Je trestné použití cizí adresy jako svojí?

Od: Datum: 25.09.14 10:20 odpovědí: 6 změna: 25.09.14 11:36

Dobrý den, je trestné použití cizí adresy jako své. Někdo uvede třeba své pravé jméno ale použije cizí adresu aniž by osoba která na té adrese bydlí o tom věděla. Pokud ano, jaké oznámení kam podat a co v něm uvést?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.09.14 10:34
avatar

Dobrý den, jako majitel nemovitosti se s tím setkávám, ale o trestnosti jsem nepřemýšlel. Spíše o drzosti toho, kdo to udělá a o neschopnosti toho, kdo si to neověří (např. dle OP). Ale, jak je vidět, tak např. půjčky si lze brát na cizí adresu a nikdo to nekontroluje - musíte včas reagovat na dopisy od vymahačských firem a exekutorů, kontaktovat je a nenechat to plavat. Zdravím!

doplněno 25.09.14 11:12:

aron - Vy nemáte na schránce své jméno, ale jméno souseda? Proč by pošta doručovala na jméno souseda (jeho pravou adresu), když tam bude Vaše adresa? Doručovatelka koukne na adresu a doručí tam - ani nemusí znát všechny lidi v domě na té adrese.

doplněno 25.09.14 11:40:

lesi2311 - to já všechno vím, ale nechápu, že nějaká společnost při sjednání půjčky nechce adresu trvalého pobytu dle OP. Korespondenční není povinná, ale tu z občanky bych asi chtěl.

A posílat na obě adresy, resp. neděsit majitele nemovitosti dopisy od vymahačů a exekutorů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aron
Datum: 25.09.14 10:47

A jak se proti tomu lze bránit, když toto provede někdo z vaší blízkosti? Třeba vzdálenější soused? Pak je tu ale reálná hrozba, že může vybírat vaší poštu(ba co hůř, může být přímo domluvený s poštovním doručovatelem) a to určitě není košér. Pořád to není trestné? Když vy dny, týdny čekáte na nějaký dopis a přitom ho ani dostat nemůžete když vám možná někdo cenzuruje poštu a vybírá schránku?

Datum: 25.09.14 11:36

bene, ale korespondenční adresu lze těžko ověřit - maximálně tak tím, že na ní společnost pošle dopis a pokud si ji dotyčný vyzvedne, tak je to z jejich hlediska v pořádku. korespondenční adresa nemá nic společného s adresou trvalého pobytu, takže tu z OP fakt neověříte *nevi*

doplněno 25.09.14 11:53:

nevím, já moc zkušeností s půjčkami nemám, ale kdykoli jsem jakoukoli měla a i co jsem kdysi držela v ruce coby mzdovka (když ještě stačilo u Homecreditu a podobných podepsat souhlas se srážkami ze mzdy), tak na nich vždy bývaly adresy obě, pokud se tedy korespondenční lišila od trvalého pobytu. tak ona ta společnost samozřejmě může posílat dopisy na obě adresy, ovšem to se osoba žijící na korespondenční adrese nemá šanci dozvědět, protože ona nevybírá schránky na adrese trvalého pobytu *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.14 10:45
avatar

Pokud někdo někoho uvede v omyl za účelem svého obohacení, pak je to trestný čin podvodu (přesnější definice je v trestním zákoníku). V ostatních případech je to "jenom" lež.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.09.14 10:58
avatar

Porušení listovního tajemství je trestný čin. Jak se vám ale dostane do schránky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.14 11:36
avatar

trochu se to popletlo...

V paneláku je na Vaší adrese ( např. Dlouhá třída č. 28 ) třeba také 25 partají... Víte, kdo či kolik z nich používá / nepoužívá tuto adresu, aniž by Vám (i ostatním) dal vědět? Adresa je evidenční údaj, veřejný.

Pokud pošťák nenašel schránku se jménem shodným se jménem na obálce, a adresa sedí, většinou nechával ten dopis či oznámení volně na schránkách, aby si ho dotyčný všiml. Kdysi to byla běžná praxe, nevím jak je to teď, už dlouhá léta v paneláku - bytovém domě nebydlím...
Pokud na té adrese bydlíte sám, je tam jen jedna schránka, a pošťák do ní hodí podle adresy poštu na jiné jméno, a ten jiný si z Vaší schránky svoji poštu vytáhne, je šikovný. Neporušil ale listovní tajemství... zneužil jen Vaši schránku.

Jiná věc je, pokud někdo vybírá z Vaší schránky poštu určenou Vám. To ale je ve Vašem doplnění dost nejasně formulované.

Máte důkaz, že někdo vybral / vybírá Vaší poštu? Pošťák tvrdí, že ji dal do schránky? Schránka je vylomená, lehce se dá otevřít, lehce vybrat? Jak je zabezpečena proti neoprávněné manipulaci s obsahem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.