Podnájem - vyúčtování

Od: Datum: 23.09.14 22:41 odpovědí: 11 změna: 28.09.14 00:57
avatar

Hezký večer, mám dotaz.

Řekněme, že bydlím v podnájmu a pronajímatel přišel s vyúčtováním až nyní, po 3 letech a požaduje nájem + splácení vzniklého přeplatku. Jak se v takové situaci zachovat? O vyúčtování ho podnájemce žádal několikrát, nikdy však nebyl pronajímatel schopný vyúčtování předložit.

Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.14 22:44
avatar

Nějak tomu nerozumím, splácení vzniklého přeplatku? Přeplatek by měl spíš vrátit on vám ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.14 23:03
avatar

Nedoplatku, omlouvám se

Datum: 23.09.14 23:57

Řekněme, že podnájemce chce bydlet i dál. Pokud souhlasí s vyúčtováním, měl by zaplatit. Pokud s ním nesouhlasí, měl by s pronajímatelem dále jednat. Pokud podnájemce nemá prostředky na splácení nedoplatku ve výši podle představ pronajímatele, je to o vzájemné dohodě. Pronajímatel má nárok na svoje peníze, ale měl by, vzhledem k tomu že si dal s vyúčtováním načas, být víc než tolerantní s délkou splácení. Pokud snad podnájemce bydlet nadále nechce, musí se srovnat se svým svědomím a počítat s možným postihem.

doplněno 24.09.14 08:42:

To @jamamba: To co uvádíte, je svatá pravda (u nájmu bytu). Je však třeba rozlišovat mezi nájmem a podnájmem. Uvedené lhůty se vztahují na nájemní vztah. Podnájem se bude řídit především konkrétní smlouvou. Pokud není uvedeno ve smlouvě nic o frekvenci vyúčtování a splatnostech přeplatků/nedoplatků, je to problém. U pohledávek tohoto typu mám zafixováno, že obecná promlčecí doba je tříletá. Kromě toho, dle mého názoru, porušení lhůty na dodání vyúčtování jednou stranou (ať už by lhůta vyplývala ze zákona nebo z ustanovení podnájemní smlouvy) neznamená automatický zánik pohledávky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.09.14 09:45

V mnohém souhlas s @amper, tazatel směšuje pojmy pronajímatel a podnájem, přičem smluvní stranou vůči němu je buď pronajímatel v případě pronájmu anebo nájemce v případně podnájmu. Podnájem nepožívá právní ochrany jako nájem a vše podstatné by mělo být ve smlouvě. Problematická je i promlčecí lhůta, opravdu by zde měla být 3letá obecná (není zcela vyjasněná ani otázka, od kdy běží v případě podnájmu), ale jsou i názory, že se jedná o vydání bezdůvodka, tudíž 2 letá promlčecí lhůta. Co může tazatel učinit? Pokud se opravdu jedná o podnájem, je potřeba se s nájemcem nějak dohodnout, neboť není-li ve smlouvě uvedeno jinak, výpovědní lhůta je zde 3měsíční bez udání důvodu. Může taky dostatečně otálet, je-li si jist, že ho nájemce nevyhodí a kalkulovat s během promlčecí lhůty, jistota je uplynutí 3 let od konce kalendářního roku v němž měl být nedoplatek doplacen. Jedná-li se o nájem, může požadovat řádné vyúčtování, neboť "Podmínkou splatnosti nedoplatku za služby je, že vyúčtování bylo řádně (tj. v souladu s předpisy jej regulujícími) provedeno a nájemce s ním byl seznámem. Jestliže pronajímatel provede vyúčtování nesprávně, není zde (řádného) vyúčtování jako předpokladu pro vznik platební povinnosti nájemce. Protože (řádné) vyúčtování je také předpokladem pro vznik splatnosti částky v něm uvedené (nedoplatku), nestává se vyúčtováná částka splatnou, a to ani z části" Rozsudek NS ze dne 11.8.2011, sp.zn.: 26 Cdo 1814/2009.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 07:36

Dobrý den,

pronajímatel požaduje nájem - to je logické a snad pravidelně placeno každý měsíc oproti dokladu... Přeplatek i nedoplatek jsou splatné do třech měsíců a pronajímatel by měl znát svá práva i povinnosti. Je povinnen Vám vyúčtování dávat pravidelně. Čísla si mohl vymyslet a případné dřívější přeplatky si nechat. Žádejte vyúčtování všechna a pravidelně. Pokud Vám nebude ochoten dodat vše, něco tu zavání... Doporučuji si také hodně dobře přečíst smlouvu o podnájmu. Pro zajímavost - kolik údajný nedoplatek činí?

doplněno 24.09.14 09:53:

Platí dtto i u podnájmu, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak.

