Ukončení pracovního poměru po mateřské dovole

Od: Datum: 25.09.14 15:57 odpovědí: 3 změna: 25.09.14 23:33

Dobrý den

Manželka mněla nastoupit po mateřské do práse a 4 dny před nástupem ji řekli že ji dají výpověd.Má dvě možnosti.

Výpověď z pracovního poměru

V souladu s ustanovením § 52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce, Vám dáváme výpověď z pracovního poměru.

Naše společnost jako zaměstnavatel má s Vámi uzavřen pracovní poměr, druh sjednané práce je prodavač potravinářského zboží – provozovna Litoměřice.

Na základě rozhodnutí zaměstnavatele dojde v provozovně Litoměřice, jejíchž jste zaměstnankyní k restrukturalizaci a racionalizaci prodejních činností. S cílem úspory nákladů na prodej. Tato úsporná opatření jsou vyvolána poklesem tržeb zmíněné prodejny.

Zaměstnavatel se rozhodl k organizačním změnám. Kdy se sníží četnost personálu. Z tohoto důvodu je Vám dána výpověď z PP. Důvodem k rozvázání pracovního poměru jsou organizační změny na pracovišti, odpovídající § 52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Váš pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby, jež začne běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. V souladu se zákonnými ustanoveními Vám bude poskytnuto odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku, dle příslušných ustanovení Zákoníku práce.

Problém je že tam dělají s penězma a manželka se bojí aby neudělali manko a ona to nemusela s nima platit,po těch pěti mněsících má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

A druhá možnost

I.

Zaměstnavatel se zaměstnancem uzavírají tuto dohodu o skončení pracovního poměru, na základě níž skončí pracovní poměr ke dni 29.09.2014.

II.

Důvod pro ukončení pracovního poměru dle §52 písm. c), zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnanci náleží odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních platů, vypočtené dle zákona č. 262/2006 Sb.,

III.

Tato dohoda se pořizuje ve dvou vyhotoveních, z nichž po jednom obdrží každá ze stran.

Bude mít po třech měsících nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.

Děkuji za odpovědi prosím moc to spěchá


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.14 17:48
avatar

Odhaduji, že nejde o návrat po MD (ta trvala prvních 28 týdnů), ale po skončení rodičovské dovolené. Nárok na podporu bude manželka mít v obou případech. Pokud ale ukončí pracovní poměr bez nástupu do zaměstnání, bude pravděpodobně pobírat jen velmi nízkou podporu.

Já bych doporučila nastoupit, vyžádat si předávací inventuru ke dni nástupu (jinak by odpovídala za škodu od předchozí inventury) i ke dni skončení (odpovídala by za škodu do nejbližší další inventury).

I v průběhu výpovědní doby se ještě může dohodnout se zaměstnavatelem na dřívějším ukončení.

–––––––––––– Pro představu: Pokud by manželka z RD přecházela do evidence ÚP, počítala by se jí péče o dítě jako poslední zaměstnání.

Podpora by pak činila: – první 2 měsíce 3.694 Kč měsíčně – třetí a čtvrtý měsíc 2.955 Kč – poslední měsíc 2.709 Kč

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pipo®
Datum: 25.09.14 18:16

Jde o to jestli bude mít v obou případech nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z jejího průměrného platu který mněla před rodičovskou dovolenou

Datum: 25.09.14 23:33
avatar

Ani v jednom případě se podpora nestanoví z výdělku dosahovaného před nástupem na MD a RD. Rozhodným obdobím, z něhož se stanoví průměrný výdělek (z něj se počítá podpora), je kalendářní čtvrtletí předcházející skončení zaměstnání.

Skončí-li zaměstnání v září, bude rozhodným obdobím 2. čtvrtletí – měsíce duben až červen.

Protože manželka v tomto období žádného výdělku nedosáhla, potvrdí jí zaměstnavatel pravděpodobný výdělek, k němuž ÚP nebude přihlížet, pokud zaměstnání skončí bez nástupu do práce (v takovém případě bude posledním "zaměstnáním" péče o dítě).

Pokud Vaše manželka do práce nastoupí, bude se podpora počítat z posledního výdělku (z toho, který bude mít po nástupu).

–––– Přidám odkaz na práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání. Manželka je obdrží při registraci a bude muset podepsat, že s nimi byla seznámena, přestože během registrace nebude mít čas na pročtení.

Doporučuji seznámit se s pravidly předem, vypsat si nejasné body a hned při registraci se na ně zeptat.

Užitečné by mohlo být i seznámení sezákladním poučením uchazeče o zaměstnání (formát PDF, 185 kB).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.