Doplacení výzivného po rozhodnutí Krajského s

Od: Datum: 03.11.14 16:41 odpovědí: 3 změna: 03.11.14 20:18

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je nutné doplácet zpětně výzivné v případě, že pri rozvodu bylo urceno výživné na 2 deti v castce 5.800,- Kč.Loni v září jsme si zazádali o snížění, z duvodu zmeny zamestnání a okresní soud rozhodl v náš prospech a to, že od 1.10.2013 se vyzivne snizuje na castku 4.600,- Kč.Byvala manzelka s tím ale nesouhlasila a podala odvolání ke Krajskemu soudu. Ten nyní rozhodl tak, že rozhodnuti okresniho soudu se mení na castku 4.800,- s platností od 1.8.2014. Jsme tedy povinni rozdíl 1200,-kč za měsíc 10/13-7/14 doplatit, nebo jen od 1.8.14 výzivné navysit o tech 200,-Kč? Moc děkuji za odpoved.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.14 16:58

Rozsudky ohledně výživného jsou tzv. předběžně vykonatelné (§ 162 odst.1 OSŘ), což znamená, že pro účastníky jsou závazně nikoliv okamžikem nabytí právní moci, ale jakmile je takový rozsudek vyhlášen (doručen). Vyhlásí-li soud, že se výživné od určitého data snižuje, platí povinný od tohoto data snížené výživné, byť se oprávněný proti rozsudku odvolá. Zvýšené výživné platí zase až od okamžiku, který mu stanoví soud, bez ohledu na právní moc rozsudku. Pro Vás tedy platí, že zvýšené výživné v částce 4.800,-Kč budete platit od 1.8.2014, do té doby jste byl povinen hradit snížené výživné v částce 4.600,-kč, rozdíl doplácet nebudete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina10*
Datum: 03.11.14 20:18

Dekuji za odpoved,ale jeste v tom dotaze zapomela upresnit, ze krajsky soud uvadí,že od 1.8.2014 mení rozsudek z roku 2012 (výše výživného 5.800,-)., ale o rozsudku z roku 2013 (4600,- Kč) se tam nezminuje. Platí to i v tomhle pripade, ze nejsme povinni nic doplácet?

Datum: 03.11.14 17:02
avatar

Dobrý den. Nejste povinni výživné doplácet. Od 1.8. 2014 se jen výživné navýšilo o 200 Kč/měs. na základě rozhodnutí Krajského soudu.

doplněno 03.11.14 20:45:

Ano, platí. Pokud by Vám soud povinnost doplatit výživné uložil, bylo by to v rozsudku uvedeno. Soud Vám vyměřil novou výši alimentů od 1.8. 2014 a tím se řiďte, abyste hradili částku 4.800 Kč/měs od srpna. Prostě byl vydán nový rozsudek a ten platí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.