Tazatel: projděte smlouvu. Jestliže známá splácí tři roky bez doložení čehokoliv, je to naivita. Ať pronajímatel okamžitě doloží vyúčtování, nebo ať mu pohrozí trestním oznámením (nebo jej rovnou podá) a žalobou na bezdůvodné obohacení. Nechápu jak může tolik platit, aniž by viděla doklad. Takové naivitě se dá sotva uvěřit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 09:42
avatar

Dobrý den,

nevím přesně, kolik ten nedoplatek činí, je to případ mojí známé. Pronajímatel chce každý měsíc cca 7000 Kč za nájem + cca 5000 Kč splátku za nedoplatek. Ona sama neví, kolik přesně ten nedoplatek činí a jak dlouho tedy by jej měla splácet, jelikož jí za celý 3 roky nebyl schopný předložit vyúčtování. Údajně jí vyúčtování předloží až v říjnu k nájmu. O to vyúčtování ho žádala několikrát, jelikož ho potřebovala doložit na sociálce kvůli příspěvku na bydlení - marně. Nehledě na to, že vodoměr je umístěn na WC a jeho stav si zapisovat nikdo nebyl. A ještě jedna, dost možná podstatná věc. Nájem skončil před 2 lety, žádala o prodloužení nájemní smlouvy i o novou smlouvu, ale opět marně.

Proto se ptám, jestli je nájemce povinen nedoplatek v takovém případě uhradit, jelikož mi takové jednání pronajímatele přijde poněkud podvodné, jestliže byly nedoplatky celé 3 roky, proč s tím přišel až nyní a proč čeká na další měsíc a nepředloží alespoň ta stará vyúčtování?

Datum: 24.09.14 10:07
avatar

Dobře, upřesním to. Jedná se o podnájem a krom nájmu mu zatím nikdo nic neplatil. Dozvěděla se to teprve včera. Platnost smlouvy vypršela před 2 lety, smlouvu neprodloužil, ani nevystavil novou, takže jediným platným dokladem je výpis z účtu, že každý měsíc platila nájem na jeho účet.

Datum: 24.09.14 10:22

Tak to je zamotaný ještě více. V tuto chvíli dotyčná fakticky bydlí v bytě bez právního důvodu, je potřeba to řešit, neboť nájemce může v klidu (byt je právně volný) uzavřít - se souhlasem majitele - novou podnájemní smlouvu, bez ohledu na to, zda v bytě někdo bydlí nebo nikoliv. Podnájem se mlčky neobnovuje. Podnájemce má 2 možnosti: buď to řešit nebude a musí počítat s tím, že si najde nový podnájem, nájemce by pak musel nedoplatek uplatnit u soudu, žaloba by nebyla jednoduchá, anebo musí začít s nájemcem komunikovat a řešit jak nedoplatek tak novou podnájemní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.14 10:31
avatar

Vždyť vám píšu, že ho známá opakovaně žádala o novou smlouvu a prodloužení, ale že jí za celou tu dobu nebyl schopný nic takového předložit, včetně onoho vyúčtování, tak jak se s ním má ještě domlouvat? Nezbyde jí zřejmě nic jiného, než mu všechno zaplatit, ale mně osobně se takové jednání majitele bytu nelíbí, tak mě zajímalo, kdo je v této situaci více v právu.

A pokud bydlí v bytě bez právního důvodu, jak píšete, tak v tom případě by nebyla povinna hradit nedoplatek ne? Nezlobte se na mě, ale vyúčtování bývá jednou za rok. On během 3 let nebyl schopný vyúčtování předložit, takže by si člověk v první chvíli myslel, že tam vznikl přeplatek, který si shrábl. Který majitel bytu by zadržoval vyúčtování 3 roky, kdyby byl nedoplatek? Nechápu.

Datum: 24.09.14 10:52

Nelze-li s nájemcem komunikovat, tak pak jsou dvě možnosti: žít v bytě v nejistotě anebo si sehnat jiný podnájem. Jiné řešení opravdu neexistuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.14 00:57
avatar

Podle mne, pokud nájemník nedá výpověď a sám ji neobdrží, tak lze tento stav považovat za pokračování nájemní smlouvy. Co se týká vymáhání nedoplatků, někdo to řeší, až když hrozí promlčení - tedy na poslední chvíli, pak také naskakuje nájemníkovi penále a dluh se zvyšuje -. pokud to ještě po Novém roce platí.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.