Obrana pepřákem

Od: Datum: 25.09.14 20:31 odpovědí: 16 změna: 27.09.14 18:55

Dobrý den mám dotaz hrozí mi něco pokud v sebeobraně použiji pepřák? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 25.09.14 20:47

Zdravím, u nás v ČR bohužel hrozí. Pokud bude mít pachatel vážné problémy či dokonce poškození zdraví, budete to Vy, co budete stát u případného soudu.

Dokud Vám utočník alespoň něco málo neudělá či není evidentní ohrožení Vašeho zdraví, tak pokud má protistrana dobrého právníka, bude to nepřiměřená obrana.

Teď něco málo co lze vyčíst na internetu. Kdysi dávno jsem narazil na článek, kdy byla tuším žena napadena skupinou útočníků a kolemjdoucí zasáhl použitím střelné zbraně. Sice někomu nic neudělal, ale střelba na veřejnosti je taky problém, byť jen varovná. Nemyslete si proto, že lidí co mají střelnou zbraň jsou na tom lépe. Spousta lidí uvádí, že z důvodů problémů by bránili nejvýše členy své rodiny, možná příbuzné ale pro cizí by toto riziko nepodstoupili.

Toto je jedna z výhod např. USA. Jsou to sice pistolníci, ale mají dané hranice a člověk se může celkem beztrestně bránit (proto se třeba noviny doručují zásadně rozhozem, bez vstupu na pozemek, či do vzdálených schránek).

P.S.: Zbraní lze nazvat skoro vše, od spreje, nože, boxera, obušku po paralizér či kabelku. Plynovou pistoli neuvádím záměrně, pokud nechce být člověk brzo mrtvý.

Jinak celkem pro ženy doporučovaná je kombinace paralyzéru a spreje, ale je třeba s tím umět zacházet, měnit baterie a pod. Paralyzér může ovšem určité slabší jedince usmrtit a je zase problém. Snad to nevadí, že jsem to rozepsal.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cobrak*
Datum: 26.09.14 14:07

Dobrý den. Co to prosím Vás říkáte? Nastudujte si zákony a nepřirovnávejte sprej ke střelné zbrani! Odpověď pro tazatele: Ano, pokud použijete pepřový sprej, tak vždy jednáte v souladu se zákonem o příměřené obraně. A to i nehledě na to, pokud na Vás pachatel míří středlnou zbraní, ohrožuje Vás nožem, nebo na Vás jde jen pěstmi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.09.14 21:06
avatar

Nehrozí vám nic, nenechte se zblbnout. Pokud se bude jednat o přiměřenou sebeobranu, tak se nemáte čeho bát.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 25.09.14 21:45

No jo, ale ta se právě horko těžko dokazuje. Prostě útočník má navrch, s tím bohužel nic v ČR neuděláme. jednou jsem dokonce přímo od PČR dostal radu, která by se dala vyložit, že útočník dokud Vám něco neudělá či nezpůsobí, tak je snad svatý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 26.09.14 14:12

To je hloupost, protože Vy máte právo odvrátit jak probíhající, tak i hrozící útok ze strany pachatele! To znamená, že pokud na Vás někdo naběhne s tyčí, nemusíte čekat, až Vás vezme po hlavě. Můžete se začít bránit okamžitě! Tak to bývávalo kdysi, dnes už tomu tak naštěstí není. Ale vždy samozřejmě musíte použít přiměřenou obranu. Takže když na Vás půjdu s klackem a Vy mě zastřelíte, jednalo se o nepřiměřenou obranu a jdete bručet. Když na Vás půjdu s boxerem a Vy mě přetáhnete teleskopem, je to v pořádku. Pokud na Vás půjdu jako ženu znásilnit, nemusíte čekat, až si rozepnu poklopec a fouknu Vám ho tam, ale můžete Vy mě fouknout pěpřák do očí ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.09.14 14:13
avatar

primerena obrana je porad primerena obrana. A to jak teleskopem, tak peprovym sprejem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.14 14:47
avatar

Dobry den, zde si dovolim nesouhlasit. Existuji judikaty Nejvyssiho soudu, ktere to vysvetluji. jeden sem vlozim:

Zákon říká, že nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Obrana tedy nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. To znamená, že obrana může být zjevně nepřiměřená. Tento výklad se pak odráží také v judikatuře Nejvyššího soud, například v rozhodnutí sp.zn. 6 Tdo 66/2007: "Ze samotné podstaty věci vyplývá, že obrana musí být tak intenzivní, aby útok odvrátila, tj. musí být silnější než útok.", obdobně sp.zn. 3 Tdo 840/2006: "Riziko za výsledek konfliktu mezi útočníkem a obráncem musí nést především útočník. Pouze tak je možné ustanovení § 13 tr. zák. o nutné obraně aplikovat způsobem, který sledoval i zákonodárce, jestliže ve prospěch obránce v tomto ustanovení připustil poměrně širokou diferenci mezi intenzitou obrany.".

