoucí, který sbírá ovoce skoro na poli?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.09.14 19:00
avatar
Každý kousek země někomu patří. Teda i ten remízek. Majitel pozemku remízku má ve vlastnictví ten strom a jeho plody. Teda ty, které spadnou na jeho a nebo na veřejný pozemek. Pokud spadnou sousedovi na pozemek, patří sousedovi. Ale může je přehodit zpátky na majitelovo...
Honz, až ti posbírají metrák ořechů, smíchy se neudržíš...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.09.14 09:19

Ale no tak, předpokládá se, že každá věc má vlastníka a na cizí nemáte sahat (mimo výjímek v zákonu). Remízek má též vlastníka. Soused nemá přece co sadit na cizím bez souhlasu vlastníka pozemku! Vlastník pozemku se má jinak bránit. Vy byste si to nechal? Jinak po sousedovi požadovat, aby si strom ořezal a plody na jiný pozemek nepadaly. Třeba stromy u silnic jsou ničí? Už aby se základy práva učili povinně i na ZŠ a právní vědomí se zvedlo. Je máálo toho, co by se našlo neupraveno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.09.14 20:34

Váš případ je zrovna ukázkou výjimky z pravidla . Ohledně této situace platí ust. 1016 odst.1 NOZ:

§ 1016 (cit.zkrácena)

[Převisy, podrosty a spadlé plody]

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

Co je veřejný statek:

§ 490 NOZ

[Veřejný statek]

Věc určená k obecnému užívání je veřejný statek.

Odpověď na Váš dotaz: Ve Vašem případě, ležely-li spadlé ořechy na obecní (veřejné) cestě, nepatřily veřejnosti, ale patřily majiteli stromu, kterým je vlastník či oprávněný držitel pozemku, z něhož strom vyrůstá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: reno*
Datum: 29.09.14 08:53

V tom případě by mělo náležet sousedovi i listí co spadne k sousedovi když posbírá vaše ořechy :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 29.09.14 09:01

Jak souvisí listí s "plody spadlými ze stromu", jak se píše v Zákoníku? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.14 09:09
avatar

Dokud to visí na stromě, pak je to stále majitele. Když to spadne na zem, tak už je to "majetkem" toho, komu to území patří.

Pokud je ten ořech, jabko, hruška (cokoli) spadlé na obecním pozemku, či náhodou přistane na můj pozemek od souseda,

pak se opravdu nemusím nikoho ptát a klidně si to můžu sesbírat. Policajti měli řešit toho "hnidopicha" a ne Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.14 09:23
avatar

A vidite, kdyz si prectete predesle odpovedi, zjistite, ze nemate pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.