V této souvislosti se pak Nejvyšší soud vyjádřil i k uvedené otázce zbraní, viz sp.zn. 7 To 202/94: "Samotná skutečnost, že obránce použije proti neozbrojenému útočníkovi zbraně, neznamená, že jde o obranu zcela zjevně nepřiměřenou způsobu útoku.".

Takze ano, kdyz utok trva, tj nekdo mi jde po hlave z klackem, je to utok na muj zivot a zdravi a ja se mohu branit ucineji, nez je utok. Takze ikdyz utocnika zastrelim, tak jednam porad v ramci nutne obrany. Jina vec je ta, ze se soud muze se mnou tahnout leta, muzu byt ve vazbe a tak prijit o rodinu a bydleni.

Takze peprak je zcela na miste. Zakon jasne rika, ze muzete hajit sve zdravi, zivot i majetek. Jen to musite udelat v dobe, kdy utok hrozi, nebo trva. Takze kdyz vam nekdo vlepil facku a jde pryc, tak peprak uz ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.09.14 10:51

Takže kontrolní otázka : Lupič se vloupe do chalupy, hrabe dole v kuchyni a já to nahoře v ložnici slyším. Jdu dolů a když se ke mně otočí, tak mu vpálím plynový náboj do obličeje (pepřák). Je to nutná obrana nebo ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.14 21:44
avatar
Soused má papíry na hlavu chlastá na prášky a věčně vyvolává hádky. Párkrát už taky nějakou chytil. Vždycky pak volá policajty a kňučí.
Policajti mi pak sami říkali ať mu příště rači fouknu pepřák až se mi zas bude dobývat na dvůr. Že pak bude stačit do protokolu napsat že jsem měl důvod se vzhledem k jeho stavu cítit v ohrožení a oni to na základě toho určitě odloží. Bohužel vždycky bude záležet na konkrétní situaci. Co platí u nás nemusí platit u vás. Naše zákony jsou bohužel tak trochu gumové a ohýbají se podle jména právníka který je vykládá.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 25.09.14 21:48

S tímto musím souhlasit. Pokud Vám to přímo policisté navrhli a v "jejich" rajónu by to tak vyřešili, jste celkem šťastný člověk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.14 00:06
avatar

opilí a zfetovaní údajně na pepřák moc nereagují :( .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.09.14 14:50
avatar

Bohuzel i pred protivnikem, co vi co dela peprak moc nepomuze, je dokazane, ze utocnik si Vas adrenalinovem navalu i tak vyhmatne. Peprak je ale skvela obrana proti psum a mene rozhodnym utocnikum. Proti sousedovi viz vise by jsem doplnil vybavu o teleskopicky obusek

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: strygo*
Datum: 26.09.14 16:31

Děkuji vám všem moc za rady byla to spíše otázka na mojí přítelkyni nedávno ji nějaky spoluobčan obtěžoval přišla domu vyděšená... tak mně jen zajímalo když ji koulím pepřák jeslti ho muže použít i když bude mít hole ruce... jasně že já jako chlap bych to řešil asi taky holíma rukama nebo teleskopem

Od: trtr
Datum: 26.09.14 23:01

Hmm, tak to je jiná. Pokud to má být pro ženu, tak s tím musí umět zacházet. Pokud s tím umět nebude, či ji to někdo sebere, tak v nejmenším ji to bude dost bolet.

Pepřák je blbý v tom, že pokud foukne vítr, tak to chytne do očí i ona. Paralyzér je trochu lepší, ale taky je riziko, i když se dělají modely s poutkem, které když se vytrhne, tak paralyzér nefunguje. Koupil bych jí kabelkový alarm-také stačí vytáhnout tkaničku a 100-110 db zalarmuje okolí, pokud tam někdo bude.

Nebylo by od věci přítelkyni přihlásit např. na kurz Krav Maga. Je to takové speciální umění, kde i malí a slabí dokážou zázraky a to většinou pouze holíma rukama. Jinak i běžná výbava dámské kabelky je použitelná (voňavka ve spreji-mnohdy špípe víc, jak ten nejlepší pepřák, ale nemá takový dosah, klíče, ...).

Jinak i ve zbraních střelných je na ženy myšleno a prodávají se i modely velikosti mužské dlaně. Nemají pojistku a střílí okamžitě a jsou i samonabíjecí. Toto je ale extrém, přítelkyně by musela být agent či žít v hodně nebezpečné oblasti. Také už to něco stojí, kurz je lepší a o to víc u žen překvapí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 26.09.14 23:27

Lepší než pepřové sprej je tzv. tekutá střela, té nevadí vítr, protože je to tenký intenzivní proud gelu nebo pěny. Hlavně se tyhle věci nenosí na dně přeplněné kabelky! Běžné el.paralizery mají nespornou nevýhodu v nutnosti těsného kontaktu, pro ženy dost podstatná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strygo*
Datum: 27.09.14 18:55

Na kurz sebeobrany chodila základy yvládá ;) jen mně zajímal názor na pepřák ;) je mi jasný že sebeobrana je lepší ale čím víc zbraní tím lépe ;)